Rok 2022 w edukacji. Kalendarium najważniejszych wydarzeń. Pamiętacie? Oto przegląd wydarzeń 2022 dotyczących szkoły miesiąc po miesiącu

OPRAC.:
Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Przegląd roku 2022 w edukacji. Co się wydarzyło w poszczególnych miesiącach? Przypominamy.
Przegląd roku 2022 w edukacji. Co się wydarzyło w poszczególnych miesiącach? Przypominamy. 123rf.com
Najważniejsze wydarzenia w 2022 r. w edukacji to te, których skutki są długoterminowe. Przyjęcie do szkół dzieci uchodźców w Ukrainy, akcja protestacyjna nauczycieli, kryzys zawodu nauczyciela i odchodzenie pedagogów ze szkół, nowe przedmioty i zmiany w podstawie programowej to najistotniejsze z nich. Tym żyła edukacja w 2022 roku. Przypominamy o ważnych wydarzeniach i decyzjach, które miały miejsce w poszczególnych miesiącach roku 2022.

Spis treści

Rok 2022 w edukacji

W roku 2022 każdy miesiąc był dla edukacji ważny. Mierzyliśmy się m.in. z powrotem do nauki stacjonarnej, egzaminami, przyjęciem uczniów z Ukrainy, zmianami w przepisach np. dotyczących Karty Nauczyciela, wsparcia osób z niepełnosprawnościami, czy też z wysokimi kosztami szkolnych wyprawek. Towarzyszyły nam obawy związane m.in. z:

  • powrotem do nauki zdalnej,
  • wypaleniem zawodowym nauczycieli,
  • brakiem wystarczającego wsparcia psychologicznego dla dzieci i młodzieży,
  • kontrowersyjnymi propozycjami zmian w przepisach.

Zakończyliśmy jeden rok szkolny i rozpoczęliśmy kolejny, czemu towarzyszyła akcja protestacyjna związków zawodowych i wiszący w powietrzu strajk oświaty, a wkrótce potem silne emocje związane z nowelizacją ustawy Prawo oświatowe (Lex Czarnek 2.0).

Nie sposób wymienić wszystkich wydarzeń, które miały miejsce. Jednak zebraliśmy najważniejsze decyzje, wydarzenia i zmiany, które wydarzyły się w poszczególnych miesiącach roku 2022. Niektóre z nich mają swoją kontynuację w kolejnym roku szkolnym.

Decyzje, wydarzenia, zmiany

W drugim semestrze roku szkolnego 2021/2022, a pierwszym półroczu roku kalendarzowego 2022 wielkim wyzwaniem dla edukacji było przyjęcie dzieci z Ukrainy, które przyjechały do Polski, uciekając przed wojną. Dlatego marzec 2022 był miesiącem, w którym wprowadzono sporo zmian, m.in. zdecydowano o możliwości przyjęcia do przedszkola i klas I-III, do oddziałów specjalnych i integracyjnych większej liczby dzieci ze względu na dzieci uchodźców z Ukrainy i o organizacji oddziałów przygotowawczych poza infrastrukturą szkolną.

Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023 obfitowało w kolejne zmiany. Towarzyszyła nam także obawa o strajk nauczycieli. Akcja protestacyjna ostatecznie przybrała inną formę.

Przypominamy, że od 1 września 2022 weszły w życie zmiany w podstawie programowej przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa. Wprowadzone zostały nowe treści nauczania, dotyczące m.in.

  • reagowania w sytuacji zagrożenia działaniami wojennymi,
  • zasad pierwszej pomocy w sytuacji wystąpienia zagrożenia z użyciem broni konwencjonalnej oraz edukacji obronnej, w tym szkolenia strzeleckiego.

W przypadku szkolenia strzeleckiego na poziomie szkoły podstawowej chodzi wyłącznie o teorię bezpiecznego obchodzenia się z bronią. W szkołach ponadpodstawowych szkolenie strzeleckie obejmuje podstawy strzelania z częścią praktyczną prowadzoną z wykorzystaniem bezpiecznych narządzi do ćwiczeń strzeleckich takich, jak np. broń kulowa, pneumatyczna, repliki broni strzeleckiej, strzelnice wirtualne albo laserowe.

We wrześniu weszły w życie także przepisy zmniejszające tygodniowy wymiar nauki języka niemieckiego, jako języka mniejszości narodowej z trzech godzin do godziny.

Wprowadzono nowelizację Karty nauczyciela. Zgodnie z nią zlikwidowano dwa stopnie awansu zawodowego nauczycieli: nauczyciel stażysta i nauczyciel kontraktowy. W ich miejsce pojawił się nauczyciel początkujący (niemający stopnia awansu zawodowego). Średnie wynagrodzenie nauczyciela początkującego określono na 120 proc. kwoty bazowej określanej dla nauczycieli corocznie w ustawie budżetowej. Tym samym wprowadzono podwyżkę dla nauczycieli w pierwszych latach pracy w zawodzie.

W nowelizacji zapisano też, że w ramach 40-godzinnego tygodnia pracy, nauczyciel zobowiązany jest do "dostępności w szkole w wymiarze godziny tygodniowo", w której trakcie "odpowiednio do potrzeb prowadzi konsultacje dla uczniów lub wychowanków, lub ich rodziców".

Weszły w życie standardy zatrudnienia w szkołach nauczycieli specjalistów: pedagogów, pedagogów specjalnych, psychologów, logopedów lub terapeutów pedagogicznych.

O tym pisaliśmy w 2022 roku

Staramy się informować o bieżących i ważnych sprawach związanych z edukacją, w szerokim znaczeniu tego słowa. Jesteśmy z maturzystami i uczniami klas ósmych w przygotowaniach do egzaminów. Rozmawiamy z psychologami, naukowcami, nauczycielami i ekspertami różnych dziecin, aby wspierać rodziców, nauczycieli i uczniów wyjaśniając bliskie im tematy.

W 2022 roku chętnie czytaliście rozmowy o edukacji, m.in. dotyczące kryzysu zawodu nauczyciela, ale także te dotyczące radzenia sobie z trudnymi sytuacjami np. z stresem przedegzaminacyjnym. Pytaliśmy nauczycieli, jak wygląda ich praca, ile zarabiają, co ich martwi, dlaczego odchodzą zawodu, a także, za co swoją pracę kochają:

Zaglądamy już do przedszkola i sięgamy po dyplomy, a nawet jeszcze dalej, bo przecież człowiek uczy się całe życie.

Co się zmieni w edukacji w 2023 roku?

Podsumowując rok 2022, będąc a półmetku roku szkolnego 2022/2023 nie można pominąć tego, co dopiero nadejdzie. A więc zmian, które czekają nas w edukacji w roku 2023. A będzie ich sporo!

Wśród tych pewnych są m.in. podwyżki dla nauczycieli, zmiany na maturze i powrót do matury ustnej, nowe przedmioty w szkole, zmiany w podstawach programowych niektórych przedmiotów (łacina, technika oraz język polski), nowe dyscypliny naukowe, a także branże w kształceniu zawodowym.

Źródło:

iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji
Dodaj ogłoszenie