Obchody Roku Kopernikańskiego na UJ zainaugurował wykład prof. Aleksandra Skotnickiego pt. „Kopernik w Krakowie. Kraków Kopernikowi”. Przypomniał on, że – jak sam wybitny astronom miał powiedzieć – Toruń był jego kołyską, a Kraków siedliskiem nauki. To właśnie kilkuletni pobyt tutaj na trwałe zapisał się w jego życiorysie. Dodać warto, że czasy studiów Kopernika w Krakowie przypadły na okres świetności tzw. krakowskiej szkoły astronomiczno-matematycznej.
Mikołaj Kopernik nie tylko dokonał jednego z najważniejszych odkryć w historii, ale również zapoczątkował rewolucję naukową, która zmieniła postrzeganie świata. Sposobem na uczczenie 550. rocznicy urodzin wielkiego astronoma będzie organizacja Światowego Kongresu Kopernikańskiego, który przybliży jego postać. Kongres zagości w trzech polskich ośrodkach uniwersyteckich najsilniej związanych z Mikołajem Kopernikiem: Toruniu, Krakowie i Olsztynie, ale wydarzenia uświetniające rocznicę zaplanowano w ciągu całego roku.
Kongres ukaże stan badań nad życiem i działalnością wybitnego astronoma, a także jego wpływem na rozwój nauki. Wydarzenie będzie również stanowić okazję do podsumowania dotychczasowych badań naukowych oraz wskazanie obszarów, które wymagają dalszych prac badawczych. Obrady rozpoczną się już 19 lutego – w dniu 550. urodzin Kopernika, a potrwają aż do września. Wezmą w nich udział uczeni z Polski i zagranicy.
W każdym z trzech wymienionych wcześniej miast prowadzone będą sekcje tematyczne skierowane do poszczególnych grup badaczy. Do Krakowa przyjadą ekonomiści, filozofowie oraz badacze historii tych dyscyplin. Olsztyńskie obrady będą poświęcone biografii Kopernika, ze szczególnym uwzględnieniem jego wykształcenia i okresu warmińskiego w jego życiu. Natomiast w Toruniu na kongresie pojawią się kulturoznawcy, literaturoznawcy i historycy sztuki, a także historycy astronomii i nauk medycznych.
Część krakowska kongresu podzielona zostanie na dwie sekcje: filozoficzną i ekonomiczną. Pierwszą z nich zatytułowano „The Copernican Heritage” (Dziedzictwo kopernikańskie), a drugą – „On Money” (Wokół pieniądza). Uczestnicy dyskutować będą m.in. o wpływie rewolucji kopernikańskiej na naukowy i potoczny obraz świata, a także o teraźniejszości i przyszłości polityki monetarnej. Cel, jaki przyświeca organizatorom wydarzenia, to zainteresowanie szerokiego grona odbiorców tą tematyką i ukazanie jej historycznych wymiarów, w tym miejsca i roli dzieła Kopernika, a także pokazanie perspektyw na przyszłość.
Więcej informacji: kopernik550.uj.edu.pl.
Wspomnienia Polaków związane z powrotem do szkoły - sonda
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?