Rok szkolny 2021/2022. Podwyżki dla nauczycieli, uchodźcy w szkołach i ostatnia taka matura. Co jeszcze wydarzyło się w edukacji?

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Edukacja w roku szkolnym 2021/2022. Zbiór najważniejszych wydarzeń.
Edukacja w roku szkolnym 2021/2022. Zbiór najważniejszych wydarzeń. Fot. Łukasz Kaczanowski/Polska Press
Rok szkolny 2021/2022 dobiega końca. Już w tym tygodniu uczniowie pożegnają się ze szkołą i rozpoczną wakacje. Co w minionych miesiącach wydarzyło się w edukacji? Z czym musieli mierzyć się uczniowie i nauczyciele? Ten rok szkolny przyniósł wiele trudności i zawodów dla pedagogów. Nauka zdalna, pandemia i zmiany w szkołach związane z pojawieniem się w placówkach uczniów z Ukrainy, stanowiły spore wyzwanie. W tym roku ostatni raz maturę pisała młodzież, która uczyła się w starym systemie. Co jeszcze wydarzyło się w edukacji? Przedstawiamy najważniejsze wydarzenia minionego roku.

Spis treści

Podsumowanie roku szkolnego 2021/2022. Co wydarzyło się w edukacji?

Zmiany w kanonie lektur, realizacja programu „Poznaj Polskę”, długie rozmowy na temat reform w awansie zawodowym nauczycieli i podwyżki dla tej grupy zawodowej, protesty pod budynkami MEiN i zapowiedź nowego przedmiotu szkolnego (historia i teraźniejszość) – to wszystko wydarzyło się od września do grudnia 2021 roku.

Z kolei w 2022 roku kontynuowane były rozmowy na temat statusu zawodowego nauczycieli, które trwają do dziś. W styczniu dzieci uczyły się zdalnie. Na przełomie lutego i marca polska edukacja stanęła przed niemałym wyzwaniem – zapewnieniem opieki i odpowiedniej nauki uczniom z Ukrainy. Z kolei w maju odbyły się matury i egzaminy ósmoklasisty. Był to już ostatni egzamin dojrzałości w takiej formule.

Program „Poznaj Polskę”

We wrześniu 2021 roku ruszył pilotażowy program „Poznaj Polskę”, w ramach którego uczniowie odbywali wycieczki, by lepiej poznać swój kraj. Z uwagi na duże zainteresowanie program ten został powtórzony także w kwietniu 2022 roku. Jak zaznaczał Przemysław Czarnek, w pierwszej turze programu zorganizowano prawie 5 tys. wyjazdów, w których wzięło udział około 215 tys. uczniów.

Zmiany w zawodzie nauczyciela i podwyżki dla nauczycieli

W roku szkolnym 2021/2022 przez długi czas trwała dyskusja na temat podwyżek dla nauczycieli, która zakończyła się pod koniec kwietnia, podpisaniem przez prezydenta ustawy zwiększającej średnie wynagrodzenie pedagogów o 4,4 procent. Pensje nauczycieli wzrosły więc od 130 do 180 zł brutto w zależności od stopnia awansu. Takiej propozycji od początku przeciwstawiały się związki zawodowe.

Jeszcze na początku roku szkolnego rozmawiano o przywróceniu wcześniejszych emerytur dla nauczycieli oraz zmianach w statusie zawodowym. Pierwszy temat ucichł, a drugi był długo dyskutowany. Ostatecznie strona rządowa stworzyła projekt nowelizacji Karty Nauczyciela, który zakłada m.in. zmniejszenie liczby stopni awansu i wprowadzenie godzin dostępności dla rodziców i uczniów. Nie wiadomo jeszcze, czy projekt ten wejdzie w życie.

Trudny rok dla nauczycieli. Pandemia i nauka uczniów z Ukrainy

Oprócz niskich podwyżek i braku ostatecznej decyzji ws. zmian w awansie zawodowym, nauczyciele wciąż musieli mierzyć się z nauczaniem zdalnym, które obowiązywało od 27 stycznia do 21 lutego 2022. Nauka online nie była też komfortowa dla wielu uczniów. Na kolejne wyzwania nie trzeba było długo czekać. Już w marcu do szkół zaczęli trafiać uczniowie z Ukrainy. Kwestie organizacyjne i zapewnienie ukraińskim uczniom odpowiedniej nauki były i są trudnym wyzwaniem dla dyrektorów i nauczycieli.

Zapowiedź nowego przedmiotu w szkołach. Historia i teraźniejszość

Pojawił się także pomysł wprowadzenia do szkół ponadpodstawowych nowego przedmiotu: historia i teraźniejszość. Wejdzie on w życie w przyszłym roku szkolnym. Ma on na celu zapoznanie uczniów z historią najnowszą. W roku szkolnym 2021/2022 trwały prace związane z wdrożeniem do szkół tego przedmiotu.

Pojawił się już proponowany podręcznik do historii i teraźniejszości. Wiemy, że zmieniona zostanie siatka godzin historii oraz wiedzy o społeczeństwie. HiT-u będą uczyć się uczniowie pierwszych klas szkół ponadpodstawowych. Wśród poruszanych zagadnień znajdą się m.in. katastrofa smoleńska czy pandemia koronawirusa.

Matura i egzamin ósmoklasisty 2022

W minionym roku szkolnym już ostatni raz przeprowadzono maturę w formule 2015. Przystąpili do niej młodzi ludzie, uczący się jeszcze w starym systemie – z gimnazjami i trzyletnim liceum. W roku szkolnym 2022/2023 uczniowie będą musieli zmierzyć się z zupełnie innym egzaminem dojrzałości.

Tegoroczni maturzyści zazwyczaj egzamin oceniali jako łatwy. Przypomnijmy, że w tym roku wśród tematów maturalnych na egzaminie z języka polskiego znalazły się następujące tematy:

  • „Pan Tadeusz” – Adam Mickiewicz (Czym dla człowieka może być tradycja?)
  • „Noce i dnie” – Maria Dąbrowska (Kiedy relacja z drugim człowiekiem staje się źródłem szczęścia?)
  • interpretacja wiersza „Najkrótsza definicja życia” Józefa Barana

Równie łatwy, jeśli nie jeszcze łatwiejszy, był egzamin ósmoklasisty, z którym uczniowie bardzo dobrze sobie poradzili. W tym roku szkolnym ósmoklasiści musieli napisać wypracowanie na jeden z dwóch tematów:

  • Z przyjacielem łatwiej pokonywać trudności. Napisz rozprawkę, w której rozważysz trafność tego stwierdzenia. W wypracowaniu odwołaj się do wybranej lektury obowiązkowej oraz innego utworu literackiego.
  • Napisz opowiadanie o spotkaniu z jednym z bohaterów wybranej lektury obowiązkowej. Wspólna przygoda skłoniła Cię do refleksji, że warto było przenieść się do świata przedstawionego tej lektury. Wypracowanie powinno dowodzić, że dobrze znasz wybraną lekturę obowiązkową.

Zadania w arkuszu dotyczyły „Zemsty” Aleksandra Fredry. Matematyka i język angielski nie sprawiły uczniom zbyt wielu problemów. Wyniki matur pojawią się 5 lipca 2022, a egzaminu ósmoklasisty – 1 lipca 2022 roku.

Edukacja w roku szkolnym 2022/2023. Będzie sporo niespodzianek?

Wprowadzenie nowego przedmiotu, zmiany w zakresie nauczania edukacji dla bezpieczeństwa i rozstrzygnięcie sprawy związanej ze zmianami w awansie zawodowym nauczycieli – tego możemy się spodziewać w roku szkolnym 2022/2023. O szczegółach można przeczytać w tekście poniżej.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji