Spis treści
Te kierunki cieszą się popularnością
Największe uczelnie w kraju przyjęły na pierwszy rok studiów 12-14 tys. studentów; mniejsze - na przykład ok. 7 tys. osób.
Na Uniwersytecie Warszawskim największą popularnością cieszy się psychologia (2 742 osoby rozpoczną studia jednolite magisterskie), zarządzanie (2 683 nowych studentów) oraz ekonomia, finanse i rachunkowość, informatyka i ekonometria (2 411 osób).
Uczelnia uruchomiła też nowe kierunki studiów. Są wśród nich: bezpieczeństwo wewnętrzne, studia pierwszego stopnia na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych; edukacja alternatywna z animacją społeczno-kulturalną, studia pierwszego stopnia na Wydziale Pedagogicznym; ochrona zwierząt, studia drugiego stopnia w Uniwersyteckim Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym i Zrównoważonym Rozwojem.
Sztuczna inteligencja kierunkiem przyszłości
W ofercie Uniwersytetu Jagiellońskiego pojawiły się dwa nowe kierunki studiów stacjonarnych I stopnia: sztuczna inteligencja na Wydziale Matematyki i Informatyki oraz East European Studies: Languages and Discourses.
Pozostałe nowości w ofercie UJ skierowane są do absolwentów studiów licencjackich. Wydział Filozoficzny postanowił poszerzyć swoją ofertę o kierunek analiza danych społecznych, który integruje treści z zakresu nauk społecznych z wykorzystaniem wiedzy z kierunków ścisłych (matematycznych i informatycznych). Kolejną nowością na Wydziale Filozoficznym jest pedagogika resocjalizacyjna z profilaktyką społeczną.
Wydział Lekarski proponuje z kolei kierunek dietetyka kliniczna.
„Program studiów łączy umiejętność krytycznej analizy dostępnej interdyscyplinarnej wiedzy naukowej z praktycznymi umiejętnościami, możliwymi do wykorzystania w terapeutycznym zespole” – napisano w informacji prasowej.
Nowe kierunki studiów na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy to m.in.: badanie i projektowanie gier, materiały dla zastosowań medycznych oraz skandynawistyka. Na Uniwersytecie Rzeszowskim nowością są kierunki anglojęzyczne: Media Visual and Social Communication oraz English Division of Medicine.
Na liście nowości w ofercie studiów na Uniwersytecie Szczecińskim znalazły się m.in.: management w sporcie, International and European Business Law, Nauki o rodzinie - doradztwo, coaching, mediacje.
Design i komercjalizacja produktu to nowość w ofercie Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Uczelnia przyjęła w sumie blisko 4 tys. nowych studentów.
Jakie są najlepsze uczelnie w Polsce?
Według Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2024, najlepszymi uczelniami w Polsce został Uniwersytet Warszawski, na drugim miejscu znalazł się Uniwersytet Jagielloński a podium, tak jak w ubiegłym roku, zamknęła Politechnika Warszawska. Wśród uczelni niepublicznych pierwsze miejsce zajęła Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie, na drugim miejscu uplasował się Uniwersytet SWPS w Warszawie, a na trzecim Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej.
Kalendarz roku akademickiego 2024/2025
Zgodnie z przepisami, rok akademicki rozpoczyna się 1 października i trwa do 30 września kolejnego roku. Jest on podzielony na dwa semestry, jednak szczegółowy harmonogram, obejmujący m.in. terminy zajęć, sesji egzaminacyjnych i przerw, ustala każda uczelnia indywidualnie. To właśnie w gestii uczelni leży decyzja o tym, jak dokładnie będzie wyglądał kalendarz akademicki, co daje im pewną elastyczność w dostosowywaniu go do swoich potrzeb i specyfiki.
Źródło: PAP
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?