Rozpoczął się rok akademicki 2024/2025. Co zmieniło się na polskich uczelniach?

Magdalena Ignaciuk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
1 października rozpoczął się kolejny rok akademicki. Jakie zmiany czekają na studentów? Które uczelnie się najlepsze? Jak będzie wyglądał kalendarz roku akademickiego? „W roku akademickim 2024/2025 studenci rozpoczną studia na 135 uczelniach publicznych i 210 niepublicznych. 53 uczelnie niepubliczne znajdują się w stanie likwidacji” – przekazało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Prezentujemy najważniejsze informacje.

Spis treści

Te kierunki cieszą się popularnością

Co zmieniło się na polskich uczelniach? Rok akademicki 2024/2025 wystartował.
Co zmieniło się na polskich uczelniach? Rok akademicki 2024/2025 wystartował. freepik.com

Największe uczelnie w kraju przyjęły na pierwszy rok studiów 12-14 tys. studentów; mniejsze - na przykład ok. 7 tys. osób.

Na Uniwersytecie Warszawskim największą popularnością cieszy się psychologia (2 742 osoby rozpoczną studia jednolite magisterskie), zarządzanie (2 683 nowych studentów) oraz ekonomia, finanse i rachunkowość, informatyka i ekonometria (2 411 osób).

Uczelnia uruchomiła też nowe kierunki studiów. Są wśród nich: bezpieczeństwo wewnętrzne, studia pierwszego stopnia na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych; edukacja alternatywna z animacją społeczno-kulturalną, studia pierwszego stopnia na Wydziale Pedagogicznym; ochrona zwierząt, studia drugiego stopnia w Uniwersyteckim Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym i Zrównoważonym Rozwojem.

Sztuczna inteligencja kierunkiem przyszłości

W ofercie Uniwersytetu Jagiellońskiego pojawiły się dwa nowe kierunki studiów stacjonarnych I stopnia: sztuczna inteligencja na Wydziale Matematyki i Informatyki oraz East European Studies: Languages and Discourses.

Pozostałe nowości w ofercie UJ skierowane są do absolwentów studiów licencjackich. Wydział Filozoficzny postanowił poszerzyć swoją ofertę o kierunek analiza danych społecznych, który integruje treści z zakresu nauk społecznych z wykorzystaniem wiedzy z kierunków ścisłych (matematycznych i informatycznych). Kolejną nowością na Wydziale Filozoficznym jest pedagogika resocjalizacyjna z profilaktyką społeczną.

Wydział Lekarski proponuje z kolei kierunek dietetyka kliniczna.

„Program studiów łączy umiejętność krytycznej analizy dostępnej interdyscyplinarnej wiedzy naukowej z praktycznymi umiejętnościami, możliwymi do wykorzystania w terapeutycznym zespole” – napisano w informacji prasowej.

Nowe kierunki studiów na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy to m.in.: badanie i projektowanie gier, materiały dla zastosowań medycznych oraz skandynawistyka. Na Uniwersytecie Rzeszowskim nowością są kierunki anglojęzyczne: Media Visual and Social Communication oraz English Division of Medicine.

Na liście nowości w ofercie studiów na Uniwersytecie Szczecińskim znalazły się m.in.: management w sporcie, International and European Business Law, Nauki o rodzinie - doradztwo, coaching, mediacje.

Design i komercjalizacja produktu to nowość w ofercie Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Uczelnia przyjęła w sumie blisko 4 tys. nowych studentów.

Jakie są najlepsze uczelnie w Polsce?

Według Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2024, najlepszymi uczelniami w Polsce został Uniwersytet Warszawski, na drugim miejscu znalazł się Uniwersytet Jagielloński a podium, tak jak w ubiegłym roku, zamknęła Politechnika Warszawska. Wśród uczelni niepublicznych pierwsze miejsce zajęła Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie, na drugim miejscu uplasował się Uniwersytet SWPS w Warszawie, a na trzecim Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej.

Kalendarz roku akademickiego 2024/2025

Zgodnie z przepisami, rok akademicki rozpoczyna się 1 października i trwa do 30 września kolejnego roku. Jest on podzielony na dwa semestry, jednak szczegółowy harmonogram, obejmujący m.in. terminy zajęć, sesji egzaminacyjnych i przerw, ustala każda uczelnia indywidualnie. To właśnie w gestii uczelni leży decyzja o tym, jak dokładnie będzie wyglądał kalendarz akademicki, co daje im pewną elastyczność w dostosowywaniu go do swoich potrzeb i specyfiki.

Źródło: PAP

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji