Rusza program bezpłatnych szczepień przeciw HPV w szkołach. Szczepienia za zgodą rodziców

Katarzyna Mazur
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Szefowa Ministerstwa Edukacji Narodowej, Barbara Nowacka, poinformowała, że rusza wspólny program Ministerstwa Zdrowia i MEN, dotyczący bezpłatnych szczepień w szkołach przeciwko wirusowi HPV. Szczepionka ta może uchronić przed zachorowaniem na nowotwory m.in. szyjki macicy, gardła i głowy.

Spis treści

Nowy program szczepień przeciwko HPV w szkołach

Minister edukacji wzięła udział w środowej konferencji prasowej, gdzie zaprezentowano nowy program bezpłatnych szczepień przeciwko wirusowi HPV. Ministerstwo Zdrowia oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiły, że szczepienia będą odbywać się bezpośrednio w szkołach.

Dziecko szczepione przeciwko HPV - zdjęcie poglądowe
Szczepienia będą mogły dobywać się w szkołach freepik.com

– Rak zabija. Rak szyjki macicy, rak głowy, rak gardła, różne inne nowotwory wywoływane są tym wirusem. To jest jedyny nowotwór, na który jest szczepionka – podkreśliła minister.

Szczepienia będą przeprowadzane za zgodą rodziców, co oznacza, że dzieci nie będą musiały być zabierane na szczepienia do placówek POZ. Rodzice unikną w ten sposób tracenia czasu na wizyty lekarskie. Jak zapewniła minister, szczepienia będą wykonywane przez wykwalifikowanych specjalistów i poprzedzone odpowiednią akcją edukacyjną.

Zmiany w programie szczepień

Dotąd z powszechnych i dobrowolnych szczepień przeciwko HPV mogły korzystać dziewczęta i chłopcy w wieku od 9 do 14 lat. Program obejmował dwie dostępne szczepionki: dwuwalentną i dziewięciowalentną. Od 1 września program został rozszerzony o dodatkowe roczniki – szczepienia objęły także dzieci w wieku 9 i 10 lat.

Szczepionka dwuwalentna chroni przed dwoma typami wirusa HPV (16 i 18), które są odpowiedzialne za zmiany przednowotworowe narządów płciowych oraz odbytu, a także raka szyjki macicy i odbytu.
Szczepionka dziewięciowalentna Gardasil działa na dziewięć typów wirusa (6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52, 58). Oprócz ochrony przed rakiem szyjki macicy i odbytu, zapobiega również wystąpieniu brodawek narządów płciowych.

Zgodnie z Narodową Strategią Onkologiczną, do końca 2028 roku celem jest zaszczepienie przynajmniej 60% dziewcząt i chłopców w wieku dojrzewania przeciwko wirusowi HPV. Jest to kluczowy element walki z nowotworami wywołanymi tym wirusem.

Powiedz nam, co o tym myślisz i zostaw komentarz.
Szanujemy każde zdanie i zachęcamy do dyskusji. Pamiętaj tylko, żeby nikogo nie obrażać!

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie.
Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji