Rząd może zaoszczędzić ogromne pieniądze na lekcjach religii. Kwota zdumiewa

Katarzyna Mazur
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wiceminister edukacji Katarzyna Lubnauer podczas wystąpienia w Sejmie poinformowała, że według szacunkowych obliczeń Ministerstwa Edukacji Narodowej, zmiany dotyczące organizacji lekcji religii, w dłuższej perspektywie czasowej, mogą przynieść oszczędności rzędu 1,5 miliarda złotych. Zgromadzone w ten sposób środki finansowe mają zostać przeznaczone na inne inicjatywy w obszarze edukacji.

Spis treści

Zmiany w organizacji lekcji religii od września

Od września 2024 roku lekcje religii będą mogły odbywać się w grupach, które liczą więcej niż siedmioro uczniów. Katarzyna Lubnauer, wiceszefowa Ministerstwa Edukacji i Nauki, w odpowiedzi na pytania w Sejmie, zapowiedziała również wprowadzenie od 1 września 2025 roku jednej lekcji religii w tygodniu. Dodatkowo lekcje te miałyby się odbywać przed lub po innych zajęciach obowiązkowych.

lekcje religii - zdjęcie symboliczne
Redukcja godzin religii może przynieść znaczące oszczędności freepik.com

Lubnauer zwróciła uwagę, że zmiany te są odpowiedzią na spadającą liczbę uczniów uczestniczących w lekcjach religii. Podkreśliła, że celem jest zapewnienie, by dzieci, które nie uczęszczają na te zajęcia, nie musiały czekać w świetlicy czy na korytarzu szkolnym, tracąc w ten sposób czas.

Oszczędności i dalsze losy katechetów

Według szacunków, wprowadzenie jednej godziny religii zamiast dwóch, może przynieść oszczędności na poziomie 1,5 miliarda złotych. Lubnauer podkreśliła, że zaoszczędzone środki mogłyby zostać przeznaczone na inne cele edukacyjne, takie jak nauka języka angielskiego dla dzieci.

Pojawiły się także pytania o los nauczycieli religii w obliczu tych zmian. W odpowiedzi wiceszefowa MEN wyjaśniła, że nauczyciele religii będą mieli możliwość przekwalifikowania się dzięki bezpłatnym studiom podyplomowym oferowanym przez ministerstwo. Wśród dostępnych kierunków wymieniła m.in. informatykę, edukację zdrowotną oraz przedmioty związane z gospodarką odpadami i elektromobilnością.

Lubnauer podkreśliła, że około jedna trzecia katechetów to osoby duchowne, a decyzje dotyczące ich pracy w szkołach podejmuje Kościół katolicki, a nie państwo. Ewentualne wycofanie osób duchownych z nauczania religii nie powinno jednak znacząco wpłynąć na możliwość pozostania katechetów w szkołach, gdyż wielu z nich posiada nadgodziny lub uczy dodatkowych przedmiotów.

Zgodnie z nowymi przepisami dotyczącymi organizacji lekcji religii, dyrektorzy szkół będą mieli możliwość tworzenia grup międzyklasowych, w których liczba uczniów uczęszczających na lekcje religii wynosi co najmniej siedem osób. Grupy te mogą obejmować uczniów z różnych roczników, przy czym dla klas I-III, IV-VI oraz VII-VIII przewidziano osobne zasady organizacyjne.

Od roku szkolnego 2024/2025 oceny z religii i etyki nie będą wliczane do średniej ocen rocznych na świadectwie szkolnym.

Powiedz nam, co o tym myślisz i zostaw komentarz.
Szanujemy każde zdanie i zachęcamy do dyskusji. Pamiętaj tylko, żeby nikogo nie obrażać!

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie.
Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji