Spis treści
Czym jest jednorazowy dodatek uzupełniający dla nauczycieli?
Do dnia 20 stycznia każdego roku samorządy muszą przeprowadzić analizę poniesionych w poprzednim roku kalendarzowym wydatków na wynagrodzenia nauczycieli w odniesieniu do wysokości średnich wynagrodzeń oraz średniorocznej struktury zatrudnienia nauczycieli początkujących, mianowanych i dyplomowanych.
W wyniku tego podsumowania może się okazać, że samorząd nie zapewnił średnich wynagrodzeń (wliczając wszystkie składniki pensji nauczyciela wymienione w art. 30 Karty nauczyciela). W takiej sytuacji samorząd musi zapewnić uprawnionym nauczycielom jednorazowy dodatek uzupełniający.
Jak wyliczany jest dodatek uzupełniający?
Jednostka samorządu terytorialnego, która jest organem prowadzącym szkołę, musi sprawdzić różnicę między pieniędzmi przeznaczonymi na wynagrodzenia w poprzednim roku a iloczynem średniorocznej liczby etatów nauczycieli początkujących, mianowanych i dyplomowanych oraz średnich wynagrodzeń nauczycieli.
Uzyskana wartość jest dzielona przez liczbę nauczycieli zatrudnionych i pobierających wynagrodzenie w 2022 roku.
Kiedy jest wpłacany dodatek uzupełniający i ile wynosi?
Samorząd musi wypłacić jednorazowy dodatek uzupełniający do 31 stycznia bieżącego roku. Jego wysokość jest różna, ustalana proporcjonalnie do okresu zatrudnienia oraz osobistej stawki wynagrodzenia zasadniczego danego nauczyciela.
Jak pisze Dziennik Gazeta Prawna, styczniowy jednorazowy dodatek uzupełniający dla niektórych nauczycieli wyniesie nawet 2000 zł.
Czego jeszcze musi dopilnować samorząd na początku roku?
Według Karty nauczyciela organ prowadzący szkołę musi sporządzić sprawozdanie z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli w szkołach i placówkach prowadzonych przez daną jednostkę samorządu terytorialnego, z uwzględnieniem wysokości kwoty przeznaczonej na dodatki uzupełniające.
Samorząd ma na to czas do 10 lutego. A następnie w ciągu tygodnia musi sprawozdanie przedstawić dyrektorom prowadzonych przez siebie szkół, związkom nauczycieli i regionalnej izbie obrachunkowej.
Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?