Samorządy mają ostatnie dni na wypłaty dodatków do wynagrodzeń dla nauczycieli. Komu i kiedy przysługuje dodatek uzupełniający?

Barbara Wesoła
Jednorazowy dodatek uzupełniający dla nauczycieli powinien być wypłacony w styczniu.
Jednorazowy dodatek uzupełniający dla nauczycieli powinien być wypłacony w styczniu. 123rf.com
Dodatek uzupełniający dla nauczycieli, który jest obliczany i wypłacany w styczniu, powinien być traktowany jako składnik wynagrodzenia przysługujący za roczny okres w roku poprzedzającym rok jego wypłaty. Może to być istotna informacja w przypadku starania się o zasiłek choroby. Dodatek wlicza się do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego w wysokości 1/12. Czym jednak jest jednorazowy dodatek uzupełniający i jak jest obliczany? Do kiedy powinny nastąpić wypłaty dodatku uzupełniającego dla nauczycieli? Wyjaśniamy.

Spis treści

Czym jest jednorazowy dodatek uzupełniający dla nauczycieli?

Do dnia 20 stycznia każdego roku samorządy muszą przeprowadzić analizę poniesionych w poprzednim roku kalendarzowym wydatków na wynagrodzenia nauczycieli w odniesieniu do wysokości średnich wynagrodzeń oraz średniorocznej struktury zatrudnienia nauczycieli początkujących, mianowanych i dyplomowanych.

W wyniku tego podsumowania może się okazać, że samorząd nie zapewnił średnich wynagrodzeń (wliczając wszystkie składniki pensji nauczyciela wymienione w art. 30 Karty nauczyciela). W takiej sytuacji samorząd musi zapewnić uprawnionym nauczycielom jednorazowy dodatek uzupełniający.

Jak wyliczany jest dodatek uzupełniający?

Jednostka samorządu terytorialnego, która jest organem prowadzącym szkołę, musi sprawdzić różnicę między pieniędzmi przeznaczonymi na wynagrodzenia w poprzednim roku a iloczynem średniorocznej liczby etatów nauczycieli początkujących, mianowanych i dyplomowanych oraz średnich wynagrodzeń nauczycieli.

Uzyskana wartość jest dzielona przez liczbę nauczycieli zatrudnionych i pobierających wynagrodzenie w 2022 roku.

Kiedy jest wpłacany dodatek uzupełniający i ile wynosi?

Samorząd musi wypłacić jednorazowy dodatek uzupełniający do 31 stycznia bieżącego roku. Jego wysokość jest różna, ustalana proporcjonalnie do okresu zatrudnienia oraz osobistej stawki wynagrodzenia zasadniczego danego nauczyciela.

Jak pisze Dziennik Gazeta Prawna, styczniowy jednorazowy dodatek uzupełniający dla niektórych nauczycieli wyniesie nawet 2000 zł.

Czego jeszcze musi dopilnować samorząd na początku roku?

Według Karty nauczyciela organ prowadzący szkołę musi sporządzić sprawozdanie z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli w szkołach i placówkach prowadzonych przez daną jednostkę samorządu terytorialnego, z uwzględnieniem wysokości kwoty przeznaczonej na dodatki uzupełniające.

Samorząd ma na to czas do 10 lutego. A następnie w ciągu tygodnia musi sprawozdanie przedstawić dyrektorom prowadzonych przez siebie szkół, związkom nauczycieli i regionalnej izbie obrachunkowej.

Nauczyciele mogą zwiększyć swoje zarobki m.in. dzięki dodatkom, dedykowanym tej grupie zawodowej.

Dodatki dla nauczycieli podnoszą pensję. Jakie są dodatki i ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji