Specjaliści są, ale ich nie ma. Czyli o psychologach w szkołach

Katarzyna Mazur
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
– Trwają prace nad tym, by specjalistów w szkole było więcej i ta liczba rośnie. Są jednak rejony, tzw. przygraniczne, czyli: zachodniopomorskie, lubuskie, podkarpackie, podlaskie, w których widzimy brak głównie psychologów w szkołach – mówi wiceszefowa MEN Izabela Ziętka.

Spis treści

Konferencja „Mówmy o zdrowiu psychicznym młodych ludzi” w Senacie

We wtorek w Senacie odbyła się konferencja zatytułowana „Mówmy o zdrowiu psychicznym młodych ludzi”, której patronowała wicemarszałkini Senatu RP, Magdalena Biejat. Wydarzenie zorganizowane we współpracy z Akcją Uczniowską zgromadziło przedstawicieli różnych resortów, fundacji oraz aktorów, którzy dzielili się swoimi doświadczeniami.

pomoc psychologiczna - zdjęcie poglądowe
Dorośli często nie są wystarczająco uważni na problemy młodego pokolenia freepik.com

Wiceminister edukacji, Izabela Ziętka, odpowiadała na pytania dziennikarzy dotyczące braku psychologów w szkołach. Zapewniła, że podejmowane są działania mające na celu zwiększenie liczby specjalistów.

– Myślę, że 33-procentowe podwyżki wynagrodzeń spowodowały, że jest ich więcej – stwierdziła. – Czekamy na ostateczne dane (...). Z informacji uzyskanych od kuratorów oświaty widzimy, że liczba jest większa i wzrasta właściwie z miesiąca na miesiąc – dodała.

Ziętka przyznała, że wciąż istnieją regiony, takie jak zachodniopomorskie, lubuskie, podkarpackie i podlaskie, gdzie brakuje psychologów. Podkreśliła jednak, że ministerstwo uruchomiło od 1 października bezpłatne studia podyplomowe dla psychologów, co ma przyczynić się do wzrostu zatrudnienia w szkołach.

Wyzwania dla zdrowia psychicznego młodzieży

Podczas konferencji poruszono także temat konieczności dbania o atmosferę w szkołach i pracy z grupami różnorodnymi. Wiceminister Ziętka zaznaczyła, że jednym z priorytetów polityki oświatowej na rok szkolny 2024/2025 jest podnoszenie jakości edukacji włączającej oraz umiejętności pracy z zespołami zróżnicowanymi.

– To musi iść parami, czyli liczba psychologów, specjalistów wzrasta, ale oprócz tego chcemy całą społeczność szkolną przygotować do pracy z grupą różnorodną – podkreśliła.

Paweł Mrozek z Akcji Uczniowskiej zwrócił uwagę na pilną potrzebę zapewnienia psychologa w każdej szkole. Zaznaczył, że w Polsce istnieje 308 gmin, w których nie ma ani jednego psychologa. Podkreślił również znaczenie lekcji, które pomogłyby młodym uczniom radzić sobie w sytuacjach, gdy potrzebują wsparcia, oraz szkolenia nauczycieli, którzy mogliby tymczasowo zastępować psychologa w sytuacjach kryzysowych.

Mrozek również wskazał na potrzebę wprowadzenia rzeczników praw uczniowskich, aby zapobiec łamaniu praw uczniów, co często ma negatywny wpływ na zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Przyznał, że temat zdrowia psychicznego wciąż jest tabu w wielu miejscach, ale takie inicjatywy jak konferencja mogą pomóc w przełamywaniu tych barier.

Problemy zdrowia psychicznego wśród studentów i brak systemowych rozwiązań

Minister nauki i szkolnictwa wyższego, Dariusz Wieczorek, zwrócił uwagę na to, że problemy psychiczne dotykają również studentów. Wskazał, że ponad 60 proc. uczelni w Polsce nie monitoruje problemów psychologicznych swoich studentów, co jest jednym z kluczowych wyzwań, jakie należy podjąć we współpracy z samorządami studenckimi i uczelnianymi.

Dr Aleksandra Lewandowska, konsultant krajowa ds. psychiatrii dzieci i młodzieży, podkreśliła, że dorośli często nie są wystarczająco uważni na problemy młodego pokolenia.

– Statystyki są alarmujące i wyraźnie mówią to, na co wy sami chcecie zwrócić nam uwagę: jak bardzo czujecie się samotni, niezauważani przez dorosłych – zwróciła się do młodych uczestników konferencji.

Aktorka Anna Dereszowska opowiedziała o własnych doświadczeniach w poszukiwaniu pomocy dla córki chorej na depresję. Zwróciła uwagę na braki w systemie, które sprawiają, że rodziny, nawet te z dużych miast, czują się bezradne. Zaznaczyła, że problemy te obejmują nie tylko brak psychiatrów dziecięcych, ale także brak systemowego wsparcia dla dzieci, rodziców oraz młodych lekarzy pragnących specjalizować się w psychologii.

Podsumowując, uczestnicy konferencji pracowali w grupach nad tematami związanymi z depresją, niską samooceną, stanami lękowymi, edukacją zdrowotną oraz prawami uczniowskimi. Wynikiem tych prac było opracowanie postulatów mających na celu poprawę sytuacji w zakresie zdrowia psychicznego młodzieży.

Powiedz nam, co o tym myślisz i zostaw komentarz.
Szanujemy każde zdanie i zachęcamy do dyskusji. Pamiętaj tylko, żeby nikogo nie obrażać!

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie.
Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji