Średnie wyniki egzaminu ósmoklasisty 2024 zaskoczyły? Jest gorzej czy lepiej? Ogólnopolskie wyniki nie pozostawiają złudzeń

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała już średnie wyniki egzaminu ósmoklasisty 2024. Język polski, matematyka czy język obcy nowożytny – który przedmiot sprawił uczniom najwięcej problemów? Jak przedstawiają się tzw. staniny? W jakich miejscowościach zdający uzyskali najlepsze wyniki? Sprawdź najważniejsze informacje o ogólnopolskich wynikach egzaminu ósmoklasisty.

Spis treści

Średnie wyniki egzaminu ósmoklasisty 2024

Egzamin ósmoklasisty 2024 odbył się w terminie 14-16 maja. Uczniowie mogli sprawdzić swoje wyniki 3 lipca za pośrednictwem platformy ZIU. Teraz mają szansę przystąpić do kolejnego etapu rekrutacji do szkół średnich, a więc uzupełnienie podania o zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty.

uczniowie na egzaminie ósmoklasisty
Znamy już średnie wyniki egzaminu ósmoklasisty 2024. Sprawdź, jak uczniom poszły egzaminy z języka polskiego, matematyki i języka obcego. fot. Dariusz Bloch/ Polska Press

CKE podało już informację o wstępnych wynikach egzaminu ósmoklasisty. W tym roku liczba zdających była zdecydowanie mniejsza niż w ubiegłym, kiedy to mieliśmy do czynienia z kumulacją rocznika. Do egzaminu ósmoklasisty w sesji głównej, a więc maju 2024 r., przystąpiło ok. 220 900 spośród ok. 230 1004 uczniów VIII klasy szkoły podstawowej (ok. 96 proc.), w tym ok. 11 300 uczniów – obywateli Ukrainy.

Może cię zainteresować: Jak się zmieniały wyniki egzaminu ósmoklasisty w latach 2019-2024? Zobacz wykresy z podziałem na przedmioty

Zobacz, jak wyglądają średnie wyniki egzaminu ósmoklasisty:

 • Język polski: 61 proc. (w zeszłym roku 66 proc.)
 • Matematyka: 52 proc. (w zeszłym roku 53 proc.)
 • Język angielski: 66 proc. (w zeszłym roku 66 proc.)
 • Język niemiecki: 53 proc. (w zeszłym roku 53 proc.)

– Wyniki tegorocznego egzaminu pokazują, że z języka polskiego uczniowie dobrze poradzili sobie z zadaniem, które sprawdzało umiejętność wyszukiwania informacji w tekście. Z matematyki uczniowie najlepiej poradzili sobie z zadaniem sprawdzającym umiejętność znajdowania współrzędnych danych punktów w układzie współrzędnych na płaszczyźnie. Na egzaminie z języka obcego nowożytnego ósmoklasiści, którzy przystąpili do egzaminu z języka angielskiego, uzyskali najwyższy średni wynik za rozwiązanie zadania zamkniętego sprawdzającego znajomość funkcji językowych – czytamy w komunikacie CKE.

– Szczegółowe informacje dotyczące wyników tegorocznego egzaminu ósmoklasisty będą dostępne w sprawozdaniu, które zostanie opublikowane na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej 20 września br. Informacja dotycząca słabszych stron uczniów bez wątpienia będzie dla nauczycieli cenną wskazówką na temat zagadnień, którym należy poświęcić więcej uwagi w pracy z kolejnym rocznikiem ósmoklasistów. Może temu służyć analiza wyników poszczególnych zadań dokonywana przez zespoły nauczycielskie danej grupy przedmiotów w każdej szkole – zaznaczono.

tabele
Średni wynik z j. polskiego wyniósł w 2024 r. 61 proc., z matematyki – 52 proc., a z języka angielskiego 66 proc. materiały CKE

Wszystkie najważniejsze informacje na ten temat znajdują się w komunikacie na stronie CKE.

Dziewczynki czy chłopcy – kto lepiej napisał egzamin ósmoklasisty?

Znamy też podział wyników ze względu na płeć. Zasadniczo lepiej radziły sobie dziewczęta. Wyższe wyniki uzyskały w przypadku języka polskiego (65 proc., podczas gdy średni wynik chłopców wynosił 57 proc.), języka angielskiego (dziewczynki: 68 proc., chłopcy: 65 proc.) i języka niemieckiego (58 proc. dziewczynki, 49 proc. chłopcy).

tabele
W większości przedmiotów lepiej radziły sobie dziewczęta, inaczej było jedynie w przypadku matematyki. materiały CKE

Inaczej sytuacja wyglądała jedynie w przypadku matematyki, z którą lepiej poradzili sobie chłopcy, uzyskując średni wynik 52 proc. (dziewczynki miały 51 proc.).

Trwa głosowanie...

Masz już wyniki egzaminu? Daj nam znać, jak Ci poszło!

Staniny wyników egzaminu ósmoklasisty 2024

Skala staninowa pokazuje, jaką pozycję zajmuje wynik osiągnięty przez ucznia na tle wyników wszystkich zdających. Centralna Komisja Egzaminacyjna przedstawiła już tzw. staniny egzaminu ósmoklasisty.

tabele
Zobacz, jak w 2024 r. przedstawia się skala staninowa. materiały CKE

Miejsce zamieszkania a wynik egzaminu ósmoklasisty

Jeżeli chodzi o miejsce zamieszkania, to ze wszystkimi egzaminami najlepiej radziły sobie osoby z miast powyżej 100 tys. mieszkańców. Zauważono jednak, że w stosunku do roku ubiegłego pogłębiła się różnica w wyniku z matematyki między uczniami pochodzącymi z dużych miast a osobami mieszkającymi w mniejszym mieście lub na terenie wiejskim.

tabele
Najlepiej poradzili sobie uczniowie z miast powyżej 100 tys. mieszkańców. materiały CKE

— Dla matematyki to nowe zjawisko — mówił dr Marcin Smolik, dyrektor CKE — Różnica w wynikach wynosiła zazwyczaj około 10-11 punktów procentowych, w tym roku skoczyła do 15 punktów procentowych. Coś się w tej matematyce zadziało, miasta niejako „uciekły” jeśli chodzi o wynik procentowy pozostałym.

— W tym roku po raz pierwszy w matematyce mamy sytuację, która od lat powtarza się w przypadku angielskiego: wielkie miasta zdecydowanie wyprzedziły wszystkie pozostałe miejscowości — komentował Marcin Smolik.

Jak obywatelom Ukrainy poszedł egzamin ósmoklasisty?

Do egzaminu ósmoklasisty przystąpiło ponad 11 tys. obywateli Ukrainy. Najlepiej poradzili sobie z j. rosyjskim, z którego uzyskali średnio 91 proc., na drugim miejscu znalazł się język angielski i polski (średnio 49 proc.), a na ostatnim matematyka (38 proc.).

tabele
Ponad 11 tys. obywateli Ukrainy przystąpiło do egzaminu ósmoklasisty. Jak sobie poradzili? materiały CKE

Język polski na egzaminie ósmoklasisty. Jak poszło?

Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego składał się z 18 zadań. Za w pełni poprawnie rozwiązywany arkusz można było uzyskać maksymalnie 45 punktów. Jak przekazało CKE, jedną z umiejętności, które bardzo dobrze opanowali młodzi ludzie, było wyszukiwanie informacji w tekście. Uczniowie mieli z kolei problemy z umiejętnością z zakresu kształcenia językowego: zastąpieniem sformułowania charakterystycznego dla polszczyzny użytkowej wyrazem lub sformułowaniem z zakresu polszczyzny wzorcowej.

tabele
Tak przedstawia się wynik procentowy jeżeli chodzi o egzamin ósmoklasisty 2024 z polskiego. materiały CKE

Warto zauważyć, że wzrosła liczba osób, które za wypracowanie z j. polskiego otrzymały zero punktów.

— O ile w dwóch ubiegłych latach ten odsetek zer wynosił około 3-4 procent wszystkich piszących, tak w tym roku odsetek wrócił do tego, co było w roku 2019 i wynosi ponad 7 procent. — komentował Marcin Smolik.

Średnie wyniki z matematyki na egzaminie ósmoklasisty

Na egzaminie ósmoklasisty z matematyki można było zdobyć maksymalnie 25 punktów. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez CKE najwięcej problemów sprawiło zdającym zadanie dotyczące operowania obiektami matematycznymi –
zastosowaniem wzoru na objętość ostrosłupa, aby wyznaczyć jego wysokość i obliczyć różnicę wysokości zbudowanych obiektów. Z kolei uczniowie dobrze radzili sobie ze znajdowaniem współrzędnych danych punktów w układzie współrzędnych na płaszczyźnie.

tabele
Tak przedstawia się wynik procentowy jeżeli chodzi o egzamin ósmoklasisty 2024 z matematyki. materiały CKE

Egzamin ósmoklasisty 2024 z języka obcego. Zobacz średnie wyniki

Najwięcej uczniów – jak co roku – przystępowało do egzaminu z języka angielskiego (wybrało go 97,67 proc. zdających). Niezależnie od języka jaki się wybrało, na egzaminie można było uzyskać 55 punktów. Sprawdź, jak przedstawiają się średnie wyniki z języków obcych:

 • z języka angielskiego – 66 proc. punktów
 • z języka francuskiego – 88 proc. punktów
 • z języka hiszpańskiego – 72 proc. punktów
 • z języka niemieckiego – 53 proc. punktów
 • z języka rosyjskiego – 79 proc. punktów
 • z języka włoskiego – 47 proc. punktów.
tabele
Tak przedstawia się wynik procentowy jeżeli chodzi o egzamin ósmoklasisty 2024 z angielskiego. materiały CKE

W przypadku języka angielskiego łatwe okazały się zadania sprawdzające znajomość funkcji językowych, zaś gorzej poszły te, które sprawdzały znajomość środków językowych.

Opinie o egzaminie ósmoklasisty 2024. Uczniowie dzielą się wrażeniami

Na platformie ZIU już od godz. 8.30 można sprawdzać wyniki. Ósmoklasiści chętnie dzielą się swoimi opiniami na temat tego, jak poszedł im egzamin. Sporo osób cieszy się z wyniku i liczy, że dobrze im pójdzie rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. Zdający wstawiają wyniki z poszczególnych przedmiotów i komentują:

 • Ale się cieszę;
 • Matma jednak pokonała;
 • Ez.

Osoby, które nie są zadowolone i uważają, że zostały źle ocenione, mogą odwołać się od wyniku egzaminu ósmoklasisty. Warto też pamiętać, że tego egzaminu nie da się nie zdać, wynik ten jest jednak istotny w rekrutacji do szkoły średniej.

Znamy już też mapę egzaminu ósmoklasisty 2024, która pokazuje, jak egzaminy poszły w konkretnych województwach:

W jakich regionach egzamin ósmoklasisty 2024 poszedł najlepiej, a w jakich najgorzej?

Mapa wyników egzaminów ósmoklasisty 2024. Gdzie najlepiej po...

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj
StrefaEdukacji.pl
!

Źródła:

 • Centralna Komisja Egzaminacyjna;
 • cytaty M. Smolika za K. Słowik, „Wyniki egzaminu ósmoklasisty. Niepokojący trend w przypadku matematyki” [w:] Gazeta Wyborcza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

B
Bartek
Czy to nie znamienne że tam gdzie najgorsze wyniki najwyższe poparcie pisu.Prostakami najlepiej się manipuluje.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji