Staż i praktyki studenckie w branży gazowniczej – gdzie warto zdobywać doświadczenie?

Materiał informacyjny GAZ-SYSTEM S.A.
Decyzja o przyszłości zawodowej nie jest najłatwiejsza. Warto jednak wziąć pod uwagę te zawody, które zapewnią nam stabilne zatrudnienie.
Decyzja o przyszłości zawodowej nie jest najłatwiejsza. Warto jednak wziąć pod uwagę te zawody, które zapewnią nam stabilne zatrudnienie.
Staż czy praktyki studenckie w branży gazowniczej mogą okazać się kluczowym krokiem w rozwoju kariery zawodowej dla studentów m.in. inżynierii naftowej i gazowniczej, procesów przemysłowych, budowy maszyn, zarządzania procesami czy energetyki. Ale gdzie warto rozpocząć swoją przygodę z pracą w tej fascynującej dziedzinie? Czy spółki Skarbu Państwa takie jak operator krajowej sieci przesyłowej, umożliwiają praktyczne przygotowanie do zawodu? Jak dobrze wybrać firmę na praktyki? Czym się kierować? Oto przewodnik po tym, jak znaleźć odpowiednie miejsce na praktyki i staż.

Praktyka i staż - dlaczego są ważne?

Praktyki dla studentów i staż tuż po ukończeniu studiów to okresy, które pozwalają młodym adeptom nauki wejść na rynek pracy i zdobyć pierwsze, cenne doświadczenie zawodowe. W branży gazowniczej, która odgrywa kluczową rolę w dostarczaniu energii, wybór odpowiedniego miejsca do rozpoczęcia swojej kariery może mieć ogromne znaczenie.

Na co zwrócić uwagę, wybierając przedsiębiorstwo? Jest kilka kluczowych aspektów, które - szczególnie dla studentów szukających praktyk - mogą mieć ogromne znaczenie. Nie chcą przecież przez trzy miesiące podawać kawy, robić ksero czy chodzić do sklepu po pączki. Na szczęście takie sytuacje odchodzą powoli do lamusa.

Czym są praktyki studencie, a czym staż zawodowy?

Praktyki szkolne lub studenckie to obowiązkowa część programu kształcenia w niektórych szkołach średnich oraz na studiach Mają one na celu przybliżenie studenta do praktycznych aspektów pracy w danej dziedzinie. Mogą być zarówno płatne, jak i bezpłatne i zazwyczaj trwają przez określony okres od 3 do 6 miesięcy.

Staż po ukończeniu kształcenia w szkole średniej lub po ukończeniu studiów to forma pracy, którą można podjąć będąc świeżo upieczonym absolwentem. Staż jest odpłatny i może trwać maksymalnie 12 miesięcy.

Szczególnie w branżach specjalistycznych i zróżnicowanych, tak jak branża gazownicza, praktyki, jak i staże są doskonałą okazją do zdobycia pierwszego doświadczenia zawodowego i zrozumienia, jak funkcjonuje rzeczywistość zawodowa.

Gdzie szukać praktyk studenckich i staży w branży gazowniczej?

Mając świadomość, czym są praktyki i staż, warto zastanowić się, gdzie warto ich szukać, aby zdobyć cenne doświadczenie w branży gazowniczej. Jedną ze wskazówek jest wybór firm o renomie i długiej historii na rynku. Szukajmy firmy o solidnej reputacji, jak np. GAZ-SYSTEM, który zarządza przesyłową infrastrukturą gazową w naszym kraju.

Wspierające w wybraniu dobrej firmy są same uczelnie, które często podejmują współprace z instytucjami i firmami komercyjnymi. GAZ-SYSTEM współpracuje z Akademią Górniczo-Hutniczą im. S. Staszica w Krakowie w zakresie działalności dydaktycznej i wymiany dobrych praktyk oraz informacji naukowo-technicznych. Taka współpraca ma na celu wykształcenie wysoce wykwalifikowanych specjalistów, których wiedza będzie mogła znaleźć zastosowanie w rozwiązywaniu skomplikowanych technicznie problemów przy realizacji inwestycji oraz podczas eksploatacji gazociągów.

Z pewnością warto więc udać się do Akademickiego Biura Karier. To jednostka, która nawiązuje kontakty z pracodawcami, a także przygotowuje oferty staży i praktyk. Interesująca może okazać się także wizyta na targach pracy i targach dla studentów.

Przede wszystkim należy się jednak udać do źródła. Czyli zrobić rozeznanie na rynku i odwiedzić strony internetowe renomowanych firm w branży gazowniczej. Niektóre otwarcie deklarują chęć przyjęcia praktykantów, lub organizują programy stażowe i informacje o tym, można znaleźć na ich stronach.

Praktyki i staże: branża gazownicza. Co jest ważne?

Praktyki trwają kilka miesięcy, dlatego dobrze jest trafić pod właściwe skrzydła. Cenną wskazówką jest to, czy firma ma wiele oddziałów w całym kraju i praktyki mogą być odbywane zarówno w centralnej siedzibie, jak i oddziałach regionalnych. Wówczas istnieje szansa dostania się na praktyki w dogodnej dla studenta lokalizacji, jak i możliwość mobilnego planowania kariery bez ryzyka, że trzeba związać się z jednym miejscem na długie lata.

Nie bez znaczenia jest także zaangażowanie danego przedsiębiorstwa w projekty edukacyjne. To oznacza, że pracodawca ma świadomość, że wspierając odpowiednie kształcenie i umożliwiając młodzieży dostęp do kulis działalności swojej firmy, poprzez różne projekty, współpracę ze szkołami i uczelniami, a także praktyki i programy stażowe, inwestuje w wysokiej jakość specjalistów dla ogółu branży gazowniczej, ale też w swoją potencjalną przyszłą kadrę.

Korzyści z wyboru firmy zaangażowanej w projekty edukacyjne

Firmy zaangażowane w projekty edukacyjne przyjazne rozumieją, że inwestowanie w edukację to inwestowanie w przyszłość branży. Przy wyborze miejsca praktyk lub stażu warto zwrócić uwagę na przedsiębiorstwa, które współpracują z uczelniami i szkołami, prowadzą warsztaty dla studentów oraz organizują spotkania edukacyjne.

To oznacza, że dany pracodawca jest świadomy roli, jaką pełni w kształceniu przyszłych specjalistów.

Poprzez edukacyjne programy społeczne GAZ-SYSTEM systematycznie zwiększa poziom wiedzy na temat powstawania i wykorzystywania paliw gazowych oraz bezpiecznej eksploatacji gazociągów. Spółka współpracuje z placówkami naukowymi i edukacyjnymi począwszy od uczelni wyższych, poprzez wyspecjalizowane szkoły zawodowe a kończąc na szkołach podstawowych - czytamy na stronie GAZ-SYSTEM, jednego z najbardziej renomowanych przedsiębiorstw w branży

Firmie leży na sercu dobro edukacji technicznej, dlatego dba o taką edukację już dla dzieci w podstawówkach, a także dla młodzieży szkołach branżowych i technikach. Proedukacyjna postawa tego biznesu i doświadczenie sprawia, że firma rozumie potrzeby ucznia, studenta i absolwenta również poprzez umożliwienie odbywania praktyk i staży nie tylko dla studentów, ale i dla absolwentów szkół średnich.

Na co zwrócić uwagę wybierając praktyki, lub szukając stażu?

Zarówno dla praktykantów, jak i absolwentów chcących podjąć staż w branży gazowniczej ważne będzie kilka dodatkowych czynników:

  • Duża liczba ofert pracy - jeżeli firma ma wiele stanowisk w różnych obszarach i regularnie rekrutuje to świadczy o jej dynamicznym rozwoju. To ważne, gdy myślimy o perspektywach zatrudnienia po zakończeniu stażu lub praktyk.
  • Stabilna pozycja na rynku - firma z historią i ugruntowaną pozycją na rynku to większe szanse na późniejsze zatrudnienie.
  • Różnorodność stanowisk - wybierając firmę, która oferuje wiele różnych stanowisk, można bardziej elastycznie planować swoją ścieżkę kariery. to szczególnie ważne, dla kandydatów do programu stażowego.
  • Dobre opinie - komentarze od osób, które odbyły praktyki lub staż w danej firmie, mogą być cennym źródłem informacji. To ważne, czy młodzi ludzi wynoszą z praktyk umiejętności.

W trakcie praktyk mieliśmy możliwość poznania firmy od wewnątrz i dzięki spędzeniu czasu w kilku różnych działach poznania specjalistów z różnych dziedzin. Dzielili się oni chętnie swoim doświadczeniem, zarówno zawodowym jak i tym związanym z pracą w firmie GAZ-SYSTEM. Śmiało mogę powiedzieć, że po praktykach wiem dużo o gazie, o tym jak funkcjonuje sieć gazownicza w Polsce oraz jak funkcjonują urządzenia związane z automatyką, które tę sieć obsługują - opowiada jeden z byłych praktykantów GAZ-SYTEM.

Perspektywy zatrudnienia po stażu lub praktykach

Kolejnym i chyba decydującym aspektem jest perspektywa zatrudnienia po zakończeniu stażu lub praktyk. Firmy, które regularnie rekrutują swoich byłych stażystów i praktykantów, oferują studentom i absolwentom realne szanse na stabilną karierę. Dlatego warto rozejrzeć się za pracodawcą, który z chęcią angażuje swoich młodych pracowników na stałe, tworząc tym samym perspektywy rozwoju zawodowego.

Jak widać, wybór odpowiedniej firmy na praktyki lub staż w branży gazowniczej może mieć ogromny wpływ na naszą przyszłą karierę zawodową. Uczciwość i otwartość pracodawcy, perspektywy zatrudnienia, różnorodność ścieżek rozwoju, lokalizacja, kultura organizacyjna i opinie innych studentów to kluczowe czynniki, które warto wziąć pod uwagę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji