Stop zmianom na maturze z matematyki 2025 – nauczyciel roku stworzył petycję

Katarzyna Mazur
Opracowanie:
Musimy zatrzymać ten chaos - mówi nauczyciel roku 2008
Musimy zatrzymać ten chaos - mówi nauczyciel roku 2008 freepik.com
Dariusz Kulma, nauczyciel roku 2008, autor książki „Jak zdać maturę z matematyki” i kanału na TikToku o tym samym tytule, apeluje do MEN o zatrzymanie zmian w wymaganiach maturalnych do czasu stworzenia pełnej nowej podstawy programowej. Nauczyciel podkreśla, że choć MEN uszczupliło program nauczania, to powiększyło zakres wymagań egzaminacyjnych, co w efekcie pogrąży najbliższe matury w chaosie. Zobacz, jakie jeszcze ma argumenty.

Spis treści

Petycja w sprawie utrzymania wymagań egzaminacyjnych na maturze z matematyki

– Musimy zatrzymać ten chaos – mówi Dariusz Kulma w wystąpieniu na swoim kanale i tłumaczy, że wraz z uszczupleniem podstawy programowej zakres do egzaminu maturalnego z matematyki zmienił się radykalnie. – Ministerstwo chciało pokazać, że idzie wam na rękę i zmniejsza podstawę programową – zwraca się do przyszłych maturzystów – ale niestety okazało się, że te cięcia są mniejsze niż wymagania egzaminacyjne, które mieliście [dotychczas]. To znaczy, że matura będzie na pewno trudniejsza, na pewno też będzie inna.

Kulma tłumaczy, że przy okazji wycięto z zakresu maturalnego wiele zadań, które były łatwe i można je było wyćwiczyć. Apeluje więc o podpisanie petycji skierowanej do Ministerstwa Edukacji Narodowej, w której sygnatariusze postulują utrzymanie obecnych wymagań egzaminacyjnych na maturze z matematyki, obowiązujących w latach 2023-2024, jako obowiązującej podstawy programowej do czasu pełnej zmiany programu nauczania. Petycja, jak argumentuje Kulma, ma na celu zapewnienie stabilności i przewidywalności zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli, oraz uchronienie przed wprowadzeniem dodatkowego chaosu w systemie edukacji.

Argumenty przemawiające za pozostawieniem obecnych wymagań

Petycja zawiera szereg argumentów, które mają uzasadnić potrzebę utrzymania dotychczasowych wymagań egzaminacyjnych na maturze z matematyki. Do głównych argumentów należą:

  • Chaos spowodowany ciągłymi zmianami
    Autorzy petycji podkreślają, że wprowadzanie kolejnych zmian w tak krótkim czasie powoduje zamieszanie i destabilizuje proces przygotowań do matury. Zmiany te wymagają od nauczycieli i uczniów ciągłego dostosowywania się do nowych wytycznych, co utrudnia efektywne nauczanie i uczenie się.
  • Niewłaściwy czas wprowadzania zmian
    Ogłoszenie zmian w trakcie wakacji, kiedy media i zainteresowane strony poświęcają mniej uwagi tematom edukacyjnym, może utrudniać dostęp do istotnych informacji. Taki sposób komunikacji sprawia, że uczniowie i nauczyciele dowiadują się o zmianach zbyt późno, co wprowadza dodatkowy stres i chaos.

  • Brak dostępnych materiałów edukacyjnych
    Na rynku nie ma jeszcze podręczników, repetytoriów ani innych materiałów zgodnych z nowymi wymaganiami egzaminacyjnymi. Wydawnictwa mogą nie zdążyć z ich przygotowaniem na czas, co stawia maturzystów 2025 w trudnej sytuacji. Uczniowie nie będą mogli korzystać z dostępnych materiałów edukacyjnych, co utrudni im przygotowania do egzaminu.

  • Koszty ponoszone przez nauczycieli i wydawców
    Zmiana podstawy programowej wiąże się z koniecznością zakupu nowych materiałów dydaktycznych przez nauczycieli, co generuje dodatkowe koszty. Wydawnictwa również muszą inwestować w aktualizację swoich produktów, co jest czasochłonne i kosztowne, a zmiany te mogą obowiązywać jedynie przez kilka lat.

  • Brak konsultacji z nauczycielami praktykami
    Decyzje dotyczące zmiany podstawy programowej były podejmowane bez odpowiednich konsultacji z nauczycielami i ekspertami z praktyki szkolnej. Brak dialogu z praktykami edukacji skutkuje decyzjami oderwanymi od realiów szkolnych, co wprowadza dodatkowe utrudnienia w procesie nauczania matematyki.

Powiedz nam, co o tym myślisz i zostaw komentarz.
Szanujemy każde zdanie i zachęcamy do dyskusji. Pamiętaj tylko, żeby nikogo nie obrażać!

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie.
Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

od 7 lat
Wideo

Wspomnienia Polaków związane z powrotem do szkoły - sonda

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji