Strój galowy – ubiór szkolny na specjalne okazje. Jak powinien wyglądać stój galowy?

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Strój galowy szkoły określają w swoich statutach precyzyjnie. Biała góra, granatowy lub czarny dół.
Strój galowy szkoły określają w swoich statutach precyzyjnie. Biała góra, granatowy lub czarny dół. GettyImages.com
Strój galowy obowiązuje uczniów w większości szkół podczas uroczystości państwowych i ważnych dla danej szkoły, jak np. 11 listopada, Dzień Patrona Szkoły, rozpoczęcie lub zakończenie roku szkolnego. Przyjęło się, że w takie dni uczniowie powinni przyjść odświętnie ubrani. W niektórych szkołach mogą to być mundury (np. technikum leśne lub mundurowe), w innych mundurki szkolne (niektóre szkoły prywatne), a w większości publicznych szkół podstawowych i średnich obowiązuje uniwersalny strój galowy. Jak wygląda?

Spis treści

Jak wygląda stój galowy?

Ubranie eleganckie jest kwestią dość umowną i wynika z zasad obyczajowych. Strój galowy to jednak nie to samo. Mała czarna, szary garnitur czy koszula w kratkę nie wpisują się już w jego definicję według wielu szkół.

Zazwyczaj strój galowy tworzą:

  • biała góra (bluzka/koszula),
  • granatowa/czarna spódnica lub spodnie.
Strój galowy
Strój galowy GettyImages

Chociaż jak podaje słownik Języka polskiego PWN, przymiotnik „galowy” oznacza to samo co »uroczysty« i nie znajdujemy wyjaśnienia, który potwierdzałby, że ubiór ten to jedynie biało-czarny lub biało-granatowy zestaw.

Szkoła, która według obecnych przepisów ma prawo ustalać zasady ubioru w szkole, może w regulaminie zastrzec, jak powinien dokładnie wyglądać stój galowy ucznia podczas uroczystości. Na przykład w taki sposób, jak to rozwiązuje jedna z podstawówek w woj. opolskim:

- Każdy uczeń ma obowiązek [...] ubierać strój galowy (biała bluzka, koszula i granatowa/czarna spódnica/ spodnie) w dniu rozpoczęcia i zakończenia roku szkolnego, w czasie obchodów świąt państwowych i Dnia Patrona Szkoły – czytamy w regulaminie szkoły podstawowej nr 10 w Nysie.

Od kiedy sięgamy pamięcią w szkołach podczas uroczystości szkolnych i państwowych uczniów obowiązywał ubiór galowy. Podobnie, jak dziś wymagana była
Od kiedy sięgamy pamięcią w szkołach podczas uroczystości szkolnych i państwowych uczniów obowiązywał ubiór galowy. Podobnie, jak dziś wymagana była biała góra i czarny lub granatowy dół. Dziewczyny najczęściej nosiły spódnice. NAC

Oczekiwania a rzeczywistość. Jak uczniowie ubierają się na szkolne uroczystości?

Młodzież chętnie dostosowuje się do tego, aby na niektóre okazje ubrać się uroczyście. Z racji wieku, wygody i potrzeby podkreślana swojego własnego stylu często interpretują te zasady po swojemu. Dlaczego biała koszula i spódnica, a nie np. czarna sukienka? Koszulka polo, czarne jeansy i czarna bluza nie wystarczą?

Dzieci i młodzież nie mają też wielu okazji do noszenia białej koszuli, spodni od garnituru czy eleganckich mokasynów, a ponieważ rosną, rodzice nie chcą kupować ubrań do założenia na jeden raz. Jeśli nie przez zrozumienie dla zmieniających się trendów i potrzeb młodych ludzi, to przez pryzmat praktyczny szkoły powinny przymykać oko na to, że uczniowie dobierają ubiór na uroczystości szkolne na zasadzie kompromisu między własną szafą i stylem a oczekiwaniami szkolnego statutu.

- W naszej szkole jak najbardziej dzieci mogą przyjść w jeansach czy sukience w paski, a nawet w sportowych butach. Rozumiemy, że kompletowanie idealnego stroju galowego bywa też wydatkiem dla rodziny, który można pominąć – mówi wychowawczyni klasy 4. w nyskiej podstawówce.

Rodzice zwracają uwagę, że w szkołach często oczekuje się od uczniów galowego stroju, tymczasem kadra pedagogiczna na tych samych uroczystościach prezentuje całą paletę kolorów i fasonów.

Obniżona ocena z zachowania za brak stroju galowego

Coraz częściej szkoły odchodzą od nieadekwatnych do czasów przepisów. W szkolnych regulaminach wciąż jednak znajdujemy niemające racjonalnego uzasadnienia zasady lub zbyt ogólne i trudne w interpretacji, np. zakaz noszenia ubrań kojarzonych z daną subkulturą, farbowania włosów, obowiązek noszenia stosownych ubrań czy innych, które są dyskryminujące uczniów ze względu na płeć.

Wśród przepisów w statusach szkolnych dotyczących oceniania zachowania możemy przeczytać, że niezastosowanie się do zasad ubioru w szkole skutkuje obniżeniem oceny. Na przykład w jednej ze szkół podstawowych w Radomiu wychowawca może to zrobić za brak stroju galowego, ale także za niestosowny ubiór i makijaż. Podobne regulacje znajdziemy w statutach innych szkół. Pamiętajmy jednak, że status szkolny nie może byś sprzeczny z aktami prawnymi o wyższej randze, na czele z Konstytucją RP.

Ostatecznie o wyciąganiu konsekwencji za brak stroju galowego decyduje wychowawca.

- Uczniowie w zdecydowanej większości przychodzą ubrani odpowiednio. Ten stój nie zawsze wpisuje się w przyjętą zwyczajowo przed laty definicję stroju galowego, ale póki jest stonowany, elegancki, to jest to tolerowane. Obniżanie oceny z zachowania za szarą, a nie czarną spódnicę czy narzuconą na koszulę bluzę uważam za zbędne. Czemu to miałoby służyć? Albo komu, bo na pewno nie uczniowi — podsumowuje nauczycielka w liceum ogólnokształcącym w Nysie.

W tych dniach w szkołach obowiązuje stój galowy

11 listopada
Chociaż 11 listopada to dzień wolny od zajęć, w przeddzień tego wydarzenia lub w innym bliskim terminie w szkołach są organizowane akcje upamiętniające ten dzień. Mogą to być apele, przestawienia zawierające retrospekcje historyczne, śpiewanie pieśni patriotycznych, projekcja filmu historycznego, wykłady i inne.

Formą celebracji tego dnia jest apel szkolny, w tym odśpiewanie hymnu państwowego i przypomnienie wydarzeń z 11 listopada 1918 roku.

Rozpoczęcie i zakończenie roku szkolnego
Przyjęło się, że niektóre dni w roku są na tyle ważne, że należy je podkreślić również wyglądem i ubiorem. Dotyczy to także szkół i uroczystości, takich jak rozpoczęcie roku szkolnego, zakończenie roku szkolnego czy Dzień Patrona Szkoły. Wiele placówek ma informacje o obowiązującym w takich dniach stroju wpisane w statucie szkoły.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Jak dogadać się z dorastającym nastolatkiem?

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Ubrać się tak samo jak na pardę równości. Dla wielu w Polsce 11 listopada jest mniej ważne niż w/w parada.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji
Dodaj ogłoszenie