Spis treści
Zajęcia z ekologii dla wszystkich studentów? Pomysł spotkał się z aprobatą
Idea powszechnych zajęć z ekologii zrodziła się na Uniwersytecie Śląskim. Pomysłodawcami ekokursu dla studentów są prof. Piotr Skubała z Wydziału Nauk Przyrodniczych UŚ i dr Magdalena Ochwat z Interdyscyplinarnego Centrum Badań nad Edukacją Humanistyczną UŚ. Projektowi przyklasnęła Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich.
Profesor Wiesław Banyś, przewodniczący Zespołu Bolońskiego KRASP, zapowiedział natomiast, że osobiście będzie rozmawiał z rektorami wszystkich uczelni, aby ekologiczne kursy znalazły się w planie zajęć każdej z nich.
Jak mają wyglądać obowiązkowe zajęcia z ekologii? Naukowcy oczekują, że sami studenci pomogą nadać im odpowiednią formę. W tym celu między innymi prowadzone są badania „Studenci dla klimatu". W ankiecie opracowanej przez dr Magdalenę Ochwat i dr Annę Guzy, znalazły się pytania dotyczące tego, jak taki kurs powinien wyglądać. Studenci ocenią też, czy na studiach wystarczająco dużo mówi się o problemach związanych z klimatem i środowiskiem.
Wśród przedstawionych studentom możliwości, są ekologiczne wykłady, ćwiczenia, konwersatoria lub seminaria. Naukowcy liczą też na inwencję samych studentów i ich pomysły dotyczące formy i treści zajęć. Ile godzin dydaktycznych powinny trwać ekokursy i czy studenci chcą, aby były oceniane, czy też ich uczestnicy mieliby dostawać tylko zaliczenie zajęć? O to też pytają badaczki.
Czy studenci są eko? Badanie: Humanistyczne prognozy dla klimatu
To jednak nie wszystko, bowiem badaczki, za pomocą ogólnodostępnej na internetowej platformie ankiety, chcą też poznać stan wiedzy i świadomości ekologicznej polskich studentów. Dlatego odpytują uczestników badania o źródła, z których korzystają, zainteresowania i autorytety związane z kryzysem ekologicznym i klimatycznym na świecie. Studenci mogą też wypowiedzieć się na temat własnych, proekologicznych działań.
Badania „Studenci dla klimatu" częścią projektu pt. „Humanistyczne prognozy dla klimatu". To już czwarta część projektu opracowywanego przez dr Ochwat i dr Guzy. Pierwsze badania skierowane były do nauczycieli. Następne kolejno do uczniów oraz ich rodziców.
Właśnie podczas prowadzenia poprzednich etapów badań, zrodził się pomysł wprowadzenia do programu studiów również powszechnych zajęć z ekologii. Pierwotnie badaczki planowały zaproponować tego typu kursy studentom, którzy wiążą swoja przyszłość z edukacją – aby jako nauczyciele mogli przekazywać ekowiedzę uczniom.
Jak można wziąć udział w badaniu? Naukowcy czekają na chętnych studentów
Jak tłumaczy dr Magdalena Ochwat, celem badań „Studenci dla klimatu”, jest zebranie danych, które uwzględniają nie tylko stan faktyczny, ale tez opinie i doświadczenia studentów. Takie informacje umożliwią opracowanie konkretnych materiałów dydaktycznych i ścieżek kształcenia młodych ludzi w zakresie ochrony środowiska i szeroko pojętej ekologii.
Ankieta, za pośrednictwem której studenci mogą podzielić się informacjami z badaczami i pomysłodawcami ekologicznych kursów, dostępna jest na stronie Europe Direct Śląskie. Badanie trwa do końca stycznia 2023 roku, a raport projektu „Studenci dla klimatu” ma być gotowy już w lutym.
Mount Everest cały czas rośnie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?