Trwa rok akademicki 2022/2023. Jakie wyzwania czekają uczelnie oraz studentów?

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Trwa rok akademicki 2022/2023/ UAM w Poznaniu
Trwa rok akademicki 2022/2023/ UAM w Poznaniu PAP
Nowy rok akademicki rozpoczął się wraz z nadejściem października 2022. Wiele uczelni uroczyste rozpoczęcie roku akademickiego zaplanowało w pierwszym tygodniu tego miesiąca. Niektóre uniwersytety oraz inne wyższe szkoły odwiedzał minister Przemysław Czarnek. W swoich przemowach nawiązuje do obaw m.in. studentów o funkcjonowanie uczelni z powodu możliwego kryzysu energetycznego. Na KUL zapowiedział nowe kierunki. Z jakimi wyzwaniami mierzą się uczelnie w roku akademickim 2022/2023?

Spis treści

Inauguracja roku akademickiego 2022/2023 na polskich uczelniach

Na uczelniach inauguracje odbywają się przez cały październik. Jeszcze w piątek 30 września inauguracja obyła się w Wyższej Szkole Gospodarki Euroregionalnej im. Alcide De Gasperi w Józefowie, gdzie minister Czarnek zapewniał, że ceny energii nie wpłyną na funkcjonowanie szkół.

Są pozytywne informacje dotyczące uzgodnień ministrów ds. energetyki na szczeblu Unii Europejskiej. Nie są one tak pozytywne, jak byśmy chcieli, ale będziemy dążyć do tego, żeby to, co zapowiadamy, sie ziściło, żeby ceny energii umożliwiły funkcjonowanie także tej szkoły – powiedział minister Przemysław Czarnek.

W ostatni dzień września inauguracja miała również miejsce w Wojskowej Akademii Technicznej (WAT), gdzie odczytano list od prezydenta oraz list od premiera. Wojskową edukację rozpoczęli także studenci Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie, zwanej "Szkołą Orląt".

Inauguracja roku akademickiego 2022/2023 odbyła się już również na innych znanych uczelniach w Polsce m.in.

  • na Uniwersytecie Rzeszowskim,
  • na Uniwersytecie Jagiellońskim,
  • na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu,
  • na Uniwersytecie Warszawskim,
  • na Politechnice Morskiej w Szczecinie,
  • na Politechnice Warszawskiej,
  • na Uniwersytecie Wrocławskim.

W Katowicach odbyła się Międzyuczelniana Inauguracja Roku Akademickiego dla siedmiu śląskich uczelni:

  • Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach,
  • Akademia Wychowania Fizycznego im. J. Kukuczki w Katowicach,
  • Politechnika Śląska,
  • Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach,
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach,
  • Uniwersytet Śląski w Katowicach.

Podczas inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Śląskim minister Adam Niedzielski podkreślił znaczenie kierunków medycznych:

Obecny rok jest rekordowy pod względem ilości studentów uczelni medycznych; priorytetem dla uczelni jest jakość kształcenia – powiedział minister podczas inauguracji roku akademickiego w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach

Uroczysta inauguracja odbyła się w późniejszych dniach października m.in. na ASP w Łodzi, Politechnice Opolskiej czy na Uniwersytecie im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Nowości na KUL: minister zapowiedział nowe dziedziny nauki

16 października odbyła się inauguracja roku akademickiego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Minister Przemysła Czarnek poinformował, że podpisał rozporządzenie, w którym ustanowił nowe dziedziny i dyscypliny, w tym dyscyplinę nauk biblijnych oraz dziedzinę i dyscyplinę nauk o rodzinie.

Przypomniał, że po uzyskaniu pozytywnej opinii Ministerstwa Zdrowia i Państwowej Komisji Akredytacyjnej podpisał zgodę na kierunek lekarski na KUL.

Jak przebiegała inauguracja roku akademickiego 2022/2023?

W zależności od uczelni plan inauguracji mógł się różnić, natomiast zazwyczaj zawierał takie elementy jak:

  • odśpiewanie hymnu państwowego,
  • immatrykulacja, czyli przyjęcie nowych osób to grona studentów danej uczelni, w tym np. ślubowanie,
  • przemowy (rektora, gości),
  • odczytywanie listów (np. od prezydenta),
  • część artystyczna (np. występ chóru studenckiego, pokaz multimedialny lub defilada).

Podczas inauguracji na uczelniach w 2022 roku odbyły się przemowy rektorów, a także szefa MEiN, a także odczytano listy od premiera i prezydenta. Jak wyglądała inauguracja na polskich uczelniach 2022/2023? Jakie ważne słowa padły? Sprawdź w galerii.

Wyzwania uczelni i studentów w nowym roku akademickim 2022/2023

Obecny rok akademicki stawia przed studentami i władzami uczelni duże wyzwania. To między innymi utrzymanie działających uczelni mimo niepokojących scenariuszy związanych z kryzysem energetycznym oraz sprostanie nauczaniu hybrydowemu lub zdalnemu, jeżeli do niego dojdzie, bez utraty jakości edukacji.

Podczas przemówienia na inauguracji roku akademickiego w Rzeszowie, szef MEiN wspomniał także o tym, jak sytuacja za wschodnią granicą wpływa na los edukacji.

– Minister podkreślił, że rozpoczęty dziś rok akademicki, w sytuacji, jaka obecnie jest u naszych wschodnich sąsiadów, jest zagadką i trudno przewidzieć, jak będzie przebiegał w najbliższych miesiącach – powiedział w sobotę w Uniwersytecie Rzeszowskim minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

– My, tu na wschodzie, w Rzeszowie, Lublinie lepiej to rozumiemy niż w ci, którzy mieszkają w centralnej czy zachodniej Polsce. Znacznie lepiej, niż mieszkańcy Czech, Austrii czy Niemiec. My to słyszymy i widzimy na własne oczy – dodał minister.

Największym realnym problemem szkół wyższych, podobnie jak innych placówek edukacyjnych, w tym szkół podstawowych i ponadpodstawowych są prognozowane ogromne koszty związane z ogrzewaniem oraz rachunkami za prąd. Dyrektorzy szkół i władze uczelni, a także rodzice, uczniowie i studenci zastanawiają się, czy nauka zdalna powróci zimą 2022?

Ceny energii wpłyną na funkcjonowanie uczelni? Rektorzy rozważają duże zmiany w planach zajęć

MEiN zapewnia, że zrobi wszystko, aby uczelnie mogły funkcjonować bez problemów. Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek w programie Trzecim Polskiego Radia podkreślił, że placówki zostaną w zakresie kosztów energii objęte wsparciem.

- To było przedmiotem mojego wystąpienia przed tygodniem na Radzie Ministrów, kiedy pokazywałem horrendalne i absurdalne oferty cenowe na energię elektryczną na uczelniach polskich. Postawiłem sprawę jasno, albo będziemy tutaj podejmować działania radykalne, nawet gdyby Unia Europejska się na nie nie zgodziła, albo będziemy mieli kryzys na uczelniach — powiedział w rozmowie minister.

- Mogę jednak zapewnić, że żadnego kryzysu na uczelniach nie będzie. Projekty ustaw, które są w tym momencie przygotowywane i za chwilę będą procedowane, obejmują również uczelnie i szkoły, wszystkie placówki oświatowe związane ze szkolnictwem wyższym, tak żeby staryfikować ceny energii. One będą nieco wyższe, ale nie mogą być tysiąc procent wyższe — wyjaśnił.

Mimo obietnic MEiN władze uczelni wyrażają niepokój. Niektóre uczelnie nie czekają na rozwój wydarzeń, tylko już wprowadzają zmiany w funkcjonowaniu uczelni. I tak na Uniwersytecie Jagiellońskim rektor proponuje prowadzenie zajęć do godziny osiemnastej, a także skumulowanie wykładów w czterech dniach roboczych. Natomiast łódzka filmówka już ogłosiła, że zmienia rozkład zajęć, wydłużając semestr letni.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji