Spis treści
Planowane zmiany w przepisach dotyczących kwalifikacji nauczycieli
W październiku ma odbyć się spotkanie grupy roboczej działającej przy Ministerstwie Edukacji Narodowej, która zajmuje się kwalifikacjami nauczycieli. Jak poinformowała wiceminister edukacji Katarzyna Lubnauer, jedną z rozważanych opcji jest wprowadzenie możliwości zatrudniania studentów pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej z ostatnich lat jednolitych studiów magisterskich w przedszkolach.
Pod koniec września Lubnauer odpowiedziała na interpelację dotyczącą braków kadrowych w przedszkolach oraz ułatwień w dostępie do zawodu nauczyciela przedszkolnego. Zwróciła uwagę, że temat ten był już przedmiotem dyskusji podczas spotkania grupy roboczej ds. kwalifikacji, kształcenia i doskonalenia zawodowego nauczycieli, które miało miejsce 11 września.
Kolejne spotkanie tej grupy odbędzie się w pierwszej połowie października, a w jego trakcie omówione zostaną propozycje dotyczące zmian w przepisach kwalifikacyjnych dla nauczycieli, w tym nauczycieli przedszkolnych. Będą również rozważane dodatkowe rozwiązania związane z zatrudnianiem nauczycieli w przedszkolach.
– Jedną z rozważanych propozycji jest możliwość zatrudniania w przedszkolach studentów ostatnich lat jednolitych studiów magisterskich na kierunku pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna – powiedziała Lubnauer.
Wolne stanowiska pracy dla nauczycieli przedszkolnych
Lubnauer podała także najnowsze dane dotyczące niedoborów nauczycieli przedszkolnych w skali kraju. Według stanu na 5 września 2024 roku, w publicznych i niepublicznych placówkach wychowania przedszkolnego brakowało łącznie 776 nauczycieli, co odpowiada około 718 wolnym etatom. Dodatkowo, w szkołach publicznych prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego oraz organy administracji rządowej, odnotowano 506 wolnych stanowisk dla nauczycieli wychowania przedszkolnego, co odpowiada 465 pełnym etatom.
Wiceszefowa MEN zaznaczyła, że największe niedobory dotyczą dużych miast.
– Liczba wolnych stanowisk pracy dla nauczycieli wychowania przedszkolnego w gminach miejskich stanowi 63 proc. ogółu zgłoszonych ofert w zakresie wychowania przedszkolnego, w gminach miejsko-wiejskich 18 proc., natomiast w gminach wiejskich 19 proc. – wyjaśniła.
Lubnauer dodała, że w dużych aglomeracjach miejskich, gdzie rynek pracy oferuje konkurencyjne możliwości, zwiększa się zapotrzebowanie na kadrę w przedszkolach. Natomiast w mniejszych miastach i na wsiach praca na stanowisku nauczyciela przedszkolnego jest nadal postrzegana jako atrakcyjna i prestiżowa.
– W mniejszych miastach i ośrodkach wiejskich praca na stanowisku nauczyciela stanowi atrakcyjne i prestiżowe miejsce pracy – dodała.
Źródło: PAP
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?