Studia artystyczne: kierunki, rekrutacja, potrzebne umiejętności. Jakie są możliwości zawodowe po kierunkach plastycznych?

Laura Kszczanowicz
GettyImages
Masz zdolności artystyczne i chcesz związać swoje życie zawodowe ze sztuką? Nie jest to łatwe, ale może przynieść wiele satysfakcji. Jeżeli Twoje prace są naprawdę dobre, możesz nawet utrzymywać się z kariery artystycznej. Od czego zacząć, podejmując to wyzwanie?

Studia artystyczne — czyli jakie?

Sztuka ma wiele wymiarów. Osoby zainteresowane rozwijaniem swoich umiejętności mają do wyboru kierunki muzyczne, studia plastyczne oraz edukację filmową i teatralną. Co więcej, na uczelniach wyższych istnieją wydziały, które pozwalają studentom łączyć smykałkę do przedmiotów ścisłych ze swoimi wyjątkowymi talentami (do kierunków na pograniczu sztuki i technologii należą, chociażby reżyseria dźwięku, montaż filmowy, fotografia itd.). Istnieją także kursy dla tych, którzy na co dzień mają styczność z twórczością, ale bardziej są zainteresowane zarządzaniem instytucjami artystycznymi lub bardziej biznesowym wykorzystaniem humanistycznych umiejętności (nowe media, dziennikarstwo, grafika itd.).

Profesjonalny sprzęt do nauki i pracy

Materiały promocyjne partnera

Jak dostać się na studia plastyczne?

Uważasz, że posiadasz talenty plastyczne i zastanawiasz się nad podjęciem studiów? Warto zapoznać się zarówno z ofertami publicznych uczelni wyższych, jak i tych prywatnych, które często oferują bardziej nietypowe kursy, np. łączące tradycyjne formy twórczości z tymi bardziej nowoczesnymi. Na przyszłych studentów czekają kierunki takie jak: malarstwo, grafika (artystyczna lub projektowa), animacja, konserwacja i inne.

Rozwiaj swoje umiejętności graficzne

Materiały promocyjne partnera

Niestety zdobycie miejsca na jednej z uczelni nie zawsze jest proste. Wybór uczelni prywatnej może ułatwić w pewnym stopniu akceptację kandydatury, jednakże w wielu przypadkach osoba zainteresowana studiami wyższymi na artystycznym kierunku musi „złożyć teczkę”, czyli dołączyć do podania o przyjęcie na studia próbkę swoich prac (lub w przypadku innych kierunków artystycznych — muzycznych, aktorskich — stawić się na egzaminach próbnych).

Jakie kierunki studiów plastycznych warto rozważyć?

Kariera artystyczna to ciężki kawał chleba — konkurencja jest spora (bo tworzyć każdy może), gusta różnorodne, moda zmienna, a społeczeństwo ponoć coraz mniej wrażliwe. Zdroworozsądkowym rozwiązaniem byłoby więc znaleźć praktyczne zastosowania dla swoich talentów. Umiejętności plastyczne i graficzne można wykorzystać w reklamie, osoby, które dobrze rysują i mają wyobraźnię, mogą zaangażować się w projektowanie ubrań, biżuterii, mebli itd. Na różnych uczelniach publicznych można znaleźć praktyczne kierunki i specjalizacje.

Artykuły dla plastyków

Praca po studiach plastycznych — jakie są możliwości?

Trzeba pamiętać, że ukończenie określonego kierunku na uczelni wcale nie gwarantuje pracy w tym zawodzie. Praca dla artystów na etacie to rzadkość — częściej tworzą oni jako freelancerzy, na zlecenie lub sprzedają prace stworzone bez zamówienia. Większą stabilność zawodową może dać praca dla grafika. Świat coraz bardziej przenosi się w przestrzeń wirtualną i specjalista tworzący ciekawe projekty może świetne odnaleźć się w branży IT przy budowie stron internetowych. Ciekawym wyzwaniem dla plastyka może być także praca w branży gier i animacji.

Nie rezygnuj ze swoich marzeń. Pamiętaj jednak, aby zabezpieczyć swoją przyszłość znajdując więcej niż jedno zastosowanie dla swoich zdolności.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji