Studia zagraniczne. Które kraje najczęściej wybierają Polacy? Coraz więcej osób decyduje się na studiowanie kierunków medyczny poza Polską

OPRAC.:
Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Studia medyczne za granicą.
Studia medyczne za granicą. 123 RF/ zdjęcie seryjne
Rośnie popularność studiów medycznych wśród Polaków chcących studiować za granicą. W minionym roku na kierunki medyczne aplikowało o prawie 25 proc. osób więcej niż rok wcześniej*. Zagraniczne uczelnie medyczne stawiają przede wszystkim na podejście praktyczne, dzięki któremu studenci bez problemu odnajdą się w przyszłym miejscu pracy.

Studia zagraniczne

Od wielu lat medycyna jest jednym z najpopularniejszych kierunków wybieranych przez polskich aplikantów na zagraniczne uczelnie. Do tej pory miejscem przyciągającym największą liczbę uczniów była Wielka Brytania. Po Brexicie rosnącym zainteresowaniem cieszą się takie kraje jak Irlandia i Włochy, gdzie studiowanie jest tańsze, a poziom nauczania porównywalny.

Studia w Irlandii to koszt około 3 tys. euro za rok. We Włoszech czesne ustalane jest indywidualnie dla każdego studenta – zależne od sytuacji finansowej rodziny. Zazwyczaj wynosi ono od 2 do 6 tys. euro za rok bez uwzględnienia obniżki – mówi Urszula Zawadzka z Elab Education Laboratory, firmy doradztwa edukacyjnego.

Zagraniczne uczelnie skupione są przede wszystkim na nauce praktycznej. W Wielkiej Brytanii i Irlandii popularną metodą nauczania jest “Problem Based Learning”, która polega na przyswajaniu wiedzy poprzez analizę problemu. W Irlandii działa uniwersytet Royal College of Surgeons – gdzie realizowane są wyłącznie studia medyczne – i który pomaga w rozwoju dalszej kariery zawodowej w Stanach Zjednoczonych. Z kolei we Włoszech, w przeciwieństwie np. do UK, Irlandii czy też Polski, staż praktyczny realizowany jest już podczas trwania studiów, które kończą się napisaniem i obroną pracy magisterskiej.

– Warto zaznaczyć, że osoby, które ukończyły uczelnię w obrębie Unii Europejskiej, nie muszą nostryfikować zdobytego dyplomu, aby pracować w zawodzie na terenie całej UE – mówi Katarzyna Borawska z Elab Education Laboratory, ekspertka specjalizująca się w aplikacjach na medycynę i kierunki okołomedyczne.

Studia zagraniczne w cieniu pandemii

Czas pandemii wymusił na uczelniach medycznych szereg zmian. Większość uniwersytetów wprowadziła hybrydowy tryb nauczania. Najczęściej spotykanym modelem zajęć jest podział na zajęcia kliniczne, które odbywają się stacjonarnie i na wykłady, które są realizowane stacjonarnie lub online. Treści wykładów są zazwyczaj przesyłane z wyprzedzeniem lub nagrywane, co ułatwia studentom przygotowanie się na kolejne zajęcia.

Odpowiednie przygotowanie na studia

Kluczem do sukcesu, jakim jest dostanie się na wymarzoną uczelnię, jest odpowiednie przygotowanie. Dlatego firma doradztwa edukacyjnego – Elab Education Laboratory – prowadzi specjalny program skierowany do osób chcących dostać się na zagraniczne studia medyczne.

– GETinMED to cykl weekendowych korepetycji oraz warsztatów tematycznych, połączony z kompleksowym wsparciem indywidualnym, które zapewniają nasi doświadczeni konsultanci. Uczestnicy biorą udział w warsztatach laboratoryjnych, wolontariatach, a także w zajęciach doskonalących umiejętności pożądane na rynku pracy i pomagające w rozwoju kariery medycznej – mówi Katarzyna Borawska z Elab, ekspertka specjalizująca się w aplikacjach na medycynę i kierunki okołomedyczne.

*Według danych Elab Education Laboratory,

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji