Stypendium socjalne dla studentów i nowe kryteria. Teraz więcej osób może otrzymać wsparcie materialne. Podwyższono próg dochodowy. O ile?

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Więcej studentów od 1 stycznia 2023 może ubiegać się o stypendium socjalne na uczelni. Zmieniono kryteria dochodowe.
Więcej studentów od 1 stycznia 2023 może ubiegać się o stypendium socjalne na uczelni. Zmieniono kryteria dochodowe. 123rf.com
Stypendium socjalne jest dostępne dla większej liczby studentów. Wynika to ze zmiany progu dochodowego, który jest kryterium ubiegania się o stypendium socjalne na uczelni. Jakie warunki trzeba teraz spełnić, aby otrzymać stypendium socjalne? Czy student może ubiegać się także o inne formy finansowego wsparcia? Odpowiadamy na te pytania i przytaczamy podstawę prawną. To warto wiedzieć.

Spis treści

Stypendia socjalne dla studentów – jakie są kryteria w 2023 roku?

Kryterium przyznania stypendium socjalnego dla studentów to dochód na osobę w rodzinie studenta. Od 1 stycznia 2023 roku miesięczny próg dochodowy został ustalony na poziomie 1294,4 zł, co oznacza wzrost z ubiegłorocznego poziomu 1051,7 zł.

Jak wyjaśnia komunikat MEiN, decyzję o podwyższeniu progu dochodu podejmuje rektor uczelni w porozumieniu z samorządem studenckim. Stypendium socjalne przyznane studentowi na rok akademicki 2022/2023 na podstawie podwyższonego progu dochodu może być wypłacane od 1 stycznia 2023 r.

Kto może uzyskać stypendium i jaka jest procedura?

Stypendium socjalne może otrzymać student znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, którego miesięczny dochód na osobę w rodzinie nie przekracza progu dochodu ustalonego w uczelni.

Szczegółowe kwestie dotyczące organizacji procesu przyznawania stypendiów socjalnych na podstawie zmienionego progu dochodu, w tym składania przez studentów wniosków, pozostają w kompetencji uczelni – czytamy w komunikacie MEiN

Stypendia socjalne i inne świadczenia dla studentów – podstawa prawna

Kwestie świadczeń dla studentów w tym stypendiów socjalnych regulują następujące przepisy:

  • art. 86–95 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2021 r. poz. 478, z późn. zm.),
  • ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 111, z późn. zm.) – w zakresie zasad ustalania wysokości miesięcznego dochodu na osobę w rodzinie,
  • regulamin świadczeń dla studentów ustalany przez rektora w porozumieniu z samorządem studenckim,
  • ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2021 r. poz. 735, z późn. zm.) – do prowadzenia postępowań administracyjnych w sprawach przyznawania świadczeń.

O jakie inne wsparcie mogą się ubiegać studenci?

Jak czytamy w art. 86 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, studenci oprócz stypendium socjalnego mogą otrzymać wsparcie w formie:

  • stypendium dla osób niepełnosprawnych;
  • zapomogi;
  • stypendium rektora;
  • stypendium finansowanego przez jednostkę samorządu terytorialnego;
  • stypendium za wyniki w nauce lub w sporcie finansowane przez osobę fizyczną, lub osobę prawną niebędącą państwową ani samorządową osobą prawną.
od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji