Sukces na egzaminie ósmoklasisty? Zobacz porady eksperta [język polski]

Monika Łodej
Opracowanie:
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
Wyniki egzaminu ósmoklasisty są dla ucznia tak samo ważne jak oceny na koniec roku szkolnego. To od nich zależą rezultaty rekrutacji do szkoły średniej. Stąd niepokój ósmoklasistów i pytania, które pojawiają się już we wrześniu w klasie 8. Pytania te zadają – najczęściej nauczycielom – zarówno rodzice, jak i dzieci.

Czego trzeba nauczyć się na egzamin z języka polskiego?

Na lekcjach języka polskiego uczniowie mają do opanowania obszerny materiał. Należy jednak pamiętać, że egzamin opiera się na podstawie programowej. Na dodatek ze względu na pandemię wymagania egzaminacyjne w latach 2023 i 2024 zostały złagodzone. Można je dokładnie przeanalizować, czytając informator zamieszczony na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej

W informatorze znajdziemy listę lektur obowiązkowych, konkretne zagadnienia z literatury, gramatyki i ortografii, a także formy wypowiedzi pisemnych, które pojawią się na egzaminie. Warto wiedzieć, że obecnie w arkuszu z języka polskiego będzie mniej zadań, więc można uzyskać mniej punktów (maksymalnie 45, a nie 50), ograniczono też listę lektur obowiązkowych. Uczeń ma również do wyboru tylko dwie formy wypracowania: rozprawkę lub opowiadanie twórcze na podstawie lektury, dodatkowo nie zostanie mu narzucona konkretna lektura obowiązkowa do wykorzystania – może ją wybrać sam z listy zamieszczonej w arkuszu.

Jak zaplanować sobie pracę? Ile czasu przeznaczyć na przygotowanie się do egzaminu?

Jeśli znamy już obowiązujące wymagania egzaminacyjne, wtedy możemy sobie wynotować konkretne treści do powtórki (np. cechy epiki, liryki, dramatu) i zastanowić się, w jakim stopniu zostały opanowane (należy odpowiedzieć sobie na pytania np. Czy wiem, jaki rodzaj literacki reprezentują poznane lektury? Czy umiem wskazać cechy konkretnego rodzaju?). Musimy też przemyśleć, ile czasu przeznaczyć na trening pisania ogłoszenia, zaproszenia, rozprawki czy opowiadania. Nie wystarczy bowiem przeczytać informacje na temat kompozycji tych form. Aby ciekawie i poprawnie pisać, trzeba przede wszystkim... pisać. Podobnie, aby świetnie grać w piłkę, trzeba przychodzić na treningi. Tę zasadę znają sportowcy i przed ważnymi zawodami po prostu trenują więcej.

Natomiast ilość czasu poświęconego na przygotowanie się do egzaminu to sprawa indywidualna. Najlepiej zacząć jak najwcześniej, ponadto nie dopuszczać do zaległości w bieżącej nauce szkolnej. Na lekcjach języka polskiego przy różnych okazjach wracamy przecież do znanego już materiału w ramach powtórek przed egzaminem.

Z czego korzystać?

Aby powtórzyć konkretne wiadomości, można wybrać dostępne na rynku repetytorium, a często własne zeszyty oraz inne notatki z klasy 8 i klas poprzednich. Należy także znać strukturę egzaminu i powtarzające się typy zadań oraz rozumieć sformułowania pojawiające się w poleceniach – tu konieczne jest rozwiązywanie testów egzaminacyjnych, zwłaszcza tych, które znajdują się na stronie CKE. W wyborze testów z innych źródeł nieoceniona będzie pomoc polonisty, który sprawdzi np. ich poziom trudności. Warto również przystąpić do egzaminu próbnego, zwłaszcza jeśli został przygotowany zgodnie z aktualnymi wymaganiami egzaminacyjnymi CKE. Pamiętajmy też, że w większości szkół organizowane są zajęcia dodatkowe z przedmiotów zdawanych na egzaminie. Korzystajmy z nich w pełni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mount Everest cały czas rośnie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji