Spis treści
Spotkanie grupy roboczej
W czwartek, 4 lipca, w ramach działalności Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli, odbyło się spotkanie grupy roboczej ds. emerytur nauczycieli. Zespół został powołany przez minister edukacji Barbarę Nowacką i skupia przedstawicieli różnych środowisk: rządu, związków zawodowych nauczycieli, samorządów oraz Instytutu Badań Edukacyjnych. Jego głównym zadaniem jest przygotowanie propozycji rozwiązań systemowych, które będą odpowiadać na potrzeby nauczycieli w kontekście ich emerytur i świadczeń kompensacyjnych.
Spotkanie to było pierwszym z serii, mających na celu omówienie różnych aspektów pracy nauczycieli i ich przyszłości emerytalnej. Związki zawodowe nauczycieli przedstawiły swoje postulaty, które dotyczą między innymi świadczeń kompensacyjnych i wcześniejszych emerytur.
– Emerytury to dla nas temat bardzo istotny, choćby w związku z niżem demograficznym i tym, że nauczyciele są starzejącą się grupą zawodową, rozmowy dotyczyły m.in. świadczeń kompensacyjnych i wcześniejszych emerytur. Był dość pozytywny odbiór naszych koncepcji, m.in. z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Zapowiedziano konsultacje międzyresortowe, ponieważ jest to temat, który angażuje kilka ministerstw. Ważną rolę odgrywa w nim Ministerstwo Finansów – powiedział Piotr Gościniak z Zarządu Głównego Związku Nauczycielskiego Polskiego.
Przeczytaj także: Nagroda jubileuszowa dla nauczycieli. Czy będzie wypłacana po przepracowaniu 45 lat? Takie są zasady przyznawania i wysokość premii
Postulaty związków zawodowych
Związki zawodowe nauczycieli jednogłośnie przedstawiły swoje postulaty, które mają na celu poprawę warunków emerytalnych osób pracujących w oświacie. Ich główne żądania dotyczą przywrócenia prawa do urlopu zdrowotnego nauczycielom z uprawnieniami do emerytury stażowej, poszerzenia grupy uprawnionych do nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, obniżenia wieku uprawniającego do korzystania ze świadczeń oraz zmiany przepisów dotyczących odpraw emerytalnych.
Przewodniczący Wolnego Związku Zawodowego „Forum-Oświata” Sławomir Wittkowicz podkreślił jedność postulatów przedstawionych przez związki:
Wszystkie trzy centralne związki zawodowe: ZNP, WZZ Forum-Oświata oraz Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność przedstawiły takie same postulaty.
Świadczenia kompensacyjne dla nauczycieli
Nauczycielskie świadczenia kompensacyjne to odpowiednik emerytur pomostowych, przysługujący nauczycielom spełniającym określone kryteria.
Obecnie mogą z nich korzystać nauczyciele z 30-letnim stażem pracy, w tym co najmniej 20 lat na stanowisku nauczyciela, pracujący na co najmniej pół etatu. Wiek uprawniający do świadczenia stopniowo wzrasta, a w 2024 roku kobiety będą mogły otrzymać świadczenie po ukończeniu 55 lat, a mężczyźni – 60 lat. Jednakże, w przeciwieństwie do emerytur pomostowych, świadczenia kompensacyjne mają wygasnąć w 2032 roku, co jest jednym z głównych punktów, na którym skupiają się postulaty związkowców.
Związkowcy domagają się, aby świadczenie kompensacyjne stało się świadczeniem niewygasającym, co zapewniłoby nauczycielom większe bezpieczeństwo finansowe po zakończeniu pracy zawodowej.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl!
Źródło: