Szef MEiN napisał list do szkół o rozwiązaniach systemowych dotyczących uczniów z Ukrainy. Co się zmieniło od 1 września?

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
PAP
PAP
Oddziały przygotowawcze z większą liczbą uczniów, godziny ponadwymiarowe dla nauczycieli języka polskiego. O czym jeszcze przypomina szef MEiN w liście do szkół?
Oddziały przygotowawcze z większą liczbą uczniów, godziny ponadwymiarowe dla nauczycieli języka polskiego. O czym jeszcze przypomina szef MEiN w liście do szkół? Anna Kaczmarz / Polska Press
- Uczniowie z Ukrainy są przyjmowani do szkół publicznych oraz obejmowani opieką i nauczaniem na takich samych zasadach jak polscy uczniowie - napisał szef MEiN Przemysław Czarnek w liście do nauczycieli, dyrektorów szkół, kuratorów oświaty i przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego. List ministra edukacji i nauki został opublikowany w poniedziałek 5 września na stronach internetowych resortu, a w nim zawarte są informacje m.in. o dotychczasowych rozwiązaniach, ale także zmianach w roku szkolnym 2022/2023.

Uczniowie z Ukrainy w polskich szkołach - formy wsparcia

Szef MEiN poinformował w liście do dyrektorów szkół o rozwiązaniach systemowych dotyczących kształcenia, opieki i wychowania uczniów z Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 24 lutego 2022 r. Przypomniał, że uczniowie z Ukrainy są przyjmowani do szkół publicznych oraz obejmowani opieką i nauczaniem na takich samych zasadach jak polscy uczniowie.

W liście minister przypomniał o zasadach funkcjonujących w poprzednim roku szkolnym, a także wprowadzonych od września zmianach. Pismo skierowane do dyrektorów, nauczycieli i kuratorów oraz przedstawicieli samorządów porusza też zmiany w Karcie Nauczyciela, oraz podaje zasady zatrudniania obywateli Ukrainy w szkołach.

Przybliżył zarówno rozwiązania systemowe, które zostały wprowadzone w ubiegłym roku szkolnym, jak również te obowiązujące od 1 września 2022 r. Są wśród nich m.in.:

  • zmiany w przydziale godzin ponadwymiarowych,
  • możliwość tworzenia oddziałów przygotowawczych w szkołach sportowych,
  • możliwość dodatkowej, bezpłatnej nauki języka polskiego.

- Przyjmowanie do szkół odbywa się w ciągu całego roku szkolnego, a ustalenie klasy, w której uczeń będzie kontynuował naukę odbywa się na podstawie sumy ukończonych lat nauki szkolnej za granicą – zaś w przypadku ich braku – potrzebne jest oświadczenie rodziców o sumie lat nauki za granicą. Dokumenty nie muszą być tłumaczone na język polski przez tłumacza przysięgłego – przypomniał minister.

Oddziały przygotowawcze i nauka języka polskiego

Mając na względzie potrzeby edukacyjne dzieci i młodzieży przybyłych do Polski z Ukrainy, wynikające z braku lub słabej znajomości języka polskiego, a także biorąc pod uwagę konieczność dostosowywania treści nauczanych w oddziale przygotowawczym – adekwatnie do potrzeb uczniów, ministerstwo edukacji i nauki rekomenduje organizowanie nauki uczniów z Ukrainy w formie oddziałów przygotowawczych.

Minister Czarnek zwrócił uwagę, że zgodnie z wprowadzonymi zmianami do art. 165 prawa oświatowego, które weszły w życie 1 września br. istnieje "możliwość tworzenia oddziałów przygotowawczych w szkołach sportowych i szkołach mistrzostwa sportowego". Ponadto "osoby niebędące obywatelami polskimi, podlegające obowiązkowi szkolnemu lub obowiązkowi nauki, które nie znają języka polskiego albo znają go na poziomie niewystarczającym do korzystania z nauki, mają prawo do dodatkowej, bezpłatnej nauki języka polskiego nie dłużej niż przez okres 24 miesięcy" - przekazał szef MEiN.

Przydział godzin ponadwymiarowych i możliwość pracy na świadczeniu kompensacyjnym dla nauczycieli języka polskiego

W liście czytamy, że do 31 sierpnia 2023 r. godziny ponadwymiarowe w wymiarze wyższym niż określony w Karcie Nauczyciela mogą być przydzielone nauczycielowi języka polskiego, za jego zgodą, także w szkole, w której nie utworzono dodatkowego oddziału w celu zapewnienia kształcenia, wychowania i opieki dzieciom i uczniom będącym obywatelami Ukrainy.

Wprowadzono również możliwość podjęcia przez osobę korzystającą z uprawnienia do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego pracy na stanowisku nauczyciela języka polskiego, w tym także, jeżeli w szkole nie utworzono dodatkowego oddziału w celu zapewnienia kształcenia, wychowania i opieki dzieciom i uczniom będącym obywatelami Ukrainy, bez zawieszenia prawa do tego świadczenia.

Więcej uczniów w oddziałach przygotowawczych

Poza tym, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 23 sierpnia 2017 r. w sprawie kształcenia osób niebędących obywatelami polskimi oraz osób będących obywatelami polskimi, które pobierały naukę w szkołach funkcjonujących w systemach oświaty innych państw, wprowadzono jeszcze następujące zmiany:

  • zwiększono do 25 maksymalnej liczby uczniów w oddziale przygotowawczym,
  • zwiększono do minimum 6 godz. liczby godzin przeznaczonych na nauczanie języka polskiego,
  • przy przyjmowaniu do szkoły, oświadczenia o sumie lat nauki dziecka w Ukrainie mogą składać nie tylko rodzice i opiekunowie, ale także inne osoby sprawujące opiekę nad uczniem.

Minister napisał jednak, że nie będzie "zwiększenia limitu dotyczącego obowiązkowego podziału na grupy: w przypadku oddziału przekraczającego liczbę 30 uczniów podczas obowiązkowych zajęć z informatyki, z języków obcych nowożytnych, 10 wychowania fizycznego oraz 34 uczniów w przypadku obowiązkowych zajęć edukacyjnych z zakresu kształcenia ogólnego, oraz w przypadku zajęć z kształcenia zawodowego, dla których z treści programu nauczania wynika konieczność prowadzenia ćwiczeń, w tym laboratoryjnych".

Szef MEiN zaznaczył, że uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, mogą korzystać z pomocy psychologiczno-pedagogicznej w polskich przedszkolach i szkołach niezależnie od tego, czy posiadają dodatkowe dokumenty w tej sprawie.

O czym jeszcze powinni wiedzieć dyrektorzy szkół?

Minister w liście przypomniał o konieczności rejestracji uczniów w systemie informacji oświatowej (SIO) oraz zapewnieniu im przez dyrektorów szkół — pod warunkiem że znają język polski — podręczników, materiałów edukacyjnych oraz materiałów ćwiczeniowych.

- W sytuacji, gdy uczeń nie zna języka polskiego na poziomie umożliwiającym mu efektywne korzystanie z podręczników, zasadne będzie zapewnienie mu dostępu do innych materiałów edukacyjnych (np. na Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej www.zpe.gov.pl) oraz materiałów ćwiczeniowych - wskazał minister Czarnek.

Szkoły w Polsce mogą także udostępnić dzieciom i młodzieży z Ukrainy realizującym nauczanie w szkołach w Ukrainie w trybie zdalnym pomieszczenia szkolne.

To, co ważne dla dyrektorów szkół to także zasady zatrudniania obywateli Ukrainy na stanowisku nauczyciela. Szerzej przypomniane zostały w liście szefa MEiN, który w całości można przeczytać m.in. na stronie ministerstwa.

Źródło:

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Dom rodzinny Ponurego czeka na gości

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji