Spis treści
Premier i ministrowie o działaniach po wrześniowej powodzi
W środę wieczorem premier Donald Tusk oraz ministrowie przedstawiają w Sejmie informację na temat wrześniowej powodzi oraz działań podjętych w celu usunięcia jej skutków.
Ministra edukacji przypomniała, że uszkodzonych w bardzo różnym stopniu jest około 200 placówek.
– Niektóre będą mogły wrócić do pracy w ciągu kilku dni. Niektóre, pomimo uszkodzeń, po dopuszczeniu już w tej chwili funkcjonują. O innych wiemy, że przez najbliższe miesiące (...) będą remontowane – zaznaczyła Nowacka.
MEN, jak podkreśliła, zapewni środki we współpracy z Ministerstwem Finansów.
Przeczytaj też: Roszczeniowi rodzice zmorą nauczycieli. „Boję się otwierać e-dziennik”
Wsparcie dla oświaty: podręczniki, biblioteki, zielone szkoły
Ministra edukacji podkreśliła, że poza odbudową szkół i przedszkoli, rząd przeznaczy środki także na podręczniki oraz odbudowę bibliotek szkolnych.
– Będziemy mieć te środki w tym roku i w następnych – tak długo, jak będą potrzebne – zaznaczyła.
Nowacka zapewniła, że „na edukację po powodzi i na wsparcie powodzian w tym obszarze pieniędzy absolutnie nie może zabraknąć i nie zabraknie”.
– Chciałabym, żeby każda osoba, która dzisiaj martwi się o przyszłość, wiedziała, że jesteśmy gotowi zabezpieczyć środki finansowe dla dzieci i młodzieży i dla szkół – podkreśliła.
Ministra edukacji podziękowała nauczycielkom, nauczycielom i dyrektorom szkół, którzy „zachowali wielką przytomność umysłu i wielką determinację, by wesprzeć dzieci i młodzież w kryzysie”.
Zwróciła uwagę na malejącą liczbę zamkniętych szkół. Podała, że 17 września zamknięte były 604 placówki, a w środę - 43.
– Wiele z tych placówek, które dzisiaj jeszcze nie są zdatne do przyjęcia dzieci i młodzieży, działa w innych formach, innych miejscach. Dyrektorzy organizowali pracę tak, by dzieci jak najkrócej były pozostawione bez edukacji szkolnej – zauważyła.
Dodała, że to „wielka i siła i absolutnie godne podziwu działanie”.
Szefowa MEN zaznaczyła, że resort od samego początku współpracował z kuratorami oświaty, a ci - z delegaturami, nauczycielami, dyrektorami szkół, by na bieżąco monitorować sytuację i wspierać.
Zapowiedzi dalszej pomocy
Podziękowała wszystkim kuratorom, „którzy w ramach zarządzania kryzysowego bardzo szybko i sprawnie współpracowali”. Szczególne podziękowania skierowała do kuratorów: dolnośląskiego, śląskiego, opolskiego i lubuskiego, "bo ich praca bardzo wspierała funkcjonowanie placówek oświatowych".
Przypomniała również o inicjatywnie MEN „Zielone szkoły”, w ramach której uczniowie z terenów dotkniętych powodzią mogą korzystać z wyjazdów. Przekazała, że obecnie zgłosiło się na nie blisko tysiąc osób; sprawdzono 5 tys. zaoferowanych dla nich miejsc. Dodała, że pierwsze dzieci już korzystają z wypoczynku edukacyjnego. Zapewniła, że program ten będzie organizowany i wspierany przez resort także w czasie feryjnym.
Nowacka dziękując "za każdą współpracę, każdy gest wykonany przez społeczeństwo obywatelskie, instytucje państwowe, ludzi dobrej woli”, podziękowała też wszystkim służbom, które współpracowały, by odbudować m.in. infrastrukturę oświatową.
– Jedno jest dla nas, dla całego rządu, oczywiste: odbudujemy tam, gdzie trzeba, wesprzemy każdą potrzebującą osobę, bo to jest obowiązek. Nie tylko rządu, każdej Polki i każdego Polaka – podkreśliła Nowacka.
Źródło: PAP
Polacy nieświadomi zagrożeń związanych z AI
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?