Szkoła w Chmurze mimo krytyki MEN prężnie działa. Od września 2024 otworzy cztery nowe placówki

Magdalena Ignaciuk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Chociaż kiepskie wyniki matur absolwentów Szkoły w Chmurze ostudziły nieco zapał społeczeństwa, Szkoła w Chmurze nie zwalnia tempa i postanawia otworzyć nowe placówki. Nadal również aktywnie rekrutuje uczniów. Gdzie zostaną otwarte nowe placówki? Przypominamy, że od roku szkolnego 2024/2025 nauka w tej szkole przestaje być bezpłatna. Jakie wydatki czekają rodziców dzieci zapisanych do Szkoły w Chmurze?

Spis treści

Szkoła w Chmurze rozszerza działalność

Mimo wielu krytycznych głosów Szkoła w Chmurze nie zwalnia tempa i otwiera nowe placówki. Od września 2024 roku Szkoła w Chmurze będzie działać w Tarnobrzegu, Olsztynie, Kutnie i Lublinie. Trwa również rekrutacja.

Szkoła w Chmurze otwiera kolejne placówki. Edukacja domowa coraz łatwiej dostępna?
Szkoła w Chmurze otwiera kolejne placówki. Edukacja domowa coraz łatwiej dostępna? freepik.com

– Ta rekrutacja będzie ograniczona w czasie i będzie otwarta do wyczerpania miejsc w danych klasach. W 4 LO i 8 SP już zabrakło miejsc – czytamy w informacji przekazanej przez SwCh.

Przypomnijmy również, że Szkoła w Chmurze przestała być bezpłatna. Od roku szkolnego 2024/2025 wprowadzono opłaty. Jest to wynik drastycznych zmian w finansowaniu edukacji domowej.

Podstawowa opłata zależy od etapu edukacyjnego:

  • 140 zł miesięcznie za uczniów i uczennice w klasach 1-3 SP
  • 290 zł za uczniów i uczennice w klasie 8 SP oraz kl. 1-4 LO.

Przeczytaj też: Co zmieni się w szkołach od 1 września 2024 r.? Prawdziwa rewolucja? Oto wszystkie planowane zmiany w roku szkolnym 2024/2025

Decyzja Szkoły w Chmurze ucieszyła rodziców?

Rodzice uczniów uczęszczających lub planujących uczęszczanie do Szkoły w Chmurze wydają się zadowoleni rozwojem szkoły.

Takie komentarze możemy przeczytać w social mediach:

  • Nie spodziewałam się że powstanie takie miejsce w Tarnobrzegu! Już nie mogę się doczekać!! ♥️
  • Lublin! Super!!! 😃
  • Najlepsza we Wszechświecie ❤️❤️❤️

Zaskakujące może być zapotrzebowanie na ten rodzaj placówki realizującej edukację domową, internauci bowiem proponują otwarcie placówek Szkoły w Chmurze również w wielu innych polskich miastach. Jednym z miast cieszących się zainteresowaniem był Wrocław.

Kiepskie wyniki matur w Chmurze

Wyniki egzaminów w Szkole w Chmurze były jedną z kwestii, którymi zainteresowała się minister edukacji Barbara Nowacka, która mówiła, że „wyniki egzaminów maturalnych i egzaminów ósmoklasistów, dzieci, które były objęte edukacją w tej niepublicznej placówce, budzą duże zaniepokojenie”. Poinformowała również, kuratoria przyjrzą się wynikom matur osób uczęszczającym do Szkoły w Chmurze, a także odniosą się do ocen końcowych uczniów.

– Mamy sygnały, że oceny końcowe uczniów były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki egzaminów maturalnych – wyjaśniła szefowa resortu.

Dyrektorka Szkoły w Chmurze, Barbara Jędrusiak, odniosła się do słów ministry edukacji.

– Jestem zasmucona tym, jak jednak clickbaitowe treści pojawiające się w mediach wpływają na osąd osób, które pełnią bardzo ważne stanowiska w naszym państwie – powiedziała. Mam wrażenie, że pomimo tego, że działamy już piąty rok, wciąż panuje pewne niezrozumienie na temat tego, czym nasza szkoła jest – dodała.

Jaka była zdawalność matur w Szkole w Chmurze?
Największe różnice, jeśli chodzi o pisemne przedmioty obowiązkowe, dotyczą matematyki na poziomie podstawowym: w kraju (tylko licea ogólnokształcące) - 91 proc., w woj. mazowieckiem (OKE Warszawa; tylko licea ogólnokształcące) - 91 proc., a w Szkole w Chmurze - 77 proc. W woj. wielkopolskim (OKE Poznań; tylko licea ogólnokształcące) - 91 proc., a w Szkole w Chmurze - 73 proc.

W przypadku języka polskiego na poziomie podstawowym: w kraju (tylko licea ogólnokształcące) - 97 proc., w woj. mazowieckim (OKE Warszawa; tylko licea ogólnokształcące) - 97 proc., a w Szkole w Chmurze - 96 proc. W woj. wielkopolskim (OKE Poznań; tylko licea ogólnokształcące) - 97 proc., a w Szkole w Chmurze - 93 proc.

W przypadku języka angielskiego (najczęściej wybieranego przez maturzystów języka obcego) na poziomie podstawowym: w kraju (tylko licea ogólnokształcące) - 97 proc., w woj. mazowieckiem (OKE Warszawa; tylko licea ogólnokształcące) - 97 proc., a w Szkole w Chmurze - 98 proc. W woj. wielkopolskim (OKE Poznań; tylko licea ogólnokształcące) - 97 proc., a w Szkole w Chmurze - 98 proc.

Przedstawiciele Szkoły w Chmurze zwrócili uwagę, że w porównaniu z wynikami ogólnokrajowymi, ich maturzyści uzyskali z języka polskiego wynik powyżej średniej dla szkół ponadpodstawowych. Wskazali, że średnia z języka angielskiego jest powyżej średniej wszystkich typów szkół i zaznaczyli, że analizują powody słabszego wyniku egzaminów z matematyki.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji