Szkoła w Danii. Uczniowie mówią na ty do nauczyciela i nie piszą sprawdzianów. Czym duńska szkoła różni się od polskiej?

Małgorzata Meszczyńska
Małgorzata Meszczyńska
Szkoła w Danii to miejsce, w którym uczniowie lubią przebywać.
Szkoła w Danii to miejsce, w którym uczniowie lubią przebywać. Fot. jacoblund/gettyimages
Jak wygląda szkoła w Danii? Gołym okiem dostrzec można przede wszystkim swobodę, jaka panuje w duńskich szkołach. Uczniowie zwracają się do nauczycieli po imieniu. Zresztą po imieniu mówią do opiekunów przedszkolaki. Co ciekawe – w Danii nie ma obowiązku szkolnego. Jest jednak obowiązek nauczania. To oznacza, że mały Duńczyk nie musi chodzić do szkoły, ale obowiązek kształcenia dziecka biorą na siebie jego rodzice.

Spis treści

Duńskie przedszkole. Tylko zabawa i język angielski

Duńskie przedszkole to czas przeznaczony na zabawę. Do placówek przyjmowane są dzieci w wieku od 3 do 7 lat. W przedszkolu nie ma programu dydaktycznego – dzieci nie rozwiązują zadań i nie wypełniają kart pracy. Większość czasu spędzają na świeżym powietrzu – i to niezależnie od pogody. A ta Duńczyków nie rozpieszcza. Zwykle w Danii jest chłodno i pochmurnie, a mżawka jest tak powszechna, że nikt jej właściwie nie zauważa. Mimo tego, przedszkolaki niemal całymi dniami biegają po placu zabaw.

Choć w przedszkolu nie ma typowych zajęć edukacyjnych, są zabawy językowe. Już kilkulatki uczą się porozumiewać w języku angielskim. Oglądają angielskie kreskówki i programy edukacyjne, śpiewają piosenki w tym języku. Efekt jest taki, że właściwie każde dziecko w wieku 10 lat w Danii płynnie mówi po angielsku.

Szkoła w Danii. Nie trzeba do niej chodzić?

W Danii nie ma obowiązku szkolnego, ale jest obowiązek edukacyjny. Obejmuje on program szkoły podstawowej. Oznacza to tyle, że dzieci w podstawówce muszą nauczyć się pisać i czytać oraz opanować podstawową wiedzę i rozwinąć swoje zainteresowania, osobowość.

Co ważne - ani w szkole, ani też w ramach indywidualnego kształcenia nie ma czegoś takiego, jak "nauka na pamięć". Zarówno nauczyciele, jak i rodzice uczący dziecko, stawiają na zrozumienie tematu. Nauka w duńskiej szkole ma duży wymiar praktyczny. Uczniowie mają być przygotowani do samodzielnego życia, ale też otwarcie na świat i chętni do pogłębiania wiedzy.

Szkoła podstawowa (folkeskole) trwa dziewięć lat. Nauka w niej jest bezpłatna. Rok szkolny w Danii trwa 10 miesięcy - zaczyna się w sierpniu, a kończy w czerwcu. Lekcje – podobnie jak w Polsce odbywają się od poniedziałku do piątku, a każda pojedyncza lekcja trwa 45 minut.

W Danii nie ma klasówek, kartkówek, a nawet pracy domowej. Do klasy VII uczniowie oceniani są opisowo. Nauczyciel na koniec semestru ocenia pracę ucznia, podkreślając co uczeń osiągnął i wskazując, nad czym musi jeszcze popracować.

Oceny podobne do tych, jakie otrzymują uczniowie w Polsce, obowiązują od klasy VIII i mieszczą się w skali od -3 do 12. Odpowiednik naszej „jedynki” to -3, niewiele więcej powodów do radości ma uczeń, który otrzymał 00. kolejne szkolne noty to: 02, 4, 7, 10 i najwyższa ocena: 12.

Szkolnictwo w Danii dzieli się na bloki: nauki humanistyczne, nauki ścisłe i kształcenie praktyczne i artystyczne. W ramach tych bloków dzieci realizują podstawę programową z przedmiotów przypisanych do każdego z bloków. Poza podstawowymi przedmiotami, uczniowie w duńskich szkołach mają do dyspozycji wiele zajęć dodatkowych – organizowanych przez placówkę. Większość z nich jest bezpłatna. W ten sposób uczniowie zachęcani są do rozwijania swoich zainteresowań.

Co ciekawe, wielu uczniów starszych klas szkoły podstawowej, w wybrane dni po lekcjach… pracuje. W ten sposób nastolatkowie, wykonując drobne prace np. w pobliskim sklepiku, zarabiają swoje pierwsze własne pieniądze, a jednocześnie zdobywają doświadczenie i uczą się odpowiedzialności.

Szkoła średnia i studia w Danii

Oceny wystawiane są wyłącznie z przedmiotów, które duński uczeń będzie zdawał na egzaminie końcowym. Egzamin po 9 klasie jest nieobowiązkowy, ale po nim uczniowie mogą iść do klasy 10 (w której mogą popracować nad poprawą wyników), lub wybierają szkołę średnią. Może to być 3-letnie gimnazjum ogólnokształcące albo przygotowująca do podjęcia pracy szkoła zawodowa.
Nauka w szkole średniej kończy się egzaminem, który uprawnia do podjęcia studiów.

Tutaj do dyspozycji młodych Duńczyków są uniwersytety oraz dwa rodzaje kolegiów. Nauka w kolegiach, czyli ukierunkowanych zawodowo szkołach może trwać od 1 do 3 lat, albo jeśli uczeń wybierze dłuższy cykl kształcenia, może zdecydować się na kolegium 3-4-letnie.
3 lata studiów na uniwersytecie dają możliwość zdobycia tytułu bachelor. Kolejne dwa lata uprawniają do tytułowania się magistrem, a po 3 latach studiów i publicznej obronie pracy, student otrzymuje tytuł doktora.

Edukacja w Danii - duże wydatki z budżetu

Co istotne, studia w Danii są bezpłatne, a młodzi ludzie, którzy rozpoczną naukę, otrzymują stypendium wpłacane bezpośrednio na ich konta. To kwoty sięgające kilku tysięcy koron. Stypendia te mają motywować młodych ludzi do dalszego kształcenia i zapobiec ewentualnemu przerwaniu studiów ze względu na sytuację materialną.

Edukacja w Danii jest bardzo ważna, przeznacza się na nią ponad 10% budżetu państwa. Państwo opłaca nie tylko naukę w szkołach i na studiach, ale finansuje również kursy językowe, zakup podręczników i przyborów szkolnych, a także transport dla uczniów i studentów. To powoduje, że od lat Dania zajmuje miejsce w czołówce rankingu najlepszych systemów edukacyjnych na świecie, według World Economic Forum, czyli Światowego Forum Ekonomicznego.

W badaniach brane są pod uwagę takie czynniki jak stopień wykształcenia mieszkańców, odsetek PKB przeznaczany na edukację edukacji, a także wskaźnik bezrobocia wśród absolwentów szkół na poszczególnych etapach edukacji.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji