Spis treści
- Co to jest świetlica szkolna?
- Co można robić w szkolnej świetlicy?
- Kto może korzystać ze szkolnej świetlicy? Ile kosztuje szkolna świetlica?
- Jakie przepisy regulują pracę świetlicy szkolnej?
- W jakich godzinach działa szkolna świetlica?
- Ile może być dzieci w świetlicy?
- Kto może pracować w szkolnej świetlicy?
Co to jest świetlica szkolna?
Szkolna świetlica, używając formalnego języka, jest pozalekcyjną formą wychowawczo-opiekuńczą działalności szkoły. Zapewnia opiekę uczniom, których oboje rodzice lub opiekunowie prawni pracują, a także uczniom dojeżdżającym z innych miejscowości.
- Świetlica zapewnia zajęcia świetlicowe uwzględniające potrzeby edukacyjne oraz rozwojowe dzieci i młodzieży, a także ich możliwości psychofizyczne, w szczególności zajęcia rozwijające zainteresowania uczniów, zajęcia zapewniające prawidłowy rozwój fizyczny oraz odrabianie lekcji – czytamy w świetlicowych regulaminach.
W praktyce jest to najczęściej wyznaczone pomieszczenie, w którym najmłodsi uczniowie czekają na lekcje (gdy rodzic rozpoczyna wcześniej pracę i odprowadza dziecko do szkoły), albo na rodziców, którzy po zakończonej pracy dziecko ze świetlicy odbierają. Najmłodsze klasy często kończą lekcje w okolicach południa i jeśli pod ręką nie ma opiekuńczych dziadków, którzy mogliby dziecko odebrać i przypilnować do powrotu rodziców – świetlica jest najczęściej jedynym wyborem.
Co można robić w szkolnej świetlicy?
- Odrabiam lekcje. Potem nie siedzę nad książkami w domu – mówi trzecioklasista Piotrek.
- Jak nie pada, to idziemy na plac zabaw. A jak jest brzydka pogoda, to się nudzę – przyznaje siedmioletnia Maja.
- Najczęściej rysujemy. Pani drukuje nam różne obrazki do kolorowania. Co kto lubi. Ja chcę zawsze fajne samochody, a Tomek ciągle motory. Dziewczyny to najbardziej lubią kolorować tęczowe kucyki – relacjonuje Mikołaj z pierwszej klasy.