Szkoły reagują na falę wrześniowych upałów. Będzie nauka zdalna?

Magdalena Ignaciuk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wrzesień przywitał nas upałami, a temperatury sięgają nawet 35 stopni. IMGW wydało ostrzeżenie o skrajnych upałach, a uczniowie właśnie rozpoczęli rok szkolny 2024/2025. Czy w takich warunkach można się uczyć i pracować? Jak polskie szkoły radzą sobie z upałami? Sprawdziliśmy.

Spis treści

Szkoły nie są gotowe na upały

Choć pogoda od kilku lat zmienia się i wrzesień jest coraz cieplejszym miesiącem, szkoły nadal nie są przygotowane na upały. Na palcach policzyć można placówki, w których jest klimatyzacja, nauczyciele kupują wiatraki i ratują się, jak mogą.

W wielu polskich szkołach ze względu na upały skrócono lekcje.
W wielu polskich szkołach ze względu na upały skrócono lekcje. freepik.com/canva

Nawet najlepszy wiatrak nie poradzi sobie jednak z nagrzanymi salami i temperaturą za oknem sięgającą 35 stopni. Z tego powodu coraz więcej szkół po prostu skraca lekcje.

Przeczytaj też: Krótsze lekcje lub nauczanie zdalne we wrześniu 2024? Taki scenariusz jest realny

Skrócone lekcje w wielu szkołach w Polsce

Rzadko się to zdarza, ale ten rok szkolny będzie naprawdę wyjątkowy. Już 3 września wielu dyrektorów szkół zdecydowało się na skrócenie lekcji, ponieważ w takich temperaturach nie da się uczyć ani pracować. Jednym z przykładów jest szkoła w Grudziądzu, w której do końca tygodnia uczniowie będą uczyli się krócej.

– Dzisiaj i jutro lekcje będą skrócone- ze względu na falę upałów 🌡️☀️– opublikował dziś informację Zespół Szkół nr 1 im. Powstańców Śląskich w Kędzierzynie-Koźlu.

Ze względu na wysokie temperatury panujące w szkole podczas zajęć, w dniu 04.09.2024 r. i 05.09.2024 r., lekcje zostają skrócone od 5. godziny lekcyjnej – podobny komunikat pojawił się w Zespole Szkół nr 1 w Kluczborku.

Co ciekawe, szkoły, których ogłoszenia o skróceniu lekcji z łatwością znajdujemy w Internecie, są w większości szkołami średnimi.

Wysokie temperatury a nauczanie zdalne

W przypadku wysokich temperatur dyrektor szkoły ma prawo skrócić lekcje, a nawet wprowadzić nauczanie zdalne.

W uzasadnionych przypadkach lekcję można skrócić do minimum 30 minut, ale zachowując ogólny tygodniowy czas trwania zajęć edukacyjnych ustalony w tygodniowym rozkładzie zajęć – informowało MEN.

Przepisy oświatowe pozwalają na elastyczne podejście w kwestii organizacji zajęć, jednak każda decyzja o zmianie trybu nauczania musi być dokładnie przemyślana i oparta na bieżącej sytuacji.

MEN w końcu ureguluje tę kwestię?

MEN zamierza wprowadzić zmiany w organizacji pracy szkół w czasie upałów.

– Musimy mieć przepisy regulujące, co się dzieje, kiedy w szkole jest za gorąco – mówiła Radiu ZET szefowa MEN Barbara Nowacka.

Niewykluczone jest nawet, że z powodu wysokich temperatur lekcje będą odwoływane. Zmiany planowane są na początek przyszłego roku. MEN dąży do ich wprowadzenia przed nadejściem wiosny, ponieważ doświadczenia z ostatnich lat pokazują, że w maju i czerwcu nauka często odbywa się w temperaturach przekraczających 30 stopni Celsjusza. W tej sprawie Ministerstwo Edukacji Narodowej współpracuje z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, prowadząc odpowiednie konsultacje.

– Jesteśmy umówione z panią ministrą – powiedziała Nowacka.

Poinformowała, że w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przeprowadzane są obecnie głębokie analizy dotyczące tego, jak przepisy zmienić, by „zarówno wtedy, kiedy jest zimno i do tego są przepisy, jak również w upały, które widzimy każdego dnia, tak jak dzisiaj, dzieci, nauczyciele, nauczycielki, pracownicy szkoły byli zdrowi i bezpieczni”.

Ministra edukacji powiedziała, że na razie zachęcała, jeżeli jest to możliwe, w szczególności w przypadku dzieci małych i przedszkolnych, by wolny czas spędzać na zewnątrz – w lasach i parkach.

– To jest dobry moment na kontakt z przyrodą, lekcje przecież mogą być prowadzone w takich warunkach – dodała.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji