Szkoły zamknięte do końca roku szkolnego. Będzie zmiana w przepisach

Magdalena Ignaciuk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Powódź, która nawiedziła południową Polskę, mocno odbiła się na tamtejszych placówkach edukacyjnych. Minister Barbara Nowacka zdradza szczegóły dotyczące działań naprawczych, organizacji zajęć w alternatywnych lokalizacjach i planowanych zmian w przepisach. Czy szkoły dotknięte kataklizmem wrócą do normalnej pracy jeszcze w tym roku szkolnym?

Spis treści

Skutki powodzi dla szkół

Podczas rozmowy w Senacie ministra Nowacka została zapytana o stan szkół zniszczonych przez powódź. Odpowiedziała, że w niedzielę odwiedziła dwie miejscowości, gdzie szkoły były tak uszkodzone, że zajęcia w nich mogą powrócić najwcześniej późną wiosną. Podkreśliła jednak, że dzieci nie pozostaną bez zajęć, które będą organizowane w alternatywnych lokalizacjach.

Propozycje zmian w przepisach zostaną przedstawione na posiedzeniu Rady Ministrów.
Propozycje zmian w przepisach zostaną przedstawione na posiedzeniu Rady Ministrów. PAP/Tomasz Gzell

Ministra dodała, że niektóre szkoły będą wymagały gruntownych remontów, podczas gdy inne, po osuszeniu i oczyszczeniu, mogą wznowić działalność w ciągu tygodnia lub dwóch.

– Z tego, co wiem, są takie placówki, które do końca roku szkolnego będą musiały odbywać zajęcia w innych siedzibach. Tutaj zmieniamy przepisy – zaznaczyła Nowacka.

Spotkanie w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

Barbara Nowacka poinformowała, że w poniedziałek odbędzie się spotkanie w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów dotyczące zmian w przepisach związanych z powodzią.

– Jutro rząd będzie przyjmował zmiany (...), musimy się spotkać i spojrzeć na te przepisy wspólnie" - dodała ministra.

Szef MSWiA, Tomasz Siemoniak, zapowiedział w poniedziałek w Polskim Radiu, że we wtorek Rada Ministrów „przyjmie projekt ustawy o specjalnych działaniach w związku z powodzią”.

Planowane zmiany w przepisach

Zapytana o szczegóły proponowanych zmian, ministra edukacji wyjaśniła, że będą one dotyczyć organizacji zajęć, przesunięć finansowych na potrzeby związane z żywiołami oraz zgód na zmianę adresu placówek edukacyjnych na czas powodzi. „Nie są to wielkie sprawy”, stwierdziła Nowacka, dodając, że chodzi o „techniczne przesunięcia”, które mają ułatwić funkcjonowanie placówek oświatowych.

Zawieszenie zajęć w szkołach

Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało w poniedziałek, że z powodu powodzi zawieszono zajęcia w 243 szkołach, przedszkolach i placówkach edukacyjnych w trzech województwach: dolnośląskim, opolskim i lubuskim.

W poniedziałek odbędzie się również cykliczne spotkanie zespołu kryzysowego kuratorów, którzy mają przekazać MEN aktualne informacje na temat sytuacji szkół na terenach powodziowych.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji