Warszawska Szkoła Ukraińska. Na jakich zasadach działa szkoUA?
SzkoUA powstała z inicjatywy Klubu Inteligencji Katolickiej oraz Fundacji Nasz Wybór (Dom Ukraiński) przy wsparciu różnych organizacji. Jej cel jest prosty: zapewnienie odpowiedniego kształcenie uczniom z Ukrainy. SzkoUA działa na zasadzie nauki eksternistycznej. Uczniowie formalnie przypisani są do szkół w Dawidowie (Obwód Lwowski), ale fizycznie uczęszczają do placówki w Warszawie, gdzie mają zapewnioną opiekę ukraińskiej kadry pedagogicznej.
– Szkoła powstaje z pilnej potrzeby zapewnienia ukraińskim dzieciom, które uciekły przed wojną do Warszawy i straciły możliwość uczenia się w swoich szkołach, dokończenia bieżącego roku szkolnego – można przeczytać na stronie placówki.
SzkoUA a integracja z polskim społeczeństwem
Ukraińscy uczniowie mają także mieć zapewnioną pomoc psychologiczną. Ponadto – jak zapewniają twórczy Warszawskiej Szkoły Ukraińskiej – zadbano również o integrację uczniów z polskim społeczeństwem. Dzieci w placówce, poza standardowymi przedmiotami (biologia, matematyka, język angielski itd.) mają uczyć się polskiej kultury czy historii. Zajęcia odbywać się będą na warszawskiej Ochocie przy ul. Grójeckiej.
Warszawska Szkoła Ukraińska współpracuje z Ministerstwem Edukacji i Nauki Ukrainy. Wszystkie zajęcia i program nauczania jest tak naprawdę przeniesieniem jeden do jeden zasad panujących w ukraińskich szkołach. Wszystko z myślą o dobru uczniów.
– Chcemy dać dzieciom możliwość nauki w bezpiecznych warunkach: ich ojczystym języku i w znanym im systemie – zaznaczają twórcy przedsięwzięcia.
- Najważniejsze zwroty po ukraińsku z wymową. Samouczek, który przyda się każdemu z nas
- „Egzamin po ósmej klasie powinien zostać odwołany”. Pojawił się apel do premiera!
- Bajka terapeutyczna dla dzieci ukraińskich. Można już odbierać wydanie papierowe
- „Interaktywny podręcznik, angażujący wiele zmysłów”. Pomoc dla ukraińskich uczniów
Rekrutacja do placówki została już zakończona. Wciąż jednak można wspierać działalność Warszawskiej Szkoły Ukraińskiej. Więcej szczegółów znajduje się na stronie internetowej.
iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?