Szymborska, jakiej (chyba) nie znacie. Zabawne wyklejanki noblistki. Zobacz i zainspiruj się

OPRAC.:
Małgorzata Meszczyńska
Małgorzata Meszczyńska
Nie było pocztówek - trzeba było robić kolaże.
Nie było pocztówek - trzeba było robić kolaże. Fot. Muzeum w Lewkowie - Zespół Pałacowo-Parkowy
Nie tylko poezja, ale też plastyka i pełen ironii humor były bliskie Wisławie Szymborskiej, której poświęcony jest właśnie 2023 rok. To również data setnych urodzin noblistki, która odeszła w 2012 roku. Wyklejanki, jakimi raczyła swoich znajomych Wisława Szymborska, to nie tylko artystyczna manifestacja, ale przede wszystkim odpowiedź na rynkowe braki. Kolaże, jakie tworzyła noblistka, zastępowały bowiem pocztówki rozsyłane do znajomych, przyjaciół i bliskich.

Spis treści

Co ty wiesz o Szymborskiej? Pytanie nie tylko do maturzystów

O tym, że „Nic dwa razy się nie zdarza”, wiedzą nie tylko tegoroczni maturzyści, ale nawet osoby, które twórczość Wisławy Szymborskiej znają bardzo pobieżnie. Śpiewa też o tym ulubienica młodego pokolenia Sanah. Jednak mało kto wie lub pamięta, że noblistka miała też zacięcie plastyczne. Choć sama Szymborska nazywała swoje pracy „niepoważnymi”, bardziej celne będzie tu określenie „humorystyczne”. Chodzi o kolaże, jakie artystka przygotowywała i rozsyłała wśród znajomych, jako autorskie karty pocztowe.

- Wyklejanki to mniej znany, bardzo osobisty fragment twórczości Wisławy Szymborskiej, o ciekawej genezie. W latach 70. ubiegłego wieku brakowało w Polsce praktycznie wszystkiego, również kartek pocztowych. Poetka zaczęła więc korespondować z przyjaciółmi tworząc indywidualne kolaże - czyli wyklejanki. Traktowała je, jako rodzaj prywatnego listu, dlatego
opierała się przed pokazywaniem prac publicznie. Po raz pierwszy na wystawie wyklejanki pokazano rok po śmierci Noblistki, w 2013 roku - mówi Sylwia Nowicka, dyrektor Muzeum w Lewkowie.

Nie było pocztówek - trzeba było robić kolaże.
Nie było pocztówek - trzeba było robić kolaże. Fot. Muzeum w Lewkowie - Zespół Pałacowo-Parkowy

Wyklejanki Szymborskiej na otwarcie roku noblistki

Właśnie w Muzeum w Lewkowie, w dawnej wozowni Zespołu Pałacowo-Parkowego obecnie można oglądać wyjątkowe kolaże Szymborskiej. Wystawa czasowa otwiera w Wielkopolsce rok poświęcony Szymborskiej. Od początku stycznia, do końca lutego 2023 roku można zobaczyć tam
50 prac plastycznych noblistki. Kto Wisławy Szymborskiej nie znał od strony innej, niż ta poetycka, powinien obejrzeć iskrzące się od humoru kolaże.

- W 1992 roku udało mi się ustalić adres Szymborskiej i umówić z nią spotkanie. Odwiedziłem ją w jej mieszkanku, pokazałem wiersze Wincentego Szymborskiego i materiały, które udało mi się zgromadzić. Spędziliśmy cały dzień na rozmowach, potem utrzymywaliśmy kontakt listowny. Mam sporo kartek pisanych przez samą Szymborską - mówił na otwarciu wystawy w Lewkowie dr Kazimierz Krawiarz, kustosz Izby Pamiątek Regionalnych w Kórniku, autor biogramu Wincentego Szymborskiego.

Poznaj Szymborską, zrób własne kolaże

W wozowni pałacu w Lewkowie można obejrzeć nie tylko specjalne wyklejanki poetki, ale również jej akt urodzenia, świadectwo chrztu czy wiersz Wincentego Szymborskiego.

- Wyklejanki, kolaże lub karteczki własnego wyrobu, jak zwykła je nazywać sama autorka, mają wymiary niewielkiej kartki pocztowej. Wisława Szymborska prowadziła na nich rodzaj wyklejanej korespondencji z przyjaciółmi. W ciągu 40 lat mogło ich powstać nawet kilka tysięcy – podkreśla Sylwia Nowicka. Do Lewkowa sprowadzono natomiast 50 wyklejanek, wypożyczonych z fundacji Wisławy Szymborskiej z Krakowa.

Wystawie, inaugurującej w Wielkopolsce rok poświęcony Szymborskiej, towarzyszą również cykliczne warsztaty dla dzieci. Podczas spotkań, pod okiem fachowców, najmłodsi uczą się techniki wykonywania kolaży. A te dla dzieci są tym bardziej interesujące, że z powodzeniem można uznać je za prototypy dzisiejszych, internetowych memów.

Swoich sił w tworzeniu kolarzy mogą też spróbować najmłodsi.
Swoich sił w tworzeniu kolarzy mogą też spróbować najmłodsi. Fot. Muzeum w Lewkowie - Zespół Pałacowo-Parkowy

Na 23 stycznia, w lewkowskim pałacu zaplanowano natomiast pokaz filmu z Wisławą Szymborską w roli głównej. Jest to obraz zatytułowany „Chwilami życie bywa znośne” Katarzyny Kolendy-Zalewskiej, pokazujący sposób patrzenia Szymborskiej na świat oraz na sztukę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dyskusja o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. Problem pielęgniarek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji