Spis treści
Psychologia niezmiennie popularna
W ciągu ostatnich lat kierunkiem, który cieszył się szczególną popularnością, była (i jak się okazuje, wciąż jest) psychologia. W ubiegłorocznej rekrutacji to właśnie ten kierunek znalazł się na drugim miejscu wśród najchętniej wybieranych. Wyprzedziła go tylko informatyka.
Wyboru psychologii dokonali także tegoroczni absolwenci. Był to najpopularniejszy kierunek studiów wybierany podczas I tury rekrutacji na Uniwersytecie Łódzkim. Podobnie było na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Jak przekazano, na UMCS na psychologię aplikowało 11 osób na jedno miejsce. Psychologia była także najpopularniejszym kierunkiem studiów na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz na Uniwersytecie Warszawskim.
Informatyka hitem na uczelniach technicznych
W rekrutacji do szkół wyższych 2023/2024 najpopularniejszym kierunkiem okazała się informatyka. Nie inaczej może być tym razem. Uczelnie politechniczne już ogłaszają, że jest to jeden z chętniej wybieranych kierunków studiów. Na przykład na Politechnice Lubuskiej (588 zgłoszeń) czy na Politechnice Łódzkiej.
– Największą popularnością cieszyły się kierunki związane z informatyką i z zarządzaniem, szczególnie te prowadzone w języku angielskim, a także automatyka i robotyka oraz logistyka – przekazała rzeczniczka Politechniki Łódzkiej dr inż. Ewa Chojnacka.
Stosunki międzynarodowe, nowe media i zarządzanie. Które kierunki są popularne?
Jak przekazano, na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej, oprócz psychologii, popularne okazały się też kryminologia (8 chętnych na miejsce) oraz lingwistyka stosowana o profilu angielski z hiszpańskim (7 osób na miejsce).
Na KUL-u dużą popularnością cieszył się kierunek lekarski (14 chętnych na jedno miejsce) oraz pielęgniarstwo (7 osób na jedno miejsce). W przypadku Uniwersytetu Łódzkiego przyszli studenci deklarowali chęć nauki na następujących kierunkach: biologia kryminalistyczna – 10 osób na miejsce, marketing – prawie 9 osób, filologia angielska, Business Management, zarządzanie – po 8 osób na każdym kierunku, dziennikarstwo, media i projektowanie komunikacji – 7 osób na jedno miejsce.
Ponadto po 5-6 kandydatów na miejsce przypadało na kierunkach: stosunki międzynarodowe, nowe media i kultura cyfrowa, produkcja teatralna i organizacja widowisk, finanse i inwestycje, filologia hiszpańska z językiem angielskim, wychowanie fizyczne i zdrowotne, analityka biznesu, twórcze pisanie.
Kierunek lekarski okazał się też najpopularniejszy (jeżeli chodzi o liczbę kandydatów na jedno miejsce) na UW. To aż 24,62 osób na jedno miejsce. Wielu kandydatów na jedno miejsce było także na kierunkach orientalistyka – japonistyka (22,76), Business and Management (19,15 osób na jedno miejsce) oraz orientalistyka – koreanistyka, stacjonarne (15,76 osób na jedno miejsce). Łącznie w rekrutacji wzięło udział 30 261 kandydatów.
Na uczelniach białostockich (Uniwersytet w Białymstoku, Politechnika Białostocką i Uniwersytet Medyczny) najwięcej osób wybierało kierunki takie jak: prawo, informatyka i lekarsko-dentystyczny.
Z kolei, jeżeli chodzi o kierunki techniczne, to na Politechnice Lubelskiej dużą popularnością cieszyło się budownictwo (385) oraz finanse i rachunkowość (309). Na Politechnice Łódzkiej najtrudniej jest się dostać (niezmiennie od kilku lat) na kierunki prowadzone w języku angielskim. Mowa tu o:
- computer Science – 9 chętnych na jedno miejsce,
- Business Studies – 9,2,
- Society and Technology (ścieżka angielska), które ma 7,2 wskazań.
Ponad 5 chętnych na miejsce odnotowały: Information Technology oraz Business, Mathematical Methods in Data Analysis. Kolejne są kierunki Biomedical Engineering and Technologies oraz Modelling and Data Science.
W przypadku kierunków w j. polskim popularne są automatyka i robotyka, a następnie logistyka, zarządzanie oraz marketing w przemyśle, informatyka, informatyka stosowana, zarządzanie i inżynieria produkcji, a także architektura.
Rekrutacja na studia 2024/2025 trwa
Przypominamy, że rekrutacja na studia wciąż trwa. Przyszli studenci zazwyczaj w drugiej połowie lipca (różnie – w zależności od uczelni) dowiadują się, czy udało im się dostać na wybrany kierunek studiów. Osoby, którym nie poszczęściło się w rekrutacji, mogą wziąć udział w drugiej turze rekrutacji.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj
StrefaEdukacji.pl!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?