Podcasty edukacyjne dla dzieci – czyli nauka wcale nie musi być nudna
Podcasty stały się ostatnio bardzo popularne. Nic dziwnego, w tym coraz bardziej pędzącym świecie potrzebujemy posłuchać czegoś w międzyczasie. Brakuje chwili na obejrzenie dłuższego filmu czy spokojne poczytanie książki. I właśnie tak na gruncie polskim rozpowszechniły się podcasty.
Mało popularne są jeszcze podcasty dla dzieci. A szkoda, bo jest ich całkiem sporo: przyrodnicze, historyczne, muzyczne czy te zawierające zbiór ciekawostek na różne tematy. Okazuje się, że nauka wcale nie musi być nudna, a dzieci mogą w ciekawy sposób dowiedzieć się czegoś nowego. Przedstawiamy listę 7 podcastów dla dzieci, które warto przesłuchać.
Przyrodnicze podcasty dla dzieci
1. Przyroda Dzieciom
Wiek: 3-4+
Dostęp: Spotify
Jest to podcast idealny dla najmłodszych. Dzięki niemu dzieci mogą się przenieść do puszczy czy nad tereny polarne, a także w wiele różnych innych miejsc i poznać tamtejszą przyrodę: rośliny, zwierzęta czy ukształtowanieu. Odcinki są krótkie, a więc 3- czy 4-latek nie będzie miał problemów ze skupieniem uwagi przez dłuższy czas.
2. Bliżej Lasu
Wiek: 7-8+
Dostęp: Spotify
Kolejny podcast o tematyce przyrodniczej. Tym razem przeznaczony raczej dla nieco starszych dzieci. Znajdziemy tu odpowiedzi na pytania, które z pewnością wiele dzieci zadawało swoim rodzicom. „Po co jeleniom są rogi?”, „Dlaczego zimą pada śnieg?”, „Dlaczego mgła między drzewami znika?” – to tylko niektóre z pytań, na które odpowiada twórca podcastu. Bliżej Lasu nie jest tylko podcastem dla dzieci, dorośli również mogą dowiedzieć się z niego czegoś nowego.
3. Dzika Odyseja. Dzieci
Wiek:6-7+
Dostęp: Spotify
Jest to podcast Polskiego Radia, dzięki któremu najmłodsi mogą odkryć tajemnice polskich parków narodowych. To doskonała okazja, by uzupełnić swoją wiedzę z lekcji przyrody czy biologii. Ten podcast dla dzieci prowadzony jest w ciekawy i żywiołowy sposób, najmłodsi nie będą się więc nudzić podczas wirtualnej wyprawy.
Podcasty dla dzieci: bajki, historia, ciekawostki i muzyka
4. Bajkowy podcast
Wiek: różny w zależności od konkretnej bajki
Dostęp: Spotify
Jeśli jesteście zmęczeni czytaniem swoim dzieciom opowieści na dobranoc, to z pomocą przychodzi Bajkowy podcast. Wybór historii jest naprawdę spory. Znajdziemy tu zarówno tradycyjne baśnie (jak „Czerwonego kapturka”), ale także nowsze opowieści, na przykład bajkę o Złym Królu Wirusie i Dobrej Kwarantannie.
5. Historia Polski dla dzieci
Wiek: 7-9+ (w zależności od odcinka)
Dostęp: Spotify
Historia Polski dla dzieci to podcast prowadzony przez Piotra Borowskiego, ale z udziałem dzieci. Ich komentarze świetnie uzupełniają opisywane przez prowadzącego wydarzenia. Dzięki temu podcastowi dla dzieci dowiemy się, m.in. kim była najsławniejsza polska agentka czy jak czarna śmierć pustoszyła Europę. Odcinków jest naprawdę sporo, więc młodzi historycy będą mieli czego słuchać.
6. Ciekawostnik – podcast dla dzieci ciekawych świata
Wiek: 6-7+
Dostęp: Spotify
To kolejny już podcast dla dzieci ciekawych świata. Jego twórcy w zabawny sposób rozwiewają wątpliwości, związane z tematami, które mogą nurtować dzieci. Odcinki nie są zbyt długie, zazwyczaj trwają około 6-10 minut. W Ciekawostniku poruszane są naprawdę różne tematy: od przyrodniczych, po astronomiczne.
7. Dzieci czują kino
Wiek: 5-8+ (w zależności od wieku)
Dostęp: Spotify
Dzieci czują kino to bardzo ciekawy podcast artystyczny. Dużo w nim dźwięków, aranżacji, muzycznych, a także ćwiczeń muzyczno-ruchowych. Każdy z odcinków opisuje inną emocję: smutek, wdzięczność, nieśmiałość itd. Dzięki temu podcastowi dla dzieci najmłodsi mają szansę nie tylko rozwinąć się artystycznie, ale także poznać przestrzeń własnych uczuć i doznań.
Podcasty dla dzieci mogą stać się doskonałą okazją do tego, by oderwać się od ekranu telefonu i zainteresować dziecko czymś zupełnie innym. Mamy nadzieję, że powyższa lista okaże się pomocna w zainteresowaniu dziecka filmem, przyrodą czy historią. Miłego odsłuchu.