To chcą studiować dziś młodzi ludzie. Kierunek lekarski — jak wyglądała rekrutacja na poszczególnych uczelniach?

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Kierunek lekarski: ludzie chcą studiować medycynę. Dużo osób na jedno miejsce.
Kierunek lekarski: ludzie chcą studiować medycynę. Dużo osób na jedno miejsce. 123rf.com
Kierunki medyczne (kierunek lekarski, lekarsko-dentystyczny) to popularne studia, na które – jak wynika ze wstępnych danych uczelni wyższych – aplikowało najwięcej osób, zaraz obok psychologii czy prawa. Podobnie w statystykach wygląda rekrutacja na pozostałych uczelniach w kraju, gdzie można studiować medycynę. Na kierunku zawsze jest duża konkurencja. Czy łatwo dostać się na takie studia? Jak wyglądała rekrutacja na poszczególnych uczelniach?

Kierunek lekarski, według danych Ministerstwa edukacji i Nauki w roku 2021/2022 również znalazł się w pierwszej 5 najbardziej popularnych kierunków. O ile studia z psychologii oferuje niema każda uczelnia wyższa w kraju, to kierunek lekarski można studiować na około 30 uczelniach (spośród państwowych Uniwersytetów i Akademii).

W roku akademickim 2020/2021 studia medyczne oferowało 21 uczelni w całym kraju. Limit przyjęć wyniósł łącznie 8 309 miejsc. Na tegoroczne dane trzeba jeszcze poczekać, ale uczelni przybywa, od 2023 roku m.in. KUL otworzy kierunek lekarski i w pierwszym roku nauczana zaoferuje 60 miejsc dla przyszłych lekarzy.

Studia pokrewne jak np. położnictwo, ratownictwo medyczne czy kosmetologia lub pielęgniarstwo dodatkowo oferują także liczne Państwowe Wyższe Szkoły w Polsce np. PWSZ w Nysie, gdzie na ratownictwo medyczne, ze względu na wysoką jakość nauki, przyjeżdżają studenci nie tylko z woj. opolskiego, ale i z całego kraju.

Jak wyglądają studia na kierunku lekarskim?

Studia medyczne na kierunku lekarskim to jednolite studia magisterskie, które trwają 6 lat. Za jedn miejsce z reguły przypada wiele osób, a aby móc w ogóle aplikować należy na maturze zdać przedmioty: chemia, biologia, ewentualnie także fizyka oraz rozszerzona matematyka.

Tak wyglądała rekrutacja na kierunek lekarski na wybranych uczelniach w liczbach

Kierunek lekarski — Gdański Uniwersytet Medyczny
Jak podaje uczelnia, 6600 osób ubiegało się w tym roku o przyjęcie na 6 kierunków jednolitych studiów magisterskich stacjonarnych w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Najpopularniejszy kierunki na GUM były:

  • lekarsko-dentystyczny, (23,82 os. na miejsce, 1 120 kandydatów)
  • fizjoterapia – 11,5 os. na miejsce (690 kandydatów),
  • kierunek lekarski – 11,19 os. na miejsce (3 647 kandydatów)
  • psychologia zdrowia – 8,82 os. na miejsce (397 kandydatów)

Kierunek lekarski — Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Aby dostać się na kierunek, należało uzyskać minimalny limit punktów ustalony przez uczelnię. Wynosił 164 pkt. i z biologii 90 pkt. Na wynik składały się wyniki z matury, a maksymalnie można było ich uzyskać 200.Ostateczna liczna kandydatów będzie znana po 31 sierpnia, ponieważ na Uniwersytecie Śląskim, jak i innych uczelniach trwa rekrutacja dodatkowa lub uzupełniająca. Więcej:

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
Kierunek lekarski w Collegium Medicum UMK cieszył się największą popularnością, spośród 20 281 aplikacji złożonych przez 13 559 osób na kierunek lekarski zarejestrowało się 3817 osób. Z kierunków pokrewnych oblegane na UMK są psychologia i weterynaria.

Uniwersytet Jagielloński
Kierunek lekarski na tej wyjątkowej, najstarszej uczelni w Polsce został wyróżniony na 1 miejscu w latach 2019-2022 w Rankingu Kierunków Studiów "Perspektywy". Wydział lekarski oferuje studia zarówno stacjonarne, jak i niestacjonarne. Chętnych nie brakowało. Pierwsza rekrutacja pokazała, że na kierunek lekarski na UJ złożyło podania osoby, a na pokrewny lekarsko-dentystycznym było prawie 12 osób na jedni miejsce.

Co po studiach na lekarskim?

Absolwent kierunku lekarskiego ma możliwość przystąpienia do stażu podyplomowego, po którym zdaje egzamin końcowy i zostaje lekarze. Może specjalizować się w różnych specjalnościach medycznych, kontynuować naukę na studiach podyplomowych oraz starać się o przyjęcie na studia doktoranckie. Może być pracownikiem naukowym, dydaktycznym w zakładach nauk podstawowych i klinikach wyższych uczelni medycznych lub podjąć prace w ośrodkach zdrowia, w szpitalach lub w instytucjach zarządzających ochroną zdrowia.

iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji
Dodaj ogłoszenie