To chcą studiować dziś młodzi ludzie. Kierunek lekarski — jak wyglądała rekrutacja na poszczególnych uczelniach?

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Kierunek lekarski: ludzie chcą studiować medycynę. Dużo osób na jedno miejsce.
Kierunek lekarski: ludzie chcą studiować medycynę. Dużo osób na jedno miejsce. 123rf.com
Kierunki medyczne (kierunek lekarski, lekarsko-dentystyczny) to popularne studia, na które – jak wynika ze wstępnych danych uczelni wyższych – aplikowało najwięcej osób, zaraz obok psychologii czy prawa. Podobnie w statystykach wygląda rekrutacja na pozostałych uczelniach w kraju, gdzie można studiować medycynę. Na kierunku zawsze jest duża konkurencja. Czy łatwo dostać się na takie studia? Jak wyglądała rekrutacja na poszczególnych uczelniach?

Kierunek lekarski, według danych Ministerstwa edukacji i Nauki w roku 2021/2022 również znalazł się w pierwszej 5 najbardziej popularnych kierunków. O ile studia z psychologii oferuje niema każda uczelnia wyższa w kraju, to kierunek lekarski można studiować na około 30 uczelniach (spośród państwowych Uniwersytetów i Akademii).

W roku akademickim 2020/2021 studia medyczne oferowało 21 uczelni w całym kraju. Limit przyjęć wyniósł łącznie 8 309 miejsc. Na tegoroczne dane trzeba jeszcze poczekać, ale uczelni przybywa, od 2023 roku m.in. KUL otworzy kierunek lekarski i w pierwszym roku nauczana zaoferuje 60 miejsc dla przyszłych lekarzy.

Studia pokrewne jak np. położnictwo, ratownictwo medyczne czy kosmetologia lub pielęgniarstwo dodatkowo oferują także liczne Państwowe Wyższe Szkoły w Polsce np. PWSZ w Nysie, gdzie na ratownictwo medyczne, ze względu na wysoką jakość nauki, przyjeżdżają studenci nie tylko z woj. opolskiego, ale i z całego kraju.

Jak wyglądają studia na kierunku lekarskim?

Studia medyczne na kierunku lekarskim to jednolite studia magisterskie, które trwają 6 lat. Za jedn miejsce z reguły przypada wiele osób, a aby móc w ogóle aplikować należy na maturze zdać przedmioty: chemia, biologia, ewentualnie także fizyka oraz rozszerzona matematyka.

Tak wyglądała rekrutacja na kierunek lekarski na wybranych uczelniach w liczbach

Kierunek lekarski — Gdański Uniwersytet Medyczny
Jak podaje uczelnia, 6600 osób ubiegało się w tym roku o przyjęcie na 6 kierunków jednolitych studiów magisterskich stacjonarnych w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Najpopularniejszy kierunki na GUM były:

  • lekarsko-dentystyczny, (23,82 os. na miejsce, 1 120 kandydatów)
  • fizjoterapia – 11,5 os. na miejsce (690 kandydatów),
  • kierunek lekarski – 11,19 os. na miejsce (3 647 kandydatów)
  • psychologia zdrowia – 8,82 os. na miejsce (397 kandydatów)

Kierunek lekarski — Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Aby dostać się na kierunek, należało uzyskać minimalny limit punktów ustalony przez uczelnię. Wynosił 164 pkt. i z biologii 90 pkt. Na wynik składały się wyniki z matury, a maksymalnie można było ich uzyskać 200.Ostateczna liczna kandydatów będzie znana po 31 sierpnia, ponieważ na Uniwersytecie Śląskim, jak i innych uczelniach trwa rekrutacja dodatkowa lub uzupełniająca. Więcej:

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
Kierunek lekarski w Collegium Medicum UMK cieszył się największą popularnością, spośród 20 281 aplikacji złożonych przez 13 559 osób na kierunek lekarski zarejestrowało się 3817 osób. Z kierunków pokrewnych oblegane na UMK są psychologia i weterynaria.

Uniwersytet Jagielloński
Kierunek lekarski na tej wyjątkowej, najstarszej uczelni w Polsce został wyróżniony na 1 miejscu w latach 2019-2022 w Rankingu Kierunków Studiów "Perspektywy". Wydział lekarski oferuje studia zarówno stacjonarne, jak i niestacjonarne. Chętnych nie brakowało. Pierwsza rekrutacja pokazała, że na kierunek lekarski na UJ złożyło podania osoby, a na pokrewny lekarsko-dentystycznym było prawie 12 osób na jedni miejsce.

Co po studiach na lekarskim?

Absolwent kierunku lekarskiego ma możliwość przystąpienia do stażu podyplomowego, po którym zdaje egzamin końcowy i zostaje lekarze. Może specjalizować się w różnych specjalnościach medycznych, kontynuować naukę na studiach podyplomowych oraz starać się o przyjęcie na studia doktoranckie. Może być pracownikiem naukowym, dydaktycznym w zakładach nauk podstawowych i klinikach wyższych uczelni medycznych lub podjąć prace w ośrodkach zdrowia, w szpitalach lub w instytucjach zarządzających ochroną zdrowia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dyskusja o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. Problem pielęgniarek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji