To imię znaczy „piękna” i zostało wymyślone przez Adama Mickiewicza. Zobacz inne imiona, które narodziły się na kartach powieści

Magdalena Ignaciuk
Czy wiesz, jakie znane dziś imię powstało dzięki Mickiewiczowi?
Czy wiesz, jakie znane dziś imię powstało dzięki Mickiewiczowi? materiały prasowe
Premiera filmu „Niepewność. Zakochany Mickiewicz” już dziś. Oprócz historii młodzieńczej miłości do Maryli Wereszczakówny wieszcz pozostawił Polakom popularne do dziś imię. Wiesz, jakie? Adam Mickiewicz i Juliusz Słowacki mają na swoim koncie imiona, które zrobiły furorę wśród Polaków. Do dziś spotkamy osoby, które tak się nazywają. Sprawdź, jakie jeszcze imiona literackie funkcjonują w dzisiejszym świecie.

Spis treści

Imiona inspirowane literaturą

Pierwotnie nosili je tylko bohaterowie książek. Z czasem tak spodobały się czytelnikom, że zdecydowali się nazwać tak swoje dzieci. Imion pochodzących z literatury jest w języku polskim więcej, niż się wydaje. W tej chwili urzędy stanu cywilnego nieco liberalniej podchodzą do tematu imion i pozwalają na większą dowolność w nazywaniu dzieci. Z tego powodu coraz częściej spotykamy w Polsce dzieci o oryginalnych, bardzo rzadko spotykanych imionach, które dopiero niedawno weszły do naszego języka.

Imiona popularne dzięki książkom i filmom

Poza imionami, które powstały na potrzeby literatury i weszły do języka na stałe, są imiona, które były wcześniej znane, a popularne stały się za sprawą bohaterów literackich. Tak stało się na przykład z Jagną z „Chłopów” Reymonta.

Jakie jeszcze imiona polubili Polacy dzięki literaturze i produkcjom filmowym?

  • Kaspian – to imię stało się w Polsce znane po premierze filmu na podstawie książki „Opowieści z Narnii: Książę Kaspian”, w 2009 roku to imię zostało nadane polskim chłopcom po raz pierwszy.
  • Judyta – to imię bohaterki znanej książki Katarzyny Grocholi „Nigdy w życiu”, premiera filmu o tym samym tytule w 2004 roku wzbudziła wzrost zainteresowania tym imieniem. W 2006 (142 nadania), w 2007 (220) i w 2008 (306 nadań) roku przeżywaliśmy prawdziwy rozkwit tego imienia.
  • Antonina – to imię również pochodzi z kultowego filmu „Nigdy w życiu” i właśnie po jego premierze stało się niezwykle popularne wśród Polaków: w 2004 roku nadano jest 289 razy, 2005 – 417, natomiast w 2006 r. było to już 835 nadań, a w 2007 roku ponad tysiąc.
  • Nikodem – po premierze filmu „Kariera Nikosia Dyzmy” w 2002 roku Polacy pokochali to imię.
  • Amelia – premiera francuskiego filmu o tym tytule miała miejsce w 2001 roku. Wówczas nazwano tak zaledwie 165 dziewczynek. Po premierze filmu w październiku tego samego roku, Polacy pokochali to imię i w 2002 roku nadano je 1930 razy, w 2003 roku 2911 razy, a w 2004 odnotowano aż 3275 nadań.

Zależność między popularnymi filmami i książkami a tym, jakie imiona Polacy nadają swoim nowo narodzonym pociechom, jest widoczna gołym okiem. Ciekawe, czy na fali popularności współczesnych książek, na przykład Remigiusza Mroza, Polacy zechcą nazywać swoje dzieci imionami bohaterów - Joanna czy Kordian.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy nieświadomi zagrożeń związanych z AI

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji