Studia magisterskie za granicą? Te kraje na dalszą edukację wybierają Polacy
Największym zainteresowaniem aplikantów na studia magisterskie cieszy się Wielka Brytania. Pomimo Brexitu, angielskie uniwersytety mogą pochwalić się doskonałą renomą, szeroką ofertą edukacyjną i praktycznym podejściem do zajęć. Trzeba jednak zaznaczyć, że udział Wielkiej Brytanii maleje na rzecz krajów takich jak np. Holandia. Dokumenty na uczelnie w tym kraju składa aż 26 proc. aplikantów. Holenderskie uczelnie oferują bogatą ofertę kierunków w języku angielskim i relatywnie niskie opłaty za edukację.
Według danych Elab Education Laboratory Polacy najchętniej wybierają na studia następujące kraje:
- Wielka Brytania (36 proc.),
- Holandia (26 proc.),
- Dania (17 proc.).
Tuż za podium znalazły się uczelnie z USA, Włoch i Irlandii.
– Z roku na rok liczba osób zainteresowanych zagranicznymi studiami magisterskimi rośnie. Aplikanci mają już za sobą pierwszy etap studiów, bądź są w trakcie jego realizacji. Ich wyobrażenie o dalszej ścieżce kariery jest już dużo bardziej konkretne niż zaraz po studiach, kiedy dopiero poszukują na siebie pomysłu. Wciąż jednak potrzebują wsparcia w trakcie wyboru, ponieważ każdy z rynków edukacyjnych jest specyficzny i zazwyczaj wygląda zupełnie inaczej niż w Polsce — mówi Katarzyna Krzemińska, Customer Service Team Leader w Elab Education Laboratory.
Te kierunki wybieramy najczęściej na zagranicznych uczelniach oferujących studia magisterskie
Największym zainteresowaniem cieszą się kierunki związane z zarządzaniem i biznesem. Uczelnie oferują coraz bardziej zróżnicowane i szczegółowe specjalizacje.
— Ze względu na rozwój wielu rynków, uczelnie decydują się na włączenie do oferty kierunków o wąskiej specjalizacji, jak np. Zarządzanie Projektami Inżynierii Budowlanej — dostępne na wielu uczelniach w Wielkiej Brytanii — albo Zarządzanie w Modzie, które możemy studiować we Francji czy we Włoszech — komentuje Katarzyna Krzemińska z Elab Education Laboratory.
Polki i Polacy często decydują się też na kierunki takie, jak:
- Computer Science,
- studia informatyczne o węższej specjalizacji, jak np. FT Data Science and Artificial Intelligence,
- Marketing Analytics,
- Marketing Strategy and Innovation,
- Sports Marketing. Mniejszą,
- kierunki artystyczne i lingwistyczne.
– Konsultanci zajmujący się w Elab kierunkami magisterskimi zwracają uwagę na coraz więcej programów magisterskich z dziedziny nauk społecznych. Pojawiają się one w odpowiedzi na problemy współczesnych społeczeństw, np. Global Affairs albo Peacebuilding and Global Leadership, a przy ich organizacji często współpracuje kilka uczelni z całego świata, w tym topowych, jak np. University of Toronto i paryski Sciences Po — tłumaczy Katarzyna Krzemińska z Elab Education Laboratory.
Interesującym rozwiązaniem są nieoczywiste połączenia międzykierunkowe. Przykładami mogą być kierunki łączące psychologię i nowe technologie, np. Health Psychology and Technology na University of Twente w Holandii czy Psychology and New Technology w Hiszpanii.
Ciekawą propozycją dla szukających wyzwań na studiach magisterskich są kierunki Erasmus Mundus, prowadzone we współpracy z Unią Europejską, które oferują studiowanie na kilku uczelniach w UE i praktyki w strukturach unijnych.
- Maturzysto, postaw na dalszą edukację, która zapewni ci pracę w IT zawsze i wszędzie
- Duży sukces polskich uczelni! Poprawiły swoje pozycje w światowym rankingu szkół
- Studia zagraniczne. Które kraje najczęściej wybierają Polacy?
- Tyle pracodawcy płacą absolwentom szkół wyższych. Po tych studiach zarobisz najwięcej