Spis treści
Trybunał Konstytucyjny zawiesza rozporządzenie MEN
W czwartek (29.08) prezes Trybunału Konstytucyjnego, Julia Przyłębska, poinformowała, że Trybunał przychylił się do wniosku I prezes Sądu Najwyższego i wydał postanowienie zabezpieczające rozporządzenie MEN dotyczące organizacji lekcji religii.
– Zabezpieczył, poprzez zawieszenie stosowania tego aktu prawnego, czyli rozporządzenia, do czasu wydania orzeczenia przez TK – wyjaśniła Przyłębska.
Zapowiedziała także, że wkrótce Trybunał wyda orzeczenie w sprawie rozporządzenia Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Decyzja Trybunału została dobrze przyjęta przez stronę kościelną. Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ks. Leszek Gęsiak stwierdził, że „jest to dobra decyzja, której oczekiwała strona kościelna”. Przypomniał również, że w petycji złożonej do I prezes Sądu Najwyższego przez Prezydium Konferencji Episkopatu Polski zawarto prośbę o takie zabezpieczenie ze względu na potencjalne, nieodwracalne szkody, które mogłoby spowodować wejście w życie kwestionowanego rozporządzenia. Ks. Gęsiak podkreślił, że argumenty przemawiające za wadliwością prawną rozporządzenia były silne.
Krytyka rozporządzenia przez prezes Manowską
Minister edukacji Barbara Nowacka, komentując sytuację, przyznała, że konkordat zobowiązuje państwo polskie do organizowania lekcji religii. Jednak zaznaczyła, że sposób organizacji tych lekcji zależy od decyzji ministra edukacji. Odnosząc się do zaskarżenia rozporządzenia do Trybunału Konstytucyjnego, stwierdziła: „Czytam to jako awanturę, którą chcą wywołać”.
Wniosek prezes Sądu Najwyższego, Małgorzaty Manowskiej, dotyczący rozporządzenia z 26 lipca 2024 r. nowelizującego zasady organizacji nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach, został złożony w odpowiedzi na petycje Prezydium Episkopatu oraz Polskiej Rady Ekumenicznej.
W petycjach tych zarzucono ministrze edukacji, że przy wydaniu rozporządzenia ograniczyła się jedynie do umożliwienia przedstawicielom zainteresowanych Kościołów i związków wyznaniowych wyrażenia opinii, podczas gdy ustawa o systemie oświaty wymaga porozumienia z władzami Kościoła Katolickiego, Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego oraz innych związków wyznaniowych.
Prezes Manowska w uzasadnieniu do wniosku zamieszczonym na stronie internetowej Sądu Najwyższego podkreśliła, że nowe warunki organizacji nauki religii w przedszkolach i szkołach zostały określone jednostronnie, bez konsensusu ze związkami wyznaniowymi. Według niej, zmiany te mogą doprowadzić do sytuacji, w której nauczanie religii będzie odbywać się w grupach tworzących się co roku od nowa, wśród uczniów z różnych klas, co utrudni uporządkowanie nauczanych treści.
Konsekwencje rozporządzenia dla nauczania religii
W opinii prezes Manowskiej, wprowadzenie tego rozporządzenia może skutkować zwiększeniem liczby rezygnacji z nauki religii oraz zmniejszeniem liczby grup, w których religia jest nauczana. Zwróciła także uwagę, że rozporządzenie to wpłynie negatywnie na realizację obowiązku zapewnienia pluralistycznego przekazu informacji i wiedzy. W kontekście decyzji o zastąpieniu przedmiotu „Wychowanie do życia w rodzinie” obowiązkową edukacją zdrowotną, która obejmuje treści z zakresu edukacji seksualnej, może to prowadzić do istotnych protestów społecznych ze strony organizacji reprezentujących interesy rodziców.
Manowska dodała, że przepisy rozporządzenia nie szanują wystarczająco prawa rodziców do określania kierunków wychowania i nauczania moralnego oraz religijnego swoich dzieci. Zaznaczyła również, że krótki termin wprowadzenia zmian uniemożliwia odpowiednie przygotowanie programów nauczania i podręczników, co stanowi poważny problem w kontekście dotychczasowego polskiego systemu oświaty.
Ostatecznie Manowska zauważyła, że stosowanie tego rozporządzenia może prowadzić do niespodziewanej redukcji zapotrzebowania na nauczycieli religii, co w obliczu braku możliwości zdobycia przez nich kwalifikacji do nauczania innych przedmiotów stanowi realne zagrożenie utratą pracy dla wielu z nich.
Powiedz nam, co o tym myślisz i zostaw komentarz.
Szanujemy każde zdanie i zachęcamy do dyskusji. Pamiętaj tylko, żeby nikogo nie obrażać!
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie.
Obserwuj StrefaEdukacji.pl!
Źródło:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?