Spis treści
Inauguracja roku akademickiego na UW
Prof. Nowak zaznaczył, że społeczność Uniwersytetu Warszawskiego liczy około 60 tysięcy osób, w tym pracowników i studentów, którzy reprezentują różne światopoglądy i wyznania. „Nikt nie pozbawi was waszej godności, nie będzie czyhał na wasze zachowanie, na wasze myśli” – zwrócił się do studentów, zapewniając, że UW daje przestrzeń na rozwój zarówno osobisty, jak i intelektualny.
Kontrowersje i incydenty
Rektor przypomniał również o wydarzeniach z poprzedniego roku, kiedy na terenie UW miały miejsce propalestyńskie demonstracje. Choć UW wspiera wolność wyrażania opinii, prof. Nowak podkreślił, że uczelnia musi czasem wprowadzać ograniczenia co do formy, w jakiej manifestowane są poglądy.
W nawiązaniu do incydentu, który miał miejsce podczas inauguracji – kiedy kobieta przerwała przemówienie rektora, protestując przeciwko współpracy UW z Izraelem – Nowak przyznał, że uczelnia nie zawsze może tolerować wszystkie formy demonstracji. Kobieta została szybko wyprowadzona przez służby porządkowe.
Jednocześnie rektor zapowiedział, że od środy bramy UW będą otwarte.
– Mam wielką nadzieję, że wszyscy wyciągnęliśmy wnioski ze zdarzeń, które miały miejsce. I będziemy jedną wielką rodziną – mówił prof. Nowak, wyrażając nadzieję na jedność wśród społeczności akademickiej.
Studenci z różnych stron świata
Rektor podkreślił, że UW stara się, aby studenci różnych narodowości, w tym żydowscy i izraelscy, czuli się dobrze na uczelni. W nowym roku akademickim studia na Uniwersytecie Warszawskim rozpocznie także grupa studentów z Palestyny, zaproszona przez władze uczelni. Prof. Nowak przypomniał, że UW wsparło studentów z Ukrainy po wybuchu wojny, a jednocześnie prowadziło rozmowy ze studentami rosyjskimi.
– Uniwersytet to nasza Alma Mater. Ta matka przygarnia wszystkich i ta matka będzie podawała rękę wszystkim – podsumował.
Inauguracja i nowe wyzwania
Podczas inauguracji roku akademickiego, prof. Piotr Sankowski z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW wygłosił wykład inauguracyjny zatytułowany „Rewolucja czy ciekawostka – jaką rolę odegra AI w nauce?”.
– To najsłynniejszy obecnie profesor UW – zapowiedział badacza żartobliwie rektor Nowak.
Wykład dotyczył roli sztucznej inteligencji w przyszłości nauki. Prof. Sankowski zwrócił uwagę na konieczność interdyscyplinarnych badań, które umożliwią wykorzystanie sztucznej inteligencji w różnych dziedzinach.
Na Uniwersytecie Warszawskim, który jest największą i jedną z najstarszych uczelni w Polsce, w nadchodzącym roku akademickim będzie studiować 36,3 tys. osób. Podczas inauguracji, indeksy otrzymały osoby, które z najlepszymi wynikami dostały się na studia, a ślubowanie złożyli doktoranci z najwyższymi lokatami.
Tego samego dnia przed bramą UW odbył się niewielki protest propalestyński. Na wychodzących z inauguracji czekało kilku demonstrantów z pomalowanymi na czerwono rękami i okrzykami: „Ile warte jest ludzkie życie?!”
Źródło: PAP
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?