„Tu można być sobą” – rektor UW odniósł się do demonstracji propalestyńskich

Katarzyna Mazur
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
„Tu można być sobą, wysłuchać znakomitych wykładów, ale także można bronić swoich myśli” – powiedział rektor Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Alojzy Nowak, podczas wtorkowej inauguracji roku akademickiego. Podkreślił, że uczelnia jest miejscem dla wszystkich, niezależnie od wyznawanych poglądów, oraz instytucją uniwersalną, otwartą na różnorodność.

Spis treści

Inauguracja roku akademickiego na UW

Prof. Nowak zaznaczył, że społeczność Uniwersytetu Warszawskiego liczy około 60 tysięcy osób, w tym pracowników i studentów, którzy reprezentują różne światopoglądy i wyznania. „Nikt nie pozbawi was waszej godności, nie będzie czyhał na wasze zachowanie, na wasze myśli” – zwrócił się do studentów, zapewniając, że UW daje przestrzeń na rozwój zarówno osobisty, jak i intelektualny.

brama UW
Brama Uniwersytetu Warszawskiego pozostaje otwarta flickr

Kontrowersje i incydenty

Rektor przypomniał również o wydarzeniach z poprzedniego roku, kiedy na terenie UW miały miejsce propalestyńskie demonstracje. Choć UW wspiera wolność wyrażania opinii, prof. Nowak podkreślił, że uczelnia musi czasem wprowadzać ograniczenia co do formy, w jakiej manifestowane są poglądy.

W nawiązaniu do incydentu, który miał miejsce podczas inauguracji – kiedy kobieta przerwała przemówienie rektora, protestując przeciwko współpracy UW z Izraelem – Nowak przyznał, że uczelnia nie zawsze może tolerować wszystkie formy demonstracji. Kobieta została szybko wyprowadzona przez służby porządkowe.

Jednocześnie rektor zapowiedział, że od środy bramy UW będą otwarte.

– Mam wielką nadzieję, że wszyscy wyciągnęliśmy wnioski ze zdarzeń, które miały miejsce. I będziemy jedną wielką rodziną – mówił prof. Nowak, wyrażając nadzieję na jedność wśród społeczności akademickiej.

Studenci z różnych stron świata

Rektor podkreślił, że UW stara się, aby studenci różnych narodowości, w tym żydowscy i izraelscy, czuli się dobrze na uczelni. W nowym roku akademickim studia na Uniwersytecie Warszawskim rozpocznie także grupa studentów z Palestyny, zaproszona przez władze uczelni. Prof. Nowak przypomniał, że UW wsparło studentów z Ukrainy po wybuchu wojny, a jednocześnie prowadziło rozmowy ze studentami rosyjskimi.

– Uniwersytet to nasza Alma Mater. Ta matka przygarnia wszystkich i ta matka będzie podawała rękę wszystkim – podsumował.

Inauguracja i nowe wyzwania

Podczas inauguracji roku akademickiego, prof. Piotr Sankowski z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW wygłosił wykład inauguracyjny zatytułowany „Rewolucja czy ciekawostka – jaką rolę odegra AI w nauce?”.

– To najsłynniejszy obecnie profesor UW – zapowiedział badacza żartobliwie rektor Nowak.

Wykład dotyczył roli sztucznej inteligencji w przyszłości nauki. Prof. Sankowski zwrócił uwagę na konieczność interdyscyplinarnych badań, które umożliwią wykorzystanie sztucznej inteligencji w różnych dziedzinach.

Na Uniwersytecie Warszawskim, który jest największą i jedną z najstarszych uczelni w Polsce, w nadchodzącym roku akademickim będzie studiować 36,3 tys. osób. Podczas inauguracji, indeksy otrzymały osoby, które z najlepszymi wynikami dostały się na studia, a ślubowanie złożyli doktoranci z najwyższymi lokatami.

Tego samego dnia przed bramą UW odbył się niewielki protest propalestyński. Na wychodzących z inauguracji czekało kilku demonstrantów z pomalowanymi na czerwono rękami i okrzykami: „Ile warte jest ludzkie życie?!”

Źródło: PAP

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji