Uczeń z ADHD kontra reszta klasy. Rzucił pająkiem, nie słuchał nauczycieli, rozmawiał na lekcjach. Musiał odejść?

Katarzyna Piojda
Uczeń z ADHD wymaga indywidualnego podejścia - wszyscy nauczyciele niby to wiedzą.
Uczeń z ADHD wymaga indywidualnego podejścia - wszyscy nauczyciele niby to wiedzą. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
13-latek spod Bydgoszczy od września będzie chodził do innej szkoły podstawowej. - Zostałam zmuszona do tego, aby przenieść syna - mówi mama. Dyrekcja zasłania się przepisami.

Nastolatek, który jeszcze w czerwcu chodził do podstawówki w powiecie bydgoskim, ma zdiagnozowane ADHD. To zaburzenia psychiczne, objawiające się m.in. nadpobudliwością ruchową i emocjonalną. Dziecko nie może usiedzieć w miejscu, nie potrafi się skoncentrować i radzić sobie z emocjami. Chłopiec jest od dawna pod opieką specjalistów. Posiada orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Jego mama wspomina: - Do końca V klasy syn nie miał większych problemów, ani też większych kłopotów w szkole nie stwarzał. Zdarzały się incydenty, lecz reagowaliśmy i znajdowaliśmy rozwiązanie. Miniony rok był wyjątkowo trudny.

Brzydka sukienka

Kobieta opowiada, że w VI klasie jej syn został praktycznie sam. - Nie zauważyłam, żeby jego zachowanie mocno się zmieniło, ale zauważyłam, że pojawił się konflikt między nim a pozostałymi dziećmi z klasy. Koledzy, z którymi przedtem się trzymał, są przeciw niemu. Z relacji nauczycieli i innych dzieci oraz ich rodziców wynikało, że mój syn przeszkadza na lekcjach i przerwach. Często zaczynało się od błahostek. Przykładowo: koleżanka syna zapytała go, czy podoba mu się jej sukienka. Nie podobała, więc dziewczynka zaczęła się złościć, wpadła w szał. Inna dziewczynka ponoć chciała przez niego popełnić samobójstwo, szczegółów nie znam.

Mama 13-latka kontynuuje: - Syn regularnie przynosił uwagi do domu. Dotyczyły głównie przeszkadzania na lekcjach. Próbowałam temu zaradzić. W sali syn siedzi w ostatniej ławce, z różnymi kolegami. Prosiłam więc wychowawcę, żeby przesadził go do pierwszej ławki i żeby syn siedział sam. Wychowawca nie zrobił tego. Zwróciłam się też do dyrekcji, aby mojemu dziecku przydzielono dodatkowego nauczyciela. Dyrektor się nie zgodził.

Zebranie specjalne

W maju wychowawca zorganizował specjalne zebranie z rodzicami uczniów z klasy nastolatka z ADHD. Spotkanie było poprzedzone indywidualnymi rozmowami rodziców z dziećmi, jeszcze w ich domach. Wychowawca miał nadzieję naprawić sytuację między małoletnią ekipą. Nauczyciel zapowiadał, że to nie będzie publiczny lincz czy licytacja, kto ma gorsze, a kto lepsze dziecko. Spotkanie nie przyniosło efektów. - Mój syn stał się obiektem ataków innych rodziców - podkreśla mama. - Na grupie klasowej matki i ojcowie tak samo krytykowali i obrażali mojego syna.

Doszło do tego, że kobieta tymczasowo posłała syna do innej szkoły pod koniec roku szkolnego, w czerwcu. - To placówka integracyjna, która przyjęła moje dziecko na 2-tygodniowy okres próbny. Syn znajdował się pod opieką i obserwacją pedagogów oraz innych specjalistów. Uznali, że powinien przebywać i uczyć się w standardowej szkole, a nie w klasie, do której chodzą dzieci wymagające specjalistycznego wsparcia.

Chłopiec nie wróci jednak do szkoły, w której uczył się od I klasy. - Dyrekcja dała mi do zrozumienia, wręcz zmusiła, do tego, abym przeniosła syna w inne miejsce. Inaczej, właśnie za namową dyrekcji, pozostali rodzice dzieci z klasy przygotowaliby petycję, pod którą wszyscy by się podpisali, o usunięcie mojego syna - mówi mama.

Dla kobiety to jeszcze otwarty rozdział, bo wciąż ma żal do dyrekcji szkoły i wychowawcy, że zamiast pomóc jej synowi, woleli doprowadzić do jego wydalenia. Dyrektor zaznacza, że matka chłopca na własną prośbę wypisała go ze szkoły. Więcej nie powie. - Nie mogę udzielać informacji na temat konkretnego ucznia ze względu na przepisy m.in. RODO - ucina.
Dyrektor nie odpowie nam też na pytanie, jak 13-latek zachowywał się na lekcjach. - Wszystko jest szczegółowo opisane w uwagach, które dostawał - wskazuje dyrektor.

Pająk na matematyce

Mama pokazuje nam te uwagi na e-dzienniku. Oto niektóre: „Uczeń cały czas rozmawia, siedząc w ostatniej ławce. Powiedział, że się nie przesiądzie do przodu, jeżeli będzie takie polecenie”, „Nie pracuje na lekcji. Rozmawia, odpowiada

”, „Nie przestrzega zasad panujących na stołówce szkolnej. Chcąc napić się wody, nie ustawił się w kolejce do wodopoju, lecz ją ominął. Ominął także nauczyciela, który prosił ucznia o wyjście ze stołówki i oczekiwanie na swoją kolej przed wejściem”. Widać również taką wzmiankę „Od rana odgrażał się dziewczynom, że na matematyce rzuci w nie pająkiem. Na matematyce dziewczyny usiadły w pierwszej ławce w obawie przed uczniem. Mimo to, podszedł z pudełkiem do dziewczyn i wyrzucił z niego pająka na głowę jednej uczennicy”.

Według wielu pedagogów szkolnych, dziecko z ADHD może poprawić zachowanie, jeżeli nauczyciele będą mu poświęcać swoją uwagę, angażować je w pracę na lekcjach i doceniać za najmniejsze sukcesy.
Mama ucznia twierdzi, że tego wszystkiego zabrakło jej synowi. Kobieta kończy: - Od nowego roku szkolnego syn będzie uczył się w innej podstawówce na terenie powiatu bydgoskiego.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji