Uczniowie w kiepskiej kondycji psychicznej i fizycznej. Co można z tym zrobić? Ruszyła ogólnopolska akcja „Akademia Dobrej Energii Junior”

Magdalena Ignaciuk
Magdalena Ignaciuk
Wideo
od 16 lat
Od 23 sierpnia br. nauczyciele wychowania wczesnoszkolnego mogą przystępować do projektu „Akademia Dobrej Energii Junior”, w ramach którego otrzymają bezpłatny dostęp do materiałów dydaktycznych pozwalających na prowadzenie zajęć z dziećmi. Uczniowie klas trzecich dowiedzą się m.in., jak ważne w życiu są ruch, aktywność oraz właściwe odżywianie, jak rozpoznawać emocje, a także poznają techniki radzenia sobie ze stresem oraz nauczą się dobrej komunikacji, która wesprze budowanie ich relacji z samym sobą i innymi. Jak przystąpić do projektu?

Spis treści

Uczniowie w coraz gorszej formie

Już niedługo uczniowie powrócą do szkół. Wielu z nich czeka na ten dzień z utęsknieniem i z radością spotka się z rówieśnikami. Niestety, duża część dzieci i nastolatków wcale nie cieszy się z powodu zbliżającego się września. Powrót do szkoły to dla nich stres i lęk.

- Jak wynika z danych UNICEF, Polska na tle innych 38 krajów znajduje się dopiero na 30 miejscu pod względem dobrostanu dzieci i młodzieży. Aby zmienić ten stan rzeczy, chcemy nauczyć nasze dzieci, jak troszczyć się o dobrostan, jak budować dobre nawyki w obszarze dbania o własne zdrowie fizyczne i mentalne – tłumaczy dr Anna Gorgolewska.

Badania nie pozostawiają złudzeń. Ostatnie lata pokazały, że 58 proc. polskich uczniów ma problemy z rówieśnikami, 46 proc. to osoby o skrajnie niskiej samoocenie, a 73 proc. dzieci cierpi na wypalenie uczniowskie. Na dodatek 94 proc. uczniów w wieku do 12 lat ma niedostateczny poziom sprawności ruchowej, a co czwarty nastolatek ma nadwagę. Statystyki są więc niepokojące. W związku z tym firmy VanityStyle i Focusly zdecydowały się na stworzenie projektu „Akademia Dobrej Energii Junior”.

Co to jest „Akademia Dobrej Energii Junior”?

„Akademia Dobrej Energii Junior” to ogólnopolska akcja, której celem jest edukacja uczniów klas trzecich szkół podstawowych w zakresie kształtowania dobrych nawyków wspierających zdrowie fizyczne, mentalne i dobrostan społeczny. Projekt realizowany jest przy wsparciu merytorycznym dr Anny Gorgolewskiej – psychologa dziecięcego, badaczki i dydaktyczki Uniwersytetu SWPS.

- Będziemy uczyć dzieci, jak dbać o własne zdrowie psychiczne i fizyczne, gdyż wierzymy, że kształtowanie dobrych wzorców od najmłodszych lat może pozytywnie wpłynąć na ich funkcjonowanie w późniejszym wieku – mówi Joanna Skoczeń, prezes zarządu VanityStyle.

Nauczyciele, którzy zdecydują się na udział w projekcie otrzymają bezpłatne materiały dydaktyczne, które pozwolą na zrealizowanie zajęć z dziećmi. Projekt stworzony jest w zgodzie z podstawą programową związaną z klasą trzecią w zakresie rozwoju fizycznego, emocjonalnego, społecznego i poznawczego.

- Program został tak skonstruowany, aby z jednej strony umożliwić nauczycielom i rodzicom zdobycie aktualnej wiedzy na temat zdrowia i rozwoju dzieci, opartej na światowych raportach badawczych, z drugiej zaś dać im gotowe narzędzia do pracy z 9-latkami – czytamy w informacji prasowej akcji.

Zostały przygotowane również materiały edukacyjne dla rodziców.

Kto może przystąpić do programu „Akademia Dobrej Energii Junior”?

Projekt skierowany jest do uczniów i nauczycieli trzecich klas szkoły podstawowej. Od 23 sierpnia 2023 r. nauczyciele mogą przystępować do akcji. Udział w projekcie „Akademia Dobrej Energii Junior” jest bezpłatny. Można zgłosić się do niego za pośrednictwem strony internetowej akademiadobrejenergii.org.

Nabór w tej edycji potrwa do marca 2024 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji