Uniwersytet Warszawski objął ważną i honorową funkcję

Katarzyna Mazur
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Uniwersytet Warszawski objął przewodnictwo w Sojuszu 4EU+ – organizacji zrzeszającej osiem europejskich uczelni, w tym placówki z Pragi, Kopenhagi, Heidelbergu, Paryża, Mediolanu i Genewy. Sojusz ten umożliwia wymianę doświadczeń między studentami, doktorantami oraz pracownikami akademickimi, co wspiera rozwój edukacyjny i naukowy.

Spis treści

Uniwersytet Warszawski przejmuje przewodnictwo w Sojuszu 4EU+

Przewodniczenie Sojuszowi jest przekazywane rotacyjnie co roku, a tegoroczne objęcie przez Uniwersytet Warszawski miało miejsce podczas czwartkowego wydarzenia, w którym uczestniczył m.in. minister nauki Dariusz Wieczorek. Jak podał Uniwersytet Warszawski, „Sojusz 4EU+ tworzy osiem uczelni badawczych, które wspólnie budują jeden Europejski Uniwersytet. Dla Uniwersytetu Warszawskiego stanowi jedną z najważniejszych strategicznych inicjatyw”.

Brama Uniwersytetu Warszawskiego
Uniwersytet Warszawski objął przewodnictwo w Sojuszu 4EU+ Wikimedia Commons

Wspólne projekty i mobilność akademicka

W ramach Sojuszu powstają wspólne projekty badawcze i edukacyjne, a także infrastruktura edukacyjna i cyfrowa. Obecnie sojusz obejmuje ponad 300 tysięcy studentów, prawie 30 tysięcy doktorantów oraz ponad 50 tysięcy pracowników akademickich, którzy codziennie mają okazję wymieniać się doświadczeniami. Do tej pory zrealizowano już ponad 240 projektów międzyuczelnianych.

W trakcie spotkania przedstawicieli Sojuszu omówiono m.in. postępy programów flagowych oraz kwestie związane z mobilnością, komunikacją i digitalizacją. Zgodnie z hasłem przewodnim „Digital 4EU+: Education – Research – Cooperation”, jednym z głównych tematów była rola cyfrowych rozwiązań w edukacji i nauce, w tym wykorzystanie sztucznej inteligencji.

Projekty Sojuszu i wsparcie europejskie

Współpraca w ramach Sojuszu obejmuje tworzenie innowacyjnej oferty dydaktycznej oraz prowadzenie badań naukowych w multidyscyplinarnych zespołach. Inicjatywy dotyczą również transferu technologii oraz społecznej odpowiedzialności uczelni.

Sojusz 4EU+ uzyskał status Uniwersytetu Europejskiego w 2019 roku w pilotażowym konkursie Komisji Europejskiej „European Universities”, a w 2022 roku kolejne projekty sojuszu otrzymały dofinansowanie. Założenia tych inicjatyw obejmują m.in.:

  • interdyscyplinarną ofertę edukacyjną,
  • innowacyjne kształcenie oparte na badaniach,
  • zintensyfikowanie mobilności fizycznej i wirtualnej,
  • rozwój nowej infrastruktury cyfrowej.

Sojusz 4EU+ stanowi istotną platformę współpracy naukowej i dydaktycznej na poziomie międzynarodowym, wzmacniając pozycję europejskich uczelni na arenie globalnej.

Źródło: PAP

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji