Spis treści
- Urlop rodzicielski 2023 – ile trwa obecnie?
- Czy rodzice adopcyjni mają prawo do urlopu rodzicielskiego?
- Kiedy zmienią się przepisy dotyczące urlopów rodzicielskich?
- Urlop macierzyński i rodzicielski – czy warto je połączyć?
- Jak i gdzie złożyć wniosek o urlop rodzicielski?
- Czy na urlopie rodzicielskim można pracować?
Urlop rodzicielski 2023 – ile trwa obecnie?
Długość urlopu rodzicielskiego jest uzależniona od tego, ile dzieci przyszło na świat podczas jednego porodu. Urlop rodzicielski rozpoczyna się po zakończeniu urlopu macierzyńskiego - od 21. do 38. tygodnia od dnia narodzin dziecka, albo dzieci, jeśli urodziły się np. bliźnięta lub wieloraczki.
Urlop rodzicielski 2023 trwa:
- 32 tygodnie, gdy urodziło się jedno dziecko,
- 34 tygodnie, po urodzeniu dzieci z ciąży mnogiej.
O ile urlop macierzyński przysługuje wyłącznie matce dziecka, o tyle urlopem rodzicielskim mogą obecnie dowolnie dzielić się oboje rodzice. Oznacza to, że ojciec może wykorzystać cały urlop, jego część lub przekazać całość opieki nad dzieckiem jego matce. Po zmianie przepisów ta możliwość zostanie ograniczona. Ojciec będzie musiał wykorzystać przynajmniej 2 miesiące urlopu rodzicielskiego, bez możliwości przekazania go żonie lub partnerce. Jeśli natomiast do 6. roku życia dziecka lub dzieci, na które przysługuje mu świadczenie, nie wykorzysta urlopu rodzicielskiego – ten po prostu przepadnie.

Czy rodzice adopcyjni mają prawo do urlopu rodzicielskiego?
Urlop rodzicielski przysługuje także rodzicowi adopcyjnemu. Może on skorzystać z urlopu rodzicielskiego, po wykorzystaniu urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego (albo zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu, na warunkach urlopu macierzyńskiego), w wymiarze do: