Spis treści
Świadomość emocji wśród nastolatków
Badanie świadomości emocji wśród młodzieży zostało przeprowadzone w ramach IV edycji kampanii „POLećmy ze wsparciem”, która rozpoczęła się w 2021 roku z inicjatywy producenta papieru POL, we współpracy z Polską Akcją Humanitarną.
Z wyników badania wynika, że 53% nastolatków „zawsze bądź często” zastanawia się nad swoimi uczuciami. Ponadto 46% deklaruje, że prawie zawsze kontroluje swoje emocje, a 7% ignoruje je całkowicie. Otwarta rozmowa o uczuciach odbywa się w 44% domów rodzinnych, a to właśnie w tym środowisku młodzież nabywa umiejętności radzenia sobie z emocjami.
Ukrywanie emocji i samotność
Mimo deklaracji o otwartości w mówieniu o uczuciach, aż 81% nastolatków przyznaje, że zdarza im się ukrywać emocje przed otoczeniem. Powody takiego zachowania są różnorodne:
- 36% młodych osób nie chce obciążać innych swoimi problemami,
- 24% obawia się krytyki lub wyśmiania,
- 22% uważa, że ich emocje nie są warte uwagi,
- kolejne 22% czuje się niezrozumiane,
- a 17% odczuwa wstyd.
Sposoby radzenia sobie z trudnymi emocjami
W trudnych sytuacjach emocjonalnych nastolatkowie często wybierają samotność. Zdecydowana większość, bo aż 65%, ucieka wtedy w muzykę, która pomaga im zarówno w momentach złości (59%), jak i smutku (61%). Sport uprawia co czwarty nastolatek w sytuacjach emocjonalnie wymagających, natomiast 32% badanych przyznaje, że pomaga im oglądanie seriali. Co trzeci młody człowiek odreagowuje stres, grając na komputerze.
Ciekawe jest, że niemal 40% przedstawicieli pokolenia Z zgadza się ze stwierdzeniem „co cię nie zabije, to cię wzmocni”. Jak podkreślono w komunikacie, „to pokazuje, jak wiele jest jeszcze do zrobienia w obszarze psychoedukacji i zmiany stereotypowych przekonań utrwalanych przez pokolenia”.
Karty edukacyjne dla młodzieży
Drugim istotnym elementem kampanii „POLećmy ze wsparciem” są karty edukacyjne dla nastolatków. Zestaw obejmuje 10 kart, które zawierają praktyczne wskazówki dotyczące radzenia sobie z emocjami oraz proszenia o pomoc. Materiały te są dostępne bezpłatnie.
Badanie zostało przeprowadzone w dniach 3-20 czerwca 2024 roku przez TEB Research na zlecenie producenta papieru POL, z wykorzystaniem techniki CAWI. Ankietę wypełniło 1000 uczniów szkół średnich w wieku 14-18 lat z całej Polski.
Powiedz nam, co o tym myślisz i zostaw komentarz.
Szanujemy każde zdanie i zachęcamy do dyskusji. Pamiętaj tylko, żeby nikogo nie obrażać!
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie.
Obserwuj StrefaEdukacji.pl!
Źródło:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?