Skąd się wzięły Walentynki?
Świętu zakochanych patronuje święty Walenty. Jednak korzeni święta zakochanych powinniśmy szukać już w starożytnym Rzymie. Zamieszkujące Wieczne Miasto ptaki już w połowie lutego zaczynały miłosne zaloty i łączyły się w pary. Rzymianie zdecydowali więc, że 15 lutego świętować będą luperkalia.
Luperkalia radosny festyn ku czci boga płodności Faunusa Lupercusa. Zwyczajowo w zabawach uczestniczyły pary. Dzień wcześniej organizowana była miłosna loteria. Na skrawkach papieru zapisywano imiona wolnych dziewcząt. Kawalerowie wśród nich losowali swoje towarzyszki na wspólne świętowanie luperkaliów.
W V wieku pogańskie obchody zniesiono decyzją papieża Gelazego I, a patronem święta zakochanych ustanowiono Walentego. Święto tego męczennika, w kalendarzu liturgicznym wypadało bowiem najbliżej luperkaliów. W 1969 roku papież Paweł VI usunął Walentynki z rzymskiego kalendarza świąt. Pomimo tego, jego obchodzenie jest nadal dozwolone.
Do Polski tradycja obchodzenia Walentynek trafiła wraz z kultem świętego Walentego z Bawarii i Tyrolu. Walentynki popularność zyskały w naszym kraju dopiero w latach 90. XX wieku.
Będziesz moją Walentynką?
- Walentynkowe kartki są szczególnie popularne w Stanach Zjednoczonych. Amerykanie wydają na nie rocznie prawie 280 milionów dolarów! Więcej kartek w USA kupuje się tylko z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Na całym świecie, 14 lutego wysyłanych jest około miliarda kartek.
- Każdego roku z okazji dnia zakochanych do Verony dociera około tysiąca kartek zaadresowanych do Julii, bohaterki dramatu Szekspira.
- Prawdopodobnie pierwszą kartkę walentynkową wysłał Karol, książę Orleanu w 1415 roku. Uwięziony po bitwie pod Azincourt w londyńskim Tower, chciał przekazać żonie, jak bardzo ją kocha. Dziś można ją oglądać w Muzeum Brytyjskim.
- Pierwszą kobietą, która wysłała walentynkę była najpewniej Margery Brews. W 1477 roku, wysyłając list do ukochanego, dołączyła do niego kartkę z miłosną poezją.
- Masowa produkcja walentynkowych kartek rozpoczęła się w 1848 roku. Firmę, która drukowała karty dla zakochanych, w Worcester (USA) założyła kobieta z biznesową żyłką - Esther Howland.
- Do produkcji najbardziej luksusowych kartek w czasach największej popularności Walentynek, używano niewielkich lusterek.
- Najsłynniejszym walentynkowym upominkiem było jabłko pokryte różowym lukrem. Był to prezent ofiarowany Annie Boleyn przez króla Henryka VIII. Słodki upominek zamknięty był w wysadzanej perłami hebanowej szkatułce. Szkatułka przetrwała do dziś.
Najpopularniejsze prezenty na walentynki:
- Kartka – 52%
- Czekoladki – 50,5%
- Kwiaty – 36%
- Kolacja w restauracji – 35,6%
- Biżuteria – 18,9%
Co mogą powiedzieć o uczuciach kwiaty?
Mowa kwiatów – kwiatowe rozmówki na Walentynki:
- Czerwone róże – „kocham Cię” lub „bardzo mi na Tobie zależy”.
- Białe róże – „moje uczucia są prawdziwe” lub „mam szlachetne zamiary”
- Różowe róże – „bardzo Cię lubię”
- Herbaciane róże – dziękuję Ci” lub „z wyrazami wdzięczności”
- Żółte róże – mogą oznaczać zazdrość.
- Tulipany - symbolizują trwałe uczucie między partnerami. Wyraża sympatię, ciepło emocjonalne, oddanie.
- Frezje - zaufanie, troskliwość i przyjaźń. To również zaproszenie do filtru.
- Eustoma - podziw, czułość, wdzięczności i oddanie.
- Gerbery – symbolizują szczęście, wyrażają szacunek.
- Goździk - lojalność, troska i przywiązanie.
- Lilia - szczere zamiary i zaangażowanie.
Pomyłka w Japonii – wyznają tylko panie
- W Japonii Walentynki były po raz pierwszy obchodzone w 1936 roku i od tamtego czasu ich popularność nie maleje. Są jednak obchodzone nieco inaczej niż w Europie. Z powodu błędu w tłumaczeniu, który został popełniony niegdyś przez producenta czekolady, walentynkowe słodycze kupują wyłącznie kobiety, aby podarować je bliskim mężczyznom. Co ciekawe, jest to jedyny dzień w roku, w którym mile widziane jest ujawnienie swoich uczuć przez samotne kobiety. I dzieje się to właśnie „za pośrednictwem” podarowanej czekolady. Panowie mogą odwzajemnić się dopiero 14 marca. Wtedy obchodzony jest Biały Dzień – czyli dzień odpowiedzi na sygnały wysyłane przez kobiety w Dniu Świętego Walentego.
- Czerwone serca są wszechobecnym symbolem Walentynek. Czerwony jest tradycyjnie kojarzony z kolorem krwi. Niegdyś sądzono, że właśnie serce, które pompuje krew, jest odpowiedzialne za odczuwanie miłości.
- Pierwsze pudełko czekoladek przygotowanych specjalnie z okazji Walentynek, stworzył Richard Cadbury w drugiej połowie XIX wieku.
- Wiliam Szekspir wspomina o Dniu Świętego Walentego w „Śnie Nocy Letniej” i w „Hamlecie”.
- W Niemczech 14 lutego dziewczęta sadziły w doniczce kilka cebul. Umieszczały nad nimi kartki z imionami chłopców. Chłopiec, którego imię umieszczone było nad cebulą kiełkującą najwcześniej, miał być kandydatem na przyszłego męża właścicielki doniczki.
- W 2011 roku na terenie Iranu zakazano sprzedaży wszelkich walentynkowych symboli: kartek, prezentów, maskotek. Powodem była walka z szerząca się kulturą zachodnią.
- W Indiach i Pakistanie Walentynki nie są mile widziane. W państwach tych święto uważa się za nieprzyzwoite.