Warto skorzystać z oferty edukacyjnej uczelni technicznych. Właśnie prowadzą one rekrutację na studia II stopnia

Paulina Szymczewska
Paulina Szymczewska
Studia inżynierskie są w cenie.
Studia inżynierskie są w cenie. 123RF
Nikogo nie trzeba przekonywać, że studia techniczne to świetna inwestycja w siebie. Ich absolwenci nie mają problemów ze znalezieniem pracy i to w dodatku naprawdę doprze płatnej. Warto również po studiach I stopnia kształcić się dalej, bo – jak wynika z badań – zdobycie tytułu magistra daje inżynierom przewagę na rynku pracy. Krakowskie uczelnie techniczne przygotowały tej zimy bogatą ofertę studiów II stopnia.

ZOBACZ NASZ SPECJALNY DODATEK EDUKACYJNY!

9 stycznia rekrutację na studia II stopnia rozpoczęła krakowska Akademia Górniczo-Hutnicza. Uczelnia przygotowała łącznie 60 kierunków na studiach stacjonarnych i cztery kierunki na studiach niestacjonarnych. W ofercie AGH kandydaci na studia II stopnia znajdą pięć nowości na studiach stacjonarnych. Oto one:

• energetyka wodorowa (Wydział Energetyki i Paliw) – studia zapewniają gruntowne przygotowanie w zakresie produkcji, magazynowania, przesyłania i użytkowania wodoru, jak również prowadzenia badań, projektowania i eksploatacji urządzeń oraz systemów energetycznych i procesów technologicznych, w których wykorzystywany jest wodór.

• inżynieria bezpieczeństwa (Wydział Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami) – kierunek odpowiada na potrzeby szerszego spojrzenia na kwestie bezpieczeństwa i kompleksowego działania w administracji, przemyśle i środowisku naturalnym. Nowoczesne i innowacyjne programy kształcenia łączą zagadnienia bezpieczeństwa człowieka w pracy i środowisku naturalnym oraz uwzględniają aspekty oddziaływania sfery przemysłowej na życie człowieka i wiążące się z tym zagrożenia.

• materiały i technologie dla energetyki i lotnictwa (Wydział Odlewnictwa) – program studiów przygotowuje absolwenta do pracy w dynamicznie rozwijających się sektorach gospodarki opartych na nowoczesnych materiałach i tworzywach. Zdobyta wiedza, między innymi z zakresu nowoczesnych tworzyw i zaawansowanych technologii, procesów degradacji materiałów przeznaczonych do ekstremalnych zastosowań, powinna gwarantować wysoką konkurencyjność na rynku pracy.

• zmiany klimatu – przeciwdziałanie i adaptacja (Wydział Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska) – kierunek studiów odpowiada na wyzwania światowej gospodarki, jak i wpisuje się w założenia kierunków rozwoju naszego kraju. Odpowiada oczekiwaniom krajowych pracodawców dotyczącym przygotowania nowych, kompetentnych kadr potrafiących reagować na przekształcenia zachodzące w środowisku naturalnym oraz życiu społeczno-gospodarczym na skutek zmian klimatu, jak również potrafiących wdrażać technologie minimalizujące wpływ tych zmian na ekosystemy, gospodarkę, infrastrukturę i społeczeństwo.

• Modern Materials Design and Application (Wydział Metali Nieżelaznych).

W międzynarodowej atmosferze

Rekrutację na studia magisterskie prowadzi również Politechnika Krakowska. Zimą ta uczelnia oferuje 27 kierunków studiów II stopnia (część w języku polskim i angielskim), a w ich ramach kilkadziesiąt nowoczesnych specjalności. W edukacyjnej ofercie PK nie zabrakło, oczywiście, także wielu atrakcyjnych nowości.

Wśród nich jest propozycja Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki. Otwiera on mianowicie studia magisterskie na kierunku inżynieria i gospodarka wodna, który dotąd był tylko w ofercie studiów I stopnia (inżynierskich). Nowością na PK jest też jest prowadzony w języku angielskim kierunek Environmental and Land Engineering (pol. inżynieria i kształtowanie środowiska), którego absolwenci – dzięki współpracy PK z Università di Cagliari (Sardynia, Włochy) – mają możliwość uzyskania podwójnego dyplomu ukończenia studiów i odbycia części kształcenia na Sardynii.

Studia na kierunku Environmental and Land Engineering dają możliwość poznania szerokiego spektrum zagadnień związanych ze wszystkimi obszarami inżynierii środowiska: woda, powietrze, gleba, klimat wewnętrzny, energia. Kierunek ten ma interdyscyplinarny charakter, umożliwia zdobycie praktycznych umiejętności projektanta korzystającego z najnowszych proekologicznych i efektywnych ekonomicznie rozwiązań.

Kierunek przygotowuje przyszłych absolwentów do: projektowania i eksploatacji instalacji wewnętrznych oraz sieci cieplnych, wodociągowych i kanalizacyjnych, projektowania technologii i urządzeń służących do uzdatniania wody i oczyszczania ścieków oraz ich eksploatacji, planowania gospodarki odpadami i pozyskiwania energii z odpadów oraz źródeł odnawialnych, oceny warunków geotechnicznych i zjawisk związanych z interakcją między budowlą i gruntem, analizy systemów ochrony powietrza, projektowania i eksploatacji instalacji budynków energooszczędnych, poznania charakterystyki odnawialnych i alternatywnych źródeł energii, a także efektywnego wykorzystania nowoczesnego oprogramowania inżynierskiego.

Zajęcia prowadzone są w języku angielskim, w niewielkich grupach i w międzynarodowej atmosferze ze studentami zagranicznymi studiującymi na Politechnice Krakowskiej. A dzięki współpracy PK z Università di Cagliari każdego roku wybrana grupa studentów będzie miała możliwość odbycia 2. i 3. semestru studiów na Sardynii.

– Atutem absolwentów kierunku Environmental and Land Engineering będą, oprócz wysokich specjalistycznych kwalifikacji inżynierskich, także wysokie kompetencje językowe w zakresie technicznym, a ponadto – w przypadku osób realizujących podwójne dyplomowanie – doświadczenia nabyte podczas studiów na zagranicznej uczelni o wysokiej pozycji naukowej – podkreśla prof. Stanisław Rybicki, dziekan Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Krakowskiej.

Dodajmy, że absolwenci kierunku Environmental and Land Engineering mogą ubiegać się o tzw. uprawnienia budowlane w różnych zakresach i specjalnościach.

Studia magisterskie to szansa dla inżynierów na specjalistyczne kompetencje i jeszcze szerzej otwarte drzwi do kariery zawodowej w najbardziej prestiżowych i najlepiej płatnych sektorach gospodarki. Zarówno badania Biura Karier Politechniki Krakowskiej, jak i inne raporty dotyczące rynku pracy i płacy potwierdzają, że osoby z wyższym wykształceniem inżynierskim mogą liczyć na łatwy angaż i bardzo wysokie wynagrodzenie, a magistrowie dodatkowo na przyśpieszoną ścieżkę zawodowego awansu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

2024 Omówienie próbnej matury z matematyki z Pi-stacją

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji