Spis treści
Czy wcześniejsze emerytury dla nauczycieli powrócą?
Czy i kiedy wrócą wcześniejsze emerytury dla nauczycieli? Ten temat zajmował środowisko pedagogów pod koniec 2022 roku. Wtedy to, po spotkaniach z przedstawicielami MEiN, związkowcy informowali, że resort dał zielone światło, w kwestii przywrócenia zlikwidowanych zapisów o wcześniejszej emeryturze w Karcie nauczyciela.
Po zaplanowanym na 1 lutego spotkaniu związków zawodowych z kierownictwem ministerstwa edukacji ci pierwsi są rozczarowani.
– Przedstawiciele KSOiW uczestniczący w dzisiejszym posiedzeniu negatywnie oceniają poziom przygotowania Ministerstwa do debaty ze stroną związkową. Spotkania w ramach Zespołu ds. statusu zawodowego pracowników oświaty mają czysto formalny charakter, niczego nowego nie wnoszą i nie dają możliwości wspólnego wypracowywania tak koniecznych zmian w polskiej edukacji – skomentowała w oficjalnym komunikacie podsumowującym spotkanie Monika Ćwiklińska, rzecznik prasowy KSOiW NSZZ „Solidarność”.
Resort nie pracuje nad nowelizacją Karty nauczyciela, ale będą rozmowy
– Obecnie w ministerstwie nie są prowadzone prace nad nowelizacją ustawy Karta nauczyciela, a kwestie przywrócenia przepisów dotyczących tzw. emerytury nauczycielskiej planowane są jako temat rozmów z reprezentatywnymi związkami zawodowymi zrzeszającymi nauczycieli – odpowiedziała Adrianna Całus-Polak, rzeczniczka Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Okazją do rozmów było zaplanowane na 1 lutego 2023 roku spotkanie przedstawicieli resortu ze związkami zawodowymi.
– Projekt jest bardzo prosty. Treść artykułu 88 Karty nauczyciela, który nauczyciele stracili w 2009 r., jest prosty. Nie treść tego projektu jest problemem – zaznaczył szef MEiN podczas konferencji prasowej 25 stycznia. Jak dodał, do przeanalizowania zostały zagadnienia dotyczące do tego, „czy, kiedy, których roczników nauczycieli i od którego roku – miałby ewentualnie dotyczyć przywilej przejścia na emeryturę nauczycielską, w związku również z tym, co jest absolutnie nieuniknione, czyli dużo mniejszą liczbą dzieci w polskich szkołach na przestrzeni kolejnych 4-5 lat”.
Minister edukacji Przemysław Czarnek zapewnił też, że w tej sprawie toczą się również rozmowy z prezes ZUS prof. Gertrudą Uścińską.
– Jest kilka kwestii, które musimy ze związkami zawodowymi przedyskutować. Po pierwsze właśnie: dla jakich roczników, po drugie: od kiedy, które roczniki, po trzecie: na jakich zasadach mają przechodzić na emeryturę i o tym rozmawiam już z prezes ZUS prof. Gertrudą Uścińską (...), po czwarte: co ze świadczeniami kompensacyjnymi w takim wypadku i co z ewentualną dodatkową pracą emerytów w szkołach – wylicza minister.
W ostatnich dniach 2022 roku minister Czarnek zapewniał, że temat wcześniejszych emerytur „absolutnie musi wrócić na tapet i musi być dyskutowany”. Dodał, że na pewno prawo do wcześniejszej emerytury nie będzie przywrócone od 1 września 2023 r., gdyż – jak ocenił – w roku szkolnym 2023-2024 w szkołach będzie jeszcze wystarczająca liczba uczniów.
– Natomiast od 2024 r. będziemy notować stopniowe zmniejszanie się ich liczby, nawet o kilkaset tysięcy w perspektywie czterech-pięciu lat, więc to prawo trzeba będzie stopniowo przywracać – stwierdził.
Dla kogo wcześniejsza emerytura? Będą ograniczenia
Na przywrócenie art. 88 Karty nauczyciela bardzo liczy środowisko nauczycielskie. Uchylony przepis uprawniał nauczycieli do przechodzenia na emeryturę po osiągnięciu odpowiedniego stażu pracy.
Po spotkaniach związkowców z przedstawicielami resortu Krzysztof Baszczyński, wiceprezes ZNP informował, że eksperci MEiN przedstawili pisemną interpretację dotyczącą przywrócenia wcześniejszych emerytur. Ma z niej wynikać, że nauczyciele urodzeni do 31 grudnia 1977 roku będą mogli przejść na emeryturę, bez względu na wiek. Muszą jednak spełnić dwa zasadnicze warunki: 30 lat pracy, w tym 20 lat przy tablicy.
Pod koniec minionego roku informował Portal Samorządowy, resort rozważa zmianę roczników nauczycieli, którzy mieliby wcześniej kończyć pracę. Wcześniejsze emerytury miałyby przysługiwać tylko nauczycielom urodzonym do 1974 roku. Przesunięcie granicy wieku ma ograniczyć koszty rozważanych zmian.