Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Są jednak warunki: „W kilku etapach, w obawie przed masowym odpływem nauczycieli”

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Przywrócenie wcześniejszych emerytur dla nauczycieli. "W kilku etapach, w obawie o masowy odpływ kadry nauczycielskiej ze szkół".
Przywrócenie wcześniejszych emerytur dla nauczycieli. "W kilku etapach, w obawie o masowy odpływ kadry nauczycielskiej ze szkół". 123RF/ zdjęcie seryjne photodeti
Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli to obecnie temat, który jest szeroko komentowany w środowisku pedagogicznym. 7 grudnia 2021 roku odbyły się kolejne już rozmowy strony rządowej ze związkami zawodowymi. Podczas spotkania dyskutowano m.in. o wysokości pensji nauczycieli, a także przywróceniu wcześniejszych emerytur. Wiele osób, związanych z oświatą zastanawia się, czy będą wcześniejsze emerytury dla nauczycieli i co udało się ustalić w tej sprawie. Wyjaśniamy.

Przywrócenie wcześniejszych emerytury dla nauczycieli

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli to jeden z postulatów związków zawodowych. W tym aspekcie zgadzają się zarówno Związek Nauczycielstwa Polskiego, jak i Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”. Przypomnijmy, że obecnie nauczyciele przechodzą na emeryturę w wieku 60 lat (kobiety) i 65 lat (mężczyźni).

Związki zawodowe domagają się przywrócenia wcześniejszych emerytur, a więc art. 88 Karty Nauczyciela. Zgodnie z nim nauczyciele, którzy mają 30-letni okres zatrudnienia (w tym 20 lat w oświacie), mogliby przejść na emeryturę.

Na konferencji prasowej, która odbyła się 2 grudnia, przewodniczący KSOiW NZSS „Solidarność” podkreślał, że ministerstwo przychyla się do przywrócenie wcześniejszych emerytur.

– Mamy zgodę Ministerstwa na przywrócenie artykułu 88 Karty Nauczyciela mówiącego o możliwości wcześniejszego odejścia na emeryturę nauczycieli, bez żadnych warunków wstępnych zmiany pensum itp. – mówił Ryszard Proksa. – Z tego przywileju mogą skorzystać wszyscy nauczyciele, którzy zostali zatrudnieni do 1999 r. […] Jest zgoda Ministerstwa na realizację naszego postulatu – problem jest w szczegółach. Dopiero po odbyciu paru tur rozmów o pragmatyce zawodowej ten zespół znowu się spotka i pod nadzorem pana prezydenta będziemy próbowali dojść do kompromisu.

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli – od kiedy?

7 grudnia 2021 roku po spotkaniu przedstawicieli rządu ze związkami zawodowymi potwierdzono, że strona rządowa wykazuje chęć przywrócenia wcześniejszych emerytur dla nauczycieli.

– Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" od wielu lat postulowała przywrócenie art. 88 Karty nauczyciela w ramach ochrony praw nabytych – mówi nam Monika Ćwiklińska, rzeczniczka prasowa KSOiW NZSS „Solidarność”. – Podczas dzisiejszego spotkania minister Przemysław Czarnek potwierdził gotowość przywrócenia art. 88 dla nauczycieli zatrudnionych przed 1999 rokiem, jednak w kilku etapach, w obawie o masowy odpływ kadry nauczycielskiej ze szkół.

Na tę chwilę nie wiadomo więc, kiedy i jak miałoby wyglądać przywrócenie wcześniejszych emerytur dla nauczycieli. Kolejne spotkanie strony rządowej z przedstawicielami central związkowych odbędzie się w najbliższym czasie. O szczegółach dotyczących przywrócenia wcześniejszych emerytur będziemy informować na bieżąco.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji