Spis treści
Mikołaj Wolanin wśród finalistów Global Student Prize
W środę organizacje Varkey Foundation i Chegg.org ogłosiły finalistów prestiżowej nagrody Global Student Prize, przyznawanej najlepszym studentom na świecie. W gronie dziesięciu wyróżnionych znalazł się Mikołaj Wolanin, urodzony w 2002 roku, prezes oraz założyciel Fundacji na rzecz Praw Ucznia (FnrPU), która powstała w 2019 roku.
Wolanin pełni również funkcję przewodniczącego Komitetu Głównego Olimpiady Wiedzy o Prawach Ucznia oraz reprezentuje swoją fundację w międzynarodowej organizacji Child Rights Connect w Genewie. Jest także członkiem Zespołu ds. Praw i Obowiązków Ucznia przy Ministerstwie Edukacji Narodowej. Jego rywalami są studenci m.in. z Kanady, Argentyny, Malezji i Turcji.
Działalność i osiągnięcia Wolanina
Mikołaj Wolanin studiuje prawo na Uniwersytecie Warszawskim oraz prawo kanoniczne na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W latach 2022-2023 pracował jako wolontariusz, a następnie pracownik Punktu Pobytu Krótkoterminowego dla Uchodźców z Ukrainy. W 2020 roku został nominowany do Międzynarodowej Dziecięcej Nagrody Pokoju, a w 2023 roku został jednym z laureatów Nagrody Prezydenta m.st. Warszawy.
Sam Wolanin w rozmowie podkreślił, że wyróżnienie ma wymiar symboliczny:
– Global Student Prize to bardzo duże wyróżnienie i bardzo się z niego cieszę. Ale ta nagroda nie jest o mnie ani o żadnej z innych osób z tej dziesiątki, tylko dotyczy aktywizmu społecznego. Nie przywiązywałbym więc wagi do nazwisk, które są na tej liście, ale do idei tego konkursu – zaznaczył.
Konkurs Global Student Prize i wcześniejsi zwycięzcy
Global Student Prize to nagroda, którą Varkey Foundation i Chegg.org przyznają od czterech lat. W tegorocznej edycji udział wzięło około 11 tysięcy studentów z ponad 170 krajów. W lipcu ogłoszono listę 50 kandydatów, spośród których wyłoniono finalistów. Wśród nich znalazło się trzech Polaków: oprócz Mikołaja Wolanina, także Marcelina Maciąg i Martyna Łuszczek.
Laureat, czyli osoba, która – jak podkreślają organizatorzy – „ma realny wpływ na edukację, życie swoich rówieśników i społeczeństwo”, otrzyma 100 tysięcy dolarów. Zwycięzcę tegorocznej edycji poznamy we wrześniu. W poprzednich latach nagrodę zdobyli: Jeremiah Thoronka z Sierra Leone (2021), Igor Klymenko z Ukrainy (2022) oraz Nhial Deng, uchodźca z Sudanu Południowego (2023).
Varkey Foundation organizuje również konkurs Global Teacher Prize, który jest przeznaczony dla nauczycieli. Od 2015 roku, kiedy zaczęto przyznawać tę nagrodę, laureaci otrzymują 1 milion dolarów.
Powiedz nam, co o tym myślisz i zostaw komentarz.
Szanujemy każde zdanie i zachęcamy do dyskusji. Pamiętaj tylko, żeby nikogo nie obrażać!
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie.
Obserwuj StrefaEdukacji.pl!
Źródło:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?