Wielki sukces. Polak wśród 10 najlepszych studentów świata

Katarzyna Mazur
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Mikołaj Wolanin, założyciel Fundacji na rzecz Praw Ucznia, znalazł się w gronie 10 finalistów Global Student Prize. Nagroda, organizowana przez Varkey Foundation i Chegg.org, wyróżnia studentów o wyjątkowym wpływie na edukację i społeczeństwo. Laureata poznamy jeszcze we wrześniu.

Spis treści

Mikołaj Wolanin wśród finalistów Global Student Prize

W środę organizacje Varkey Foundation i Chegg.org ogłosiły finalistów prestiżowej nagrody Global Student Prize, przyznawanej najlepszym studentom na świecie. W gronie dziesięciu wyróżnionych znalazł się Mikołaj Wolanin, urodzony w 2002 roku, prezes oraz założyciel Fundacji na rzecz Praw Ucznia (FnrPU), która powstała w 2019 roku.

Portret Mikołaja Wolanina Global Student Prize
Mikołaj Wolanin podkreśla, że nie są ważne nazwiska laureatów, ale idee A. Pawełczak

Wolanin pełni również funkcję przewodniczącego Komitetu Głównego Olimpiady Wiedzy o Prawach Ucznia oraz reprezentuje swoją fundację w międzynarodowej organizacji Child Rights Connect w Genewie. Jest także członkiem Zespołu ds. Praw i Obowiązków Ucznia przy Ministerstwie Edukacji Narodowej. Jego rywalami są studenci m.in. z Kanady, Argentyny, Malezji i Turcji.

Działalność i osiągnięcia Wolanina

Mikołaj Wolanin studiuje prawo na Uniwersytecie Warszawskim oraz prawo kanoniczne na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W latach 2022-2023 pracował jako wolontariusz, a następnie pracownik Punktu Pobytu Krótkoterminowego dla Uchodźców z Ukrainy. W 2020 roku został nominowany do Międzynarodowej Dziecięcej Nagrody Pokoju, a w 2023 roku został jednym z laureatów Nagrody Prezydenta m.st. Warszawy.

Sam Wolanin w rozmowie podkreślił, że wyróżnienie ma wymiar symboliczny:

– Global Student Prize to bardzo duże wyróżnienie i bardzo się z niego cieszę. Ale ta nagroda nie jest o mnie ani o żadnej z innych osób z tej dziesiątki, tylko dotyczy aktywizmu społecznego. Nie przywiązywałbym więc wagi do nazwisk, które są na tej liście, ale do idei tego konkursu – zaznaczył.

Konkurs Global Student Prize i wcześniejsi zwycięzcy

Global Student Prize to nagroda, którą Varkey Foundation i Chegg.org przyznają od czterech lat. W tegorocznej edycji udział wzięło około 11 tysięcy studentów z ponad 170 krajów. W lipcu ogłoszono listę 50 kandydatów, spośród których wyłoniono finalistów. Wśród nich znalazło się trzech Polaków: oprócz Mikołaja Wolanina, także Marcelina Maciąg i Martyna Łuszczek.

Laureat, czyli osoba, która – jak podkreślają organizatorzy – „ma realny wpływ na edukację, życie swoich rówieśników i społeczeństwo”, otrzyma 100 tysięcy dolarów. Zwycięzcę tegorocznej edycji poznamy we wrześniu. W poprzednich latach nagrodę zdobyli: Jeremiah Thoronka z Sierra Leone (2021), Igor Klymenko z Ukrainy (2022) oraz Nhial Deng, uchodźca z Sudanu Południowego (2023).

Varkey Foundation organizuje również konkurs Global Teacher Prize, który jest przeznaczony dla nauczycieli. Od 2015 roku, kiedy zaczęto przyznawać tę nagrodę, laureaci otrzymują 1 milion dolarów.

Powiedz nam, co o tym myślisz i zostaw komentarz.
Szanujemy każde zdanie i zachęcamy do dyskusji. Pamiętaj tylko, żeby nikogo nie obrażać!

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie.
Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji