Wigilia w klasie. Jak przygotować bożonarodzeniowe spotkanie w szkole? Warto zadbać o świąteczny nastrój

Małgorzata Meszczyńska
Małgorzata Meszczyńska
klasowa wigilia? to znakomity pomysł!
klasowa wigilia? to znakomity pomysł! Fot. Markus Spiske/unsplash
Wigilia w szkole: pierniczki i mandarynki to nieodzowny element klasowego świętowania. Czego jeszcze nie powinno zabraknąć na gwiazdkowym spotkaniu w klasie? Podczas wigilii w klasie można wspólnie śpiewać kolędy i pastorałki. Doskonałym pomysłem będą gry i zabawy przygotowane przez uczniów. O czym trzeba pamiętać, aby wigilia w klasie była udana?

Spis treści

Kiedy odbywa się klasowa wigilia?

Wigilia w szkole to okazja do budowania relacji w klasie. Klasowe, gwiazdkowe spotkania najczęściej odbywają się tuż przed świąteczną przerwą w szkole. Zwykle organizowane są na ostatniej lekcji wychowawczej. W niektórych szkołach jest zwyczaj, że ostatni dzień przed bożonarodzeniowymi feriami, uczniowie spędzają ze swoim wychowawcą właśnie na integracyjnych, świątecznych spotkaniach.

Klasowa wigilia to najczęściej też okazja do wymiany okolicznościowych upominków. Te z wyprzedzeniem są przygotowywane przez uczniów. W większości przypadków darczyńcę i obdarowywanego wyłania się podczas wcześniejszego losowania. Bywa i tak, że uczniowie kupują prezent dla kolegi lub koleżanki z ławki.

Jak wyglądały gwiazdkowe, szkolne spotkania przed laty? Szkoła w Murowańcu (lata 1949-1956)
Jak wyglądały gwiazdkowe, szkolne spotkania przed laty? Szkoła w Murowańcu (lata 1949-1956) Fot. NAC

Jakie potrawy przynosi się na klasowe spotkanie przed świętami?

Choć klasowa wigilia ma bożonarodzeniową oprawę, nie jest typowym wigilijnym spotkaniem z suto zastawionymi stołami. Gwiazdka w klasie odbywa się raczej „na słodko”. Uczniowie z tzw. pieniędzy klasowych kupują słodycze i owoce na skromny poczęstunek albo umawiają się i przynoszą zadeklarowane produkty na spotkanie.

Klasowa wigilia nie może obyć się bez tradycyjnych pierniczków, korzennych ciastek i świątecznych słodyczy, a także kojarzących się z zimowymi przysmakami mandarynek. Najpopularniejszymi napojami są natomiast soki i woda.

W młodszych klasach podstawówki, gdzie w organizację klasowej wigilii bardziej zaangażowani są rodzice niż sami uczniowie, często pojawia się domowe, świąteczne ciasto: tradycyjny makowiec i keks oraz domowe pierniczki. Na własnoręcznie przygotowane, domowe wypieki decydują się również nierzadko uczniowie szkół średnich – tu królują własnej roboty pierniczki, kruche maślane ciastka i świątecznie ozdobione babeczki.

- Rok temu jedna z naszych koleżanek upiekła piernikowe ludziki. Ozdobiła je tak, że każdy w klasie wśród poszczególnych ciastek mógł rozpoznać siebie. To była wspaniała niespodzianka, Mieliśmy mnóstwo zabawy, bo udało jej się uchwycić cechy każdej koleżanki i kolegi idealnie! Aż szkoda było je zjadać! - wspomina Agata, licealistka z Poznania.

Klasa z piernika? Tak! Dzieło uczennicy jednego z poznańskich LO.
Klasa z piernika? Tak! Dzieło uczennicy jednego z poznańskich LO. Fot. archiwum prywatne

Przysmaki na klasową wigilię:

  • pierniczki,
  • korzenne ciastka,
  • makowiec,
  • babeczki,
  • mandarynki,
  • suszone owoce,
  • czekoladki,
  • chrupki, chipsy, krakersy,
  • soki i woda.

Przy okazji przygotowywania poczęstunku na klasową wigilię, warto pamiętać o przyniesieniu papierowych kubków i talerzyków (nieplastikowych!). W szkołach nie ma zwykle warunków, aby korzystać z wielorazowych naczyń i po spotkaniu urządzać wielkie zmywanie.

Klasowa wigilia to dobra okazja do wspólnego śpiewania i muzykowania.
Klasowa wigilia to dobra okazja do wspólnego śpiewania i muzykowania. Fot. Tomasz Holod / Polskapresse

Co można robić na klasowej wigilii? Pomysły na wspólną zabawę

Poza rozmowami przy świątecznych przekąskach, podczas klasowej wigilii warto wspólnie pośpiewać, albo dla zbudowania bożonarodzeniowego nastroju, włączyć w tle świąteczne przeboje. Jeśli nauczyciel albo któryś z uczniów gra na gitarze, czy ukulele, wspólne muzykowanie może być świetną zabawą. Można też zorganizować popis klasowych talentów.

Warto też przygotować gry i zabawy, które zaangażują całą klasę. Można zrobić konkurs na obieranie mandarynek na czas, zagrać w kalambury, głuchy telefon o świątecznej tematyce, albo gwiazdkowe quizy. Pomysłów jest mnóstwo.

Salę lekcyjną na klasową wigilię można przystroić choinkowymi światełkami.
Salę lekcyjną na klasową wigilię można przystroić choinkowymi światełkami. Fot. Hamburger-arts/unsplash

Klasowa wigilia? Nie zapomnij o wyjątkowej oprawie!

Szkolnemu, świątecznemu spotkaniu powinna towarzyszyć specjalna oprawa. Salę lekcyjną można przystroić choinkowymi światełkami i łańcuchami, na ławkach położyć świąteczne, papierowe serwetki.

Uczniowie mogą też umówić się, odnośnie do odpowiedniego stroju – jeśli nie mają ochoty na odświętne, galowe ubranie, to może warto zadbać o takie gwiazdkowe akcenty jak mikołajkowe czapki albo zabawne, świąteczne swetry i bluzy? A może klasa, która na co dzień nieźle daje w kość nauczycielom, zechce przebrać się za świąteczne aniołki? W tej materii również można puścić wodze fantazji!

iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyni...

iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji