Woda dla pracowników, uczniów, pacjentów i petentów – jak ją dostarczać?
Darmową wodę dla pracowników, uczniów czy osób odwiedzających budynek użytku publicznego można udostępniać na dwa podstawowe sposoby: w plastikowych butelkach lub z pomocą dystrybutora. To pierwsze rozwiązanie ma jednak kilka istotnych wad. Woda butelkowana jest mało ekologicznym rozwiązaniem – generuje sporo plastikowych odpadów. Co więcej, kupowanie odpowiedniej liczby zgrzewek wiąże się ze sporymi kosztami, szczególnie w dużych firmach bądź i miejscach, z których korzystają codziennie setki ludzi, takich jak przychodnie czy urzędy.
Zdecydowanie bardziej ekonomiczną opcją będzie dyspenser do wody. Umożliwia on nalewanie płynu do kubka; stoi zatem np. w korytarzu, a każda osoba może swobodnie nabrać tyle wody, ile potrzebuje. Co więcej, dystrybutory mają często opcję dozowania ciepłej, schłodzonej albo gazowanej wody. Jednak o tym, ile uda się zaoszczędzić na dostarczaniu uczniom, pracownikom i odwiedzającym darmowej wody, a także o ekologiczności tego rozwiązania, decyduje wybór odpowiedniego urządzenia.
Dystrybutor wody dla firmy, szkoły, urzędu, przychodni – jaki będzie najlepszy?
Dystrybutory wody dla pracowników, uczniów, petentów czy pacjentów można podzielić na dwie podstawowe grupy:
• dystrybutory z wymiennym baniakiem z wodą,
• dystrybutory podłączane do instalacji wodnej.
Te pierwsze są zatem wyposażone w dużą butlę z wodą, którą trzeba regularnie wymieniać. Mają też zazwyczaj miejsce do osadzenia jednorazowych kubeczków. Tego typu dystrybutory kupuje się zazwyczaj w postaci abonamentu – producent przywozi co jakiś czas (np. co 4 tygodnie) zapas nowych baniaków i odbiera te opróżnione. Za usługę płaci się zatem regularnie, a butle są ciężkie; trzeba je samodzielnie zakładać i istnieje ryzyko, że woda się skończy przed dostawą zapasu. Z kolei korzystanie z jednorazowych kubków generuje sporo śmieci. Nie mniej istotna jest w tym wypadku kwestia higieny – w wodzie stojącej w baniaku wiele dni rozwijają się szkodliwe bakterie czy glony, które mogą powodować niepożądane dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Wreszcie, konieczność regularnego dowożenia wody jest rozwiązaniem nieekonomicznym i nieekologicznym (stałe koszty abonamentu i zwiększony ślad węglowy), od którego powoli się odchodzi w skali globalnej.
Dystrybutor wody podłączany do instalacji wodnej daje nieograniczony dostęp do świeżej wody, korzysta bowiem z tej kranowej, którą na bieżąco dokładnie filtruje i uszlachetnia. Koszty udostępniania darmowej wody zostają zatem zredukowane do minimum. Przykładem takiego dystrybutora są kompaktowe dyspensery BRITA: https://www.brita.pl/dyspensery/produkty. Mogą występować np. w postaci dodatkowego kranu przy kuchennym zlewie albo urządzenia, które wizualnie przypomina niewielki ekspres do kawy.
Najlepsze dyspensery odfiltrowują nie tylko typowe dla wody wodociągowej zanieczyszczenia takie, jak piasek i rdza lub chlor, zanieczyszczenia pochodzenia przemysłowego, ale również usuwają nawet do 99,99999% bakterii – jak dystrybutory BRITA z funkcją higieniczną HygienePlus. To zatem ekologiczne, ekonomiczne i bezpieczne rozwiązanie.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?