Spis treści
Projekt ustawy o wychowaniu patriotycznym
Pod koniec lipca wicepremier i szef PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz, zapowiedział projekt ustawy o wychowaniu patriotycznym. Wskazał, że przepisy będą dotyczyć m.in. normowania kanonów historycznych i literackich w polskich szkołach oraz edukacji krajoznawczej.
Podkreślił również, że wartości takie jak tradycja, tożsamość i kultura narodowa oraz patriotyzm muszą być przekazywane młodemu pokoleniu.
– Szkoła ma nie tylko uczyć, ale też wychowywać wspólnie z rodzicami i wspólnotą samorządową. Dlatego w najbliższych dniach zaprezentujemy ustawę o wychowaniu patriotycznym – zapowiedział.
Reakcja MEN na projekt Kosiniaka-Kamysza
Nowacka, zapytana w TVN24 o przedmiot wychowanie patriotyczne, stwierdziła, że już teraz istnieje w szkołach takie wychowanie i jest ono świetnie prowadzone. Przypomniała również, że w priorytetach polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2024/2025 wychowanie obywatelskie i patriotyczne zostało umieszczone na drugim miejscu i obejmuje takie zagadnienia jak:
- szkoła jako miejsce edukacji obywatelskiej;
- kształtowanie postaw społecznych i patriotycznych;
- odpowiedzialność za region i ojczyznę;
- edukacja dla bezpieczeństwa i proobronna.
– To przecież z mojej inicjatywy wraz z wicepremierem Kosiniakiem-Kamyszem wprowadziliśmy program „Edukacja z wojskiem”, który pokazuje, jak ważna jest umiejętność obrony cywilnej – przypomniała minister.
Program ten, będący wspólnym przedsięwzięciem MEN i MON, został pilotażowo wdrożony w ponad 3 tysiącach szkół od 6 maja do 20 czerwca. Żołnierze prowadzili zajęcia w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, przekazując wiedzę z zakresu bezpieczeństwa. Pod koniec lipca Nowacka zapowiedziała, że program będzie kontynuowany.
Patriotyzm a edukacja obywatelska
Minister edukacji zaznaczyła, że „nauczyciele w sposób oczywisty uczą dzieciaki patriotyzmu”. Zapytana, czy wprowadzenie oddzielnego przedmiotu jest potrzebne, poinformowała, że nie ma w planach nowego przedmiotu dotyczącego wychowania patriotycznego.
– Mam w planach i są prace nad: edukacją obywatelską, ale obywatelstwo to też patriotyzm, partycypacja w wyborach, oraz edukacją zdrowotną. Oba wejdą w życie w 2025 r. – dodała.
Przedmiot edukacja obywatelska zastąpi historię i teraźniejszość (HiT) wprowadzoną za czasów ministra Przemysława Czarnka.
Powiedz nam, co o tym myślisz i zostaw komentarz.
Szanujemy każde zdanie i zachęcamy do dyskusji. Pamiętaj tylko, żeby nikogo nie obrażać!
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie.
Obserwuj StrefaEdukacji.pl!
Źródło:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?