Wychowanie patriotyczne – MEN ustosunkowuje się do pomysłu Kosiniaka-Kamysza

Katarzyna Mazur
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Ministra Edukacji Barbara Nowacka ustosunkowała się do pomysłu Władysława Kosiniaka-Kamysza, który zapowiedział projekt ustawy o wychowaniu patriotycznym. Szefowa MEN podkreśliła, że ono istnieje i jest świetnie prowadzone. Czy projekt PSL wyważa otwarte drzwi?

Spis treści

Projekt ustawy o wychowaniu patriotycznym

Pod koniec lipca wicepremier i szef PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz, zapowiedział projekt ustawy o wychowaniu patriotycznym. Wskazał, że przepisy będą dotyczyć m.in. normowania kanonów historycznych i literackich w polskich szkołach oraz edukacji krajoznawczej.

portret Kosiniaka-Kamysza
Kosiniak-Kamysz chce normowania kanonów historycznych i literackich w polskich szkołach Fot. Wojciech Wojtkielewicz

Podkreślił również, że wartości takie jak tradycja, tożsamość i kultura narodowa oraz patriotyzm muszą być przekazywane młodemu pokoleniu.

– Szkoła ma nie tylko uczyć, ale też wychowywać wspólnie z rodzicami i wspólnotą samorządową. Dlatego w najbliższych dniach zaprezentujemy ustawę o wychowaniu patriotycznym – zapowiedział.

Reakcja MEN na projekt Kosiniaka-Kamysza

Nowacka, zapytana w TVN24 o przedmiot wychowanie patriotyczne, stwierdziła, że już teraz istnieje w szkołach takie wychowanie i jest ono świetnie prowadzone. Przypomniała również, że w priorytetach polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2024/2025 wychowanie obywatelskie i patriotyczne zostało umieszczone na drugim miejscu i obejmuje takie zagadnienia jak:

  • szkoła jako miejsce edukacji obywatelskiej;
  • kształtowanie postaw społecznych i patriotycznych;
  • odpowiedzialność za region i ojczyznę;
  • edukacja dla bezpieczeństwa i proobronna.

– To przecież z mojej inicjatywy wraz z wicepremierem Kosiniakiem-Kamyszem wprowadziliśmy program „Edukacja z wojskiem”, który pokazuje, jak ważna jest umiejętność obrony cywilnej – przypomniała minister.

Program ten, będący wspólnym przedsięwzięciem MEN i MON, został pilotażowo wdrożony w ponad 3 tysiącach szkół od 6 maja do 20 czerwca. Żołnierze prowadzili zajęcia w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, przekazując wiedzę z zakresu bezpieczeństwa. Pod koniec lipca Nowacka zapowiedziała, że program będzie kontynuowany.

Patriotyzm a edukacja obywatelska

Minister edukacji zaznaczyła, że „nauczyciele w sposób oczywisty uczą dzieciaki patriotyzmu”. Zapytana, czy wprowadzenie oddzielnego przedmiotu jest potrzebne, poinformowała, że nie ma w planach nowego przedmiotu dotyczącego wychowania patriotycznego.

– Mam w planach i są prace nad: edukacją obywatelską, ale obywatelstwo to też patriotyzm, partycypacja w wyborach, oraz edukacją zdrowotną. Oba wejdą w życie w 2025 r. – dodała.

Przedmiot edukacja obywatelska zastąpi historię i teraźniejszość (HiT) wprowadzoną za czasów ministra Przemysława Czarnka.

Powiedz nam, co o tym myślisz i zostaw komentarz.
Szanujemy każde zdanie i zachęcamy do dyskusji. Pamiętaj tylko, żeby nikogo nie obrażać!

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie.
Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji