Spis treści
Nauczyciele, którzy się wyróżniają
W Centrum Edukacji Obywatelskiej nie lubimy konkursów. Uważamy, że w edukacji nie chodzi o rywalizację. Ale cóż, wszyscy czasem potrzebujemy wzorów. Dlatego jak co roku organizujemy jeden, jedyny i dość kameralny konkurs naszej organizacji - nagrodę im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”. Szukamy, doceniamy i nagradzamy nauczycieli, którzy wyróżniają się swoją pracą wychowawczą.
Jeśli znasz ten trud, jeśli jesteś za niego podziwiana lub sama, sam podziwiasz kogoś innego w swoim otoczeniu, pomyśl o zgłoszeniu siebie lub tej osoby do nagrody. Wychowywanie - przegadane godziny, staranie się o bycie lepszym i mądrzejszym człowiekiem dla siebie i innych, cierpliwość, zrozumienie - wszystko to zasługuje nie ogromną widoczność.
Dlatego kapituła nagroda im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata” nie tylko wyróżnia nauczycielki i nauczycieli z powodu ich pracy i jednego co roku nagradza, ale też tworzy społeczność wyróżnionych nauczycieli i nauczycielek, by przekaz o wadze wychowywania trafiał do ich otoczenia szkolnego.
Doceniajcie swoją pracę
Do nagrody mogą kandydować osoby, które pracują w szkołach, przedszkolach, ośrodkach wychowawczych – zarówno nauczyciele przedmiotowcy, jak i pedagodzy, psycholodzy, bibliotekarze. Wszyscy, którzy mają stały kontakt z młodzieżą lub dziećmi.
Zachęcamy, żeby zgłaszać znanych sobie nauczycieli, ale również do tego, żeby wziąć pod uwagę własną kandydaturę. Można zgłosić się samemu. Przygotowywanie potrzebnych dokumentów i osobistych wypowiedzi dla kapituły, to także moment docenienia własnej pracy i dotychczasowego wysiłku, sprawdzenia, w jakim momencie drogi jestem teraz.
Jedna z laureatek – Marta Florkiewicz-Borkowska – wspominała, że wielokrotnie zasiadała do uzupełnienia zgłoszenia, wciąż niepewna, czy to co robi, faktycznie wpisuje się w ideę Nagrody i czy na nią zasługuje. Gdy wypełniła zgłoszenie, w tym samym roku została Laureatką Nagrody. Doceniajcie swoją pracę.
Zmieniać świat na lepsze metodą codziennych starań
Wychodzimy z założenia, że ważną cechą, której szukamy u kandydatek i kandydatów do Nagrody jest otwartość. Rozumiemy ją z jednej strony jako zaciekawienie drugim człowiekiem, z drugiej jako swego rodzaju aprobatę, że będziemy się między sobą różnić i to jest naszym bogactwem, nie przeszkodą.
Zwracamy również uwagę na konsekwencję w działaniu. Praca wychowawcza może oczywiście wymagać dużych przedsięwzięć i dawać spektakularne sukcesy. Ale może też być serią małych dokonań. Przede wszystkim ważne są systematyczne działania z uczniami na różnorodnych polach, w których jednak widać nić przewodnią – uczenia empatii, dialogu i poznawania siebie samych przez uczniów.
Maciej Śliwa, wyróżniony w ubiegłorocznej edycji, podczas naszego webinaru, którego był gościem, zauważył, że szkoła nie tyle ma przygotować do życia, ale że sama w sobie jest życiem i powinna dawać możliwość reagowania na to, co dzieje się w świecie bliższym i dalszym. Doświadczenie kapituły z czytania zgłoszeń pokazuje, że dla nauczycieli, którzy zmieniają świat na lepsze to właśnie uczniowie i uczennice są najlepszą inspiracją do działań. Słuchanie ich głosu, podejmowanie współpracy w tematach, które sami podnoszą, pozwala na działania, które dają poczucie sensu i przynoszą niespodziewane efekty.
Laureaci i wyróżnieni w nagrodzie „Za naprawianie świata” tworzą barwną mozaikę postaci rozrzuconych po całej Polsce. Chcielibyśmy, aby było ich coraz więcej.
Wdzięczność zostaje
Nagroda powstała z inicjatywy Elżbiety Ficowskiej, która jest jedną z ocalonych przez działalność Ireny Sendler i skupionych wokół niej osób. Pomysł na Nagrodę spodobał się także Pani Irenie, która potraktowała go jako wyróżnienie dla samej siebie, i tak Patronka Nagrody w 2006 roku wybrała pierwszych laureatów. Od tego czasu co roku honorujemy kolejne wspaniałe nauczycielki i nauczycieli, którzy tworzą społeczność Sendlerowców.
Gdzie szukać informacji o zgłoszeniach i Nagrodzie im. Ireny Sendlerowej
Harmonogram tegorocznej edycji, link do zgłoszeń, informacje o formularzu dla kandydatów, odpowiedzi na najczęstsze pytania znajdziecie Państwo na stronie: sendler.ceo.org.pl. Każda zgłoszona lub zgłaszająca się osoba, otrzyma od nas mail z informacjami co dalej, jak przygotować zgłoszenie dla kapituły.
Zgłoszenia w edycji 2024 przyjmowane są od 1 czerwca do 1 września. Osoby zgłoszone mają dodatkowo czas do 15 września, żeby uzupełnić zgłoszenie i wziąć udział w tegorocznej edycji.
Ze wszystkich uzupełnionych zgłoszeń kapituła wybierze dziesięcioro finalistów, a spośród nich laureata lub laureatkę. Zwycięzca otrzyma nagrodę główną w wysokości 15 000 zł. Resztę osób nominowanych przez kapitułę uznajemy za wyróżnionych.
Uroczyste ogłoszenie laureata lub laureatki nagrody odbędzie się 23 listopada podczas gali w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl!
Źródło: Centrum Edukacji Obywatelskiej
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?