Wychowujesz dzieci? Należy Ci się docenienie i szacunek. A może nagroda? 15 tys. złotych może trafić do nauczycieli z pasją

Magdalena Ignaciuk
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Nauczyciele-pasjonaci mogą poczuć się docenieni. Praca osób, które w praktyce wpływają na życie kolejnych pokoleń, wreszcie może zostać odpowiednio nagrodzona. Wszystko dzięki konkursowi organizowanemu przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Nagrodę im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata” może otrzymać wyjątkowy człowiek. W tym roku portal Strefa Edukacji objął patronatem to wydarzenie. Jak można zgłosić chęć udziału? Do kiedy przyjmowane są zgłoszenia? Oto najważniejsze informacje.

Spis treści

Nauczyciele, którzy się wyróżniają

W Centrum Edukacji Obywatelskiej nie lubimy konkursów. Uważamy, że w edukacji nie chodzi o rywalizację. Ale cóż, wszyscy czasem potrzebujemy wzorów. Dlatego jak co roku organizujemy jeden, jedyny i dość kameralny konkurs naszej organizacji - nagrodę im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”. Szukamy, doceniamy i nagradzamy nauczycieli, którzy wyróżniają się swoją pracą wychowawczą.

Nauczyciele zmieniają świat, a teraz mogą otrzymać za to nagrodę. Jak zgłosić się do konkursu?
Nauczyciele zmieniają świat, a teraz mogą otrzymać za to nagrodę. Jak zgłosić się do konkursu? Getty Images

Jeśli znasz ten trud, jeśli jesteś za niego podziwiana lub sama, sam podziwiasz kogoś innego w swoim otoczeniu, pomyśl o zgłoszeniu siebie lub tej osoby do nagrody. Wychowywanie - przegadane godziny, staranie się o bycie lepszym i mądrzejszym człowiekiem dla siebie i innych, cierpliwość, zrozumienie - wszystko to zasługuje nie ogromną widoczność.

Dlatego kapituła nagroda im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata” nie tylko wyróżnia nauczycielki i nauczycieli z powodu ich pracy i jednego co roku nagradza, ale też tworzy społeczność wyróżnionych nauczycieli i nauczycielek, by przekaz o wadze wychowywania trafiał do ich otoczenia szkolnego.

Doceniajcie swoją pracę

Do nagrody mogą kandydować osoby, które pracują w szkołach, przedszkolach, ośrodkach wychowawczych – zarówno nauczyciele przedmiotowcy, jak i pedagodzy, psycholodzy, bibliotekarze. Wszyscy, którzy mają stały kontakt z młodzieżą lub dziećmi.

Zachęcamy, żeby zgłaszać znanych sobie nauczycieli, ale również do tego, żeby wziąć pod uwagę własną kandydaturę. Można zgłosić się samemu. Przygotowywanie potrzebnych dokumentów i osobistych wypowiedzi dla kapituły, to także moment docenienia własnej pracy i dotychczasowego wysiłku, sprawdzenia, w jakim momencie drogi jestem teraz.

Jedna z laureatek – Marta Florkiewicz-Borkowska – wspominała, że wielokrotnie zasiadała do uzupełnienia zgłoszenia, wciąż niepewna, czy to co robi, faktycznie wpisuje się w ideę Nagrody i czy na nią zasługuje. Gdy wypełniła zgłoszenie, w tym samym roku została Laureatką Nagrody. Doceniajcie swoją pracę.

Zmieniać świat na lepsze metodą codziennych starań

Wychodzimy z założenia, że ważną cechą, której szukamy u kandydatek i kandydatów do Nagrody jest otwartość. Rozumiemy ją z jednej strony jako zaciekawienie drugim człowiekiem, z drugiej jako swego rodzaju aprobatę, że będziemy się między sobą różnić i to jest naszym bogactwem, nie przeszkodą.

Zwracamy również uwagę na konsekwencję w działaniu. Praca wychowawcza może oczywiście wymagać dużych przedsięwzięć i dawać spektakularne sukcesy. Ale może też być serią małych dokonań. Przede wszystkim ważne są systematyczne działania z uczniami na różnorodnych polach, w których jednak widać nić przewodnią – uczenia empatii, dialogu i poznawania siebie samych przez uczniów.

Maciej Śliwa, wyróżniony w ubiegłorocznej edycji, podczas naszego webinaru, którego był gościem, zauważył, że szkoła nie tyle ma przygotować do życia, ale że sama w sobie jest życiem i powinna dawać możliwość reagowania na to, co dzieje się w świecie bliższym i dalszym. Doświadczenie kapituły z czytania zgłoszeń pokazuje, że dla nauczycieli, którzy zmieniają świat na lepsze to właśnie uczniowie i uczennice są najlepszą inspiracją do działań. Słuchanie ich głosu, podejmowanie współpracy w tematach, które sami podnoszą, pozwala na działania, które dają poczucie sensu i przynoszą niespodziewane efekty.

Laureaci i wyróżnieni w nagrodzie „Za naprawianie świata” tworzą barwną mozaikę postaci rozrzuconych po całej Polsce. Chcielibyśmy, aby było ich coraz więcej.

W ubiegłym rokuj nagroda trafiła do Jakuba Mączyńskiego.
W ubiegłym rokuj nagroda trafiła do Jakuba Mączyńskiego. fot. Agata Wasilewska/CEO

Wdzięczność zostaje

Nagroda powstała z inicjatywy Elżbiety Ficowskiej, która jest jedną z ocalonych przez działalność Ireny Sendler i skupionych wokół niej osób. Pomysł na Nagrodę spodobał się także Pani Irenie, która potraktowała go jako wyróżnienie dla samej siebie, i tak Patronka Nagrody w 2006 roku wybrała pierwszych laureatów. Od tego czasu co roku honorujemy kolejne wspaniałe nauczycielki i nauczycieli, którzy tworzą społeczność Sendlerowców.

Gdzie szukać informacji o zgłoszeniach i Nagrodzie im. Ireny Sendlerowej

Harmonogram tegorocznej edycji, link do zgłoszeń, informacje o formularzu dla kandydatów, odpowiedzi na najczęstsze pytania znajdziecie Państwo na stronie: sendler.ceo.org.pl. Każda zgłoszona lub zgłaszająca się osoba, otrzyma od nas mail z informacjami co dalej, jak przygotować zgłoszenie dla kapituły.

Zgłoszenia w edycji 2024 przyjmowane są od 1 czerwca do 1 września. Osoby zgłoszone mają dodatkowo czas do 15 września, żeby uzupełnić zgłoszenie i wziąć udział w tegorocznej edycji.

Ze wszystkich uzupełnionych zgłoszeń kapituła wybierze dziesięcioro finalistów, a spośród nich laureata lub laureatkę. Zwycięzca otrzyma nagrodę główną w wysokości 15 000 zł. Resztę osób nominowanych przez kapitułę uznajemy za wyróżnionych.

Uroczyste ogłoszenie laureata lub laureatki nagrody odbędzie się 23 listopada podczas gali w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

Źródło: Centrum Edukacji Obywatelskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji